BN'ers: Wees milder voor CAS-eilanden Facebook lijkt te luisteren naar de stem van de grote adverteerders 5 Si ie lijk slachtoffer gemeld. 'We kunnen er samen voor zorgen dat deze nachtmerrie niet meer terugkomt', twitterde de presi dent van de regio gisteren. Ook in Italië is er reden voor enige opluchting. Daar werd vrijdag het laagste aantal doden gemeld sinds het begin van de pandemie: acht. Spanning In Zweden daarentegen, waar de cafés en restaurants de afge lopen maanden gewoon open bleven, zijn de besmettingen weer aan het toenemen. Een mogelijke oorzaak wordt ge zocht in de buitenlandse toeris ten, die genoeg hadden van hun eigen lockdown en afreisden naar Zweden. In Engeland neemt de span ning weer toe. Sir Jeremy Farrar, een belangrijke adviseur van de regering, toont zich bezorgd over een nieuwe toename van besmettingen als volgende maand de pubs en restaurants weer opengaan. ,,Als we deze zomer niet verantwoord hande len, krijgen we een tweede golf'', zei hij. Minister van Binnenlandse Zaken Priti Pattel waarschuwde voor een totale lockdown van Leicester, een stad met ruim 300.000 inwoners in het hart van Engeland. Daar is een enorme toename in het aantal coronagevallen vastgesteld. De burgemeester wilde overigens niet zo hard van stapel lopen. Volgens immunoloog Ger Rijkers, werkzaam aan het Uni versity College Roosevelt in Middelburg, toont dit alles aan dat de verlichting die we nu in Nederland ervaren, slechts tij delijk zal zijn. ,,Het virus houdt nog zodanig huis in de rest van de wereld, dat er hier onherroe pelijk ook een tweede golf zal komen. Niemand weet natuur lijk wanneer, maar ik houd het op het najaar. Dit baseer ik op de coronavirussen die we al eeuwen kennen. Ze gaan nooit helemaal weg.'' Het kabinet neemt aanstaande vrijdag een beslissing over de voorwaarden waarop er steun wordt verleend aan de CAS-eilan- den in de rijksministerraad. Werkgeversvoorzitter Hans de Boer (ondernemingsorganisatie VNO-NCW) is een van de auteurs van de brief aan Rutte. ,,Er zitten nu aan paar fatsoenlijke partijen in de regering van Curasao. Als je ze nu uitmergelt met keiharde voor waarden, krijgen ze straks na de verkiezingen weer een populist aan het roer waarmee je geen za ken kunt doen.'' De Boer tekende samen met NS- president Roger van Boxtel, tv- presentator Jörgen Raymann, oud president van de Nederlandse Bank Nout Wellink, oud-PvdA- Kamerlid John Leerdam, VVD- prominent Ed Nijpels, CDA'er Herman Wijffels en GroenLinks senator Paul Rosenmöller. De Boer hoort van ministers uit de regering op Curasao dat CDA-staatssecre- taris Raymond Knops zich hard opstelt bij het bepalen van voor waarden voor steun. ,,Ze kunnen er daar niets aan doen dat Maduro in Venezuela huis houdt, de ene na de andere orkaan over ze komt en nu corona weer. Daardoor stort het toerisme in'', aldus De Boer. De Nederlandse voorwaarden zijn bijvoorbeeld dat bestuurders op de eilanden salaris inleveren, dat de financiën doorgelicht kun nen worden en dat de pensioenge rechtigde leeftijd wordt opgetrok ken. Minister-President Eugene Rhuggenaath van Curasao zei dat dit de eilandbevolking juist extra gaat raken. Als je ze uitmergelt, komt er straks na de verkiezingen een populist aan het roer Staatssecretaris Knops (Binnen landse Zaken en Koninkrijksrela ties) verwacht niettemin 'van de regeringen van de landen dat ze hervormingen doorvoeren'. ,,Je kunt niet op de pof leven. Je kunt niet meer uitgeven, structureel, dan er binnenkomt.'' De briefschrijvers spreken van een 'sociale en economische el lende op de eilanden' die 'bijna niet te overzien' is. ,,Tienduizen- den gezinnen leven van de voed- selbank, de formele en informele werkloosheid gaat naar 30 tot 50 procent." P13 Inmiddels hebben meer dan ne gentig adverteerders actie onder nomen tegen Facebook. Ze zijn ontevreden over het gebrek aan daadkracht bij het sociale-media- platform. Het gaat onder meer over aantoonbaar onjuiste berich ten van Donald Trump, die zonder correctie of kanttekening via Face- book worden verspreid. Bij om streden berichten van Trump, over demonstraties in Minneapo lis of de gevaren van het stemmen per post, greep Facebook niet in. Facebook-topman Mark Zucker- berg maakte vrijdag bekend dat er voortaan meer 'context' wordt toe gevoegd aan berichten die politiek gevoelig zijn. Zo krijgen bood schappen die over de komende verkiezingen gaan of over het stemproces een link die de lezer doorverwijst naar accurate infor matie. Ook gaat Facebook strenger letten op haatzaaien. Het bedrijf gaat nog niet zo ver om posts van iemand als Trump te verwijderen. ,,Ik blijf geloven in de vrijheid van meningsuiting'', zei Zucker- berg. Hij vindt dat politieke leiders vrij moeten kunnen spreken, om dat het in het publieke belang is dat hun woorden worden gelezen en gehoord. Een bericht dat duide lijk ingaat tegen de regels, wordt wel voorzien van het label dat het 'nieuwswaardig' is bevonden en daarom toch is geplaatst door Fa- cebook. De bedrijven die nu in het ge weer komen zijn niet de minste. Het Brits-Nederlandse Unilever, een van grootste adverteerders te wereld, heeft laten weten dat het tot na de Amerikaanse verkiezin gen de hand op de knip houdt. Dat scheelt Facebook zo'n 37 miljoen dollar. De boycot treft onder meer ook Instagram en Twitter. Ook Procter Gamble liet we ten niet meer te adverteren 'in of bij content die volgens ons hate lijk, denigrerend of discrimine rend is'. Coca Cola houdt 20 mil joen euro op zak door te stoppen met adverteren op sociale media. Andere prominente bedrijven zijn Ben Jerry's, Magnolia Pictures, Verizon, Levi Strauss, Honda en North Face. Ze roepen alle op tot strengere maatregelen en verande ringen bij Facebook. Deze grote bedrijven hebben re latief gezien slechts een klein aan deel in de totale inkomsten van Fa cebook, die zo'n 62 miljard euro bedragen. De bulk van de 8 mil joen adverteerders bestaat uit kleine spelers. P10 maandag 29 juni 2020 GO In New Delhi, India (foto's boven), wordt op de campus van een spirituele organisatie een noodhospitaal met dui zenden bedden ingericht, ter wijl in Brazilië zorgmedewer- kers de jungle intrekken om bewoners op besmettingen te testen. fotos: reuters Nederland moet de kille boek houdersmentaliteit loslaten en zijn hart meer laten spreken in de tweede ronde van de coro- nasteun aan Cura$ao, Aruba en Sint Maarten (CAS). Dit stelt een groep van bekende Neder landers in een open brief aan minister-president Mark Rutte. Jan Hoedeman Den Haag - Hans de Boer, VNO-NCW Grote adverteerders lopen weg bij Facebook vanwege de ma nier waar op het bedrijf onder meer haatzaaien (niet) aanpakt. Het lijkt er op dat topman Mark Zuckerberg luistert. Er komen meer maatregelen, ook tegen president Donald Trump. Mark van Assen Amsterdam Facebook-baas Mark Zucker berg. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5