r 4 Waar in Nederland het aantal besmettingen slechts mondjesmaat toeneemt, is er wereldwijd op bepaalde plekken een fikse groei te constateren. Vooral in de VS gaat het heel snel. En in Engeland dreigt de stad Leicester in totale lockdown te gaan. maandag 29 juni 2020 Mark van Assen De cijfers in de Verenigde Sta ten doen alle alarmbellen rinke len. Er zijn dit weekeinde tien duizenden infecties bij geko men. Dat is veel meer dan in het begin van de pandemie het ge val was. Langzaam begint daar het be sef in te dalen dat de manier waarop het coronavirus wordt bestreden, ernstig heeft gefaald. ,,Wat we nodig hadden, is een duidelijke en consequente in formatievoorziening'', zegt vi- roloog William Schaffner in The New York Times. ,,We hebben juist het tegengestelde gezien.'' Texas, Florida en Arizona hebben het op dit moment het zwaarst te verduren. Dit zijn net de staten waar Republikeinse gouverneurs zeer agressief de lockdown hebben beëindigd en de economie weer hebben op gestart. Ze hebben daar zeer veel kritiek op gekregen, be halve van president Donald Trump. Die juichte hun daad kracht juist toe. Inmiddels worden in die sta ten de uitgaansgelegenheden weer gesloten. Vicepresident Mike Pence zou naar Texas en Florida komen voor campagne bijeenkomsten, maar heeft af- gezegd. Hij reist nog wel af, maar spreekt niet in het open baar. Het aantal coronabesmettin gen in de VS is inmiddels opge lopen tot 2,5 miljoen. Dat is meer dan waar dan ook. Er zijn bijna 126.000 mensen overleden aan het virus. Ravage Volgens cijfers van de Johns Hopkins Universiteit zijn er wereldwijd inmiddels meer dan 10 miljoen mensen besmet. In totaal zijn er al bijna een half miljoen mensen overleden aan het virus. De meeste gevallen zijn geno teerd in de VS, Brazilië, Rusland en India. Volgens deskundigen tonen deze cijfers niet de ware ravage die het virus heeft aan gericht. Er wordt immers lang niet overal getest en milde ge vallen worden vaak niet meege nomen. Experts van de Ameri kaanse regering meldden vorige week dat de VS alleen al 10 mil joen gevallen kan hebben ge had. Het is een van de redenen dat Hotspots Verandering in nieuwe gevallen t.o.v. 2 weken eerder. Amerikanen nog steeds niet naar de Europese Unie mogen reizen. De ambassadeurs van de 27 EU-lidstaten hebben een lijst samengesteld met landen waar van de burgers vanaf 1 juli weer welkom zijn. Dat zijn er voor alsnog 54, allemaal landen die gedurende de laatste 2 weken een gelijke of lagere infectie graad per 100.000 inwoners hebben dan de EU. Reizigers uit China worden in principe wel toegelaten, maar alleen als China ook de deur openzet voor EU-burgers. Be halve voor de VS, zijn de Euro pese buitengrenzen ook nog ge sloten voor mensen uit Brazilië, Qatar en Rusland. Elke twee weken wordt gekeken of de si tuatie is veranderd. Een groot deel van de wereld heeft nog steeds te maken met een stijgend aantal besmettin gen. In Zuid-Amerika zien al leen Chili en Peru een dalende trend. Aan de Afrikaanse west kust slaat het virus in de meeste landen almaar harder toe, met Namibië en de Republiek Congo als negatieve uitschie ters. Ook in Marokko blijven er meer besmettingen bij komen. In Azië is het vooral India dat nu de klappen krijgt. Met name de hoofdstad New Delhi heeft het met 77.000 gevallen zwaar te verduren. Dit zou volgens de BBC vooral te wijten zijn aan een gebrekkig opsporingsbe leid, bureaucratie en politiek geruzie. Kleinere steden blijken het veel beter te hebben gedaan, zo als Bangalore (in het zuiden), waar het virus is ingedamd, en Chenna, dat relatief weinig do den te betreuren heeft. Schommelingen De situatie elders in de wereld is aan schommelingen onder hevig. In China bijvoorbeeld wordt nu weer een lockdown ingesteld in Anxin, een ge meente in de provincie Heibei, nabij Peking. Hierdoor mogen een half miljoen mensen niet meer reizen. Ook hier zou de uitbraak begonnen zijn op een markt waar wilde dieren wor den verhandeld. Zuid-Korea meldt eveneens weer tientallen nieuwe gevallen, terwijl de sa menleving zich daar weer lang zaam aan het ontspannen was. In de Spaanse hoofdstad Ma drid is voor het eerst sinds het virus daar toesloeg geen dode- GO Wereldwijd nu meer dan corona besmettingen I Toename Min of meer gelijk 21.903 36.844 +68%) Afname Geen/weinig gevallen Brazilië I 25.124 35.155 (+40%) India 10.830 14.070 (+30%) 290620 BRON: NYT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4