Vriendinnetjes zamelen 14,85 euro in om Hema te redden NIEUWS 3 Grote politiemacht op de been in Den Haag, rellen blijven uit Bananen bij rechtbank De actievoerders demonstreerden officieel niet tegen de coronamaat regelen, maar hielden zich wel lang op rond het Malieveld, waar burge meester Johan Remkes een demon stratie van de organisatie Virus waanzin had verboden. De politie was gisteren extra waakzaam, vanwege de rellen van vorige week. Toen kwamen er op zondag duizenden betogers naar de eerste verboden demonstratie van Viruswaanzin. Tussen hen zaten relschoppers en voetbalhooligans die de politie aanvielen. Meer dan vierhonderd mensen werden aan gehouden. Een van arrestanten die gisteren werd aangehouden werd vorige week ook al opgepakt. Toen omdat hij met een samoeraizwaard rond liep. Een aantal relschoppers gooide gisteren fietsen naar de politie. Rond 13.00 uur vaardigde burge meester Remkes een noodbevel uit. Mensen die ondanks het verbod van plan waren deel te nemen aan de demonstratie moesten zich uit de voeten maken. De betogers, veelal van buiten Den Haag, zagen het noodbevel als een aantasting van hun democratisch recht. Lang durig scandeerden ze teksten als 'Nederland politiestaat' en 'Neder land dictatuur'. Hatice Levent uit Den Haag vond het onbegrijpelijk dat in hMr ge liefde stad, waar het recht van de monstreren zo'n hoog goed is, deze betoging nu verboden werd. ,,We PROTEST mogen opeens op bepaalde plekken niet komen.'' Gerard Heink (63) uit de Schilderswijk kwam op zijn scootmobiel naar het Malieveld. Daarop zat een sticker met de tekst '1,5 meter, weg ermee'. ,,De burge meester mogen ze ontslaan'', riep hij. ,,Die 1,5 meter vind ik imbeciel.'' De Haagse politieagenten wer den door de aanwezigen veelvuldig uitgemaakt voor 'landverraders'. De eerste arrestant werd onder zwaar protest afgevoerd in een politie- busje. ,,Een eer dat je bent aange houden'', riep een solidaire betoger hem na. Geen charges De sfeer was een paar uur grimmig. Een agent aan de rand van de Koe kamp stond op scherp, maar hield zijn hoofd koel bij de verhitte scheldpartijen. Hij merkte op dat hij en zijn collega's niet uit waren op escalatie. ,,Wij willen geen ge weld.'' Met de inzet van veel agenten, politiepaarden en de Mobiele Een heid werden de pakweg tweehon derd betogers en een grote groep toeschouwers in de loop van de middag langzaam in de richting van station Den Haag Centraal ge leid. Er werden geen charges uitge voerd. Rond 15.30 uur was de situa tie weer rustig. Vorige week werd de demonstra tie van Viruswaanzin verboden vanwege de volksgezondheid. Mis schien wel tienduizend mensen zouden naar het Malieveld komen, waardoor het niet meer mogelijk was om voldoende afstand van el kaar te houden. Voor gisteren had Viruswaanzin opnieuw een de monstratie aangekondigd. Ook deze werd door Remkes verboden. Niet in de laatste plaats omdat er 'duidelijke signalen' zouden zijn dat de bijeenkomst gekaapt zou worden door 'groepen die uit zijn op chaos en geweld'. Stiekem Viruswaanzin riep zijn achterban vrijdag op ondanks het verbod naar Den Haag te komen. Een dag later nam de organisatie haar woorden terug en vroeg ze iedereen thuis te blijven. ,,We komen ook niet stie kem'', zei Jan Engel. Ook politie en gemeente riepen mensen op niet naar den Haag te komen. Uiteinde lijk kwamen er veel minder men sen dan vorige week. In Groningen werd gisteren 'le- gaal' gedemonstreerd tegen de co ronamaatregelen. Er kwamen zo'n driehonderd mensen op af. 's Och tends leek het er even op dat de de monstratie uit de hand zou lopen. Op sociale media werd gerept over trekkers die naar de Drafbaan zou den komen. De gemeente Gronin gen en de politie waarschuwden daarom dat alleen voetgangers zijn toegestaan in het Stadspark. Uiteindelijk verliep het protest rustig. Organisator Wesley Wilt- schut gaf zijn medestanders een compliment. „Jullie verdienen alle maal een pluim. Jullie hebben je op de kaart gezet als vredige mensen. Niet als rare mensen.'' Hij be dankte burgemeester Koen Schui ling van Groningen uitvoerig voor het toestaan van de demonstratie: „Dat verdient een applaus.'' En dus gingen de 9-jarige vrien dinnen uit Halsteren vorige week in Bergen op Zoom de straat op om huis-aan-huis te collecteren voor de oer-Hollandse winkelke ten. De opbrengst van 14,85 euro is keurig afgeleverd aan de kassa van Hema in Halsteren. Hema-baas Kees de Bruin is zo ontroerd dat hij de jeugdige clien tèle in het zonnetje wil zetten. ,,Twee meisjes die dit als echte Hema-fans voor ons doen. In een tijd die voor ondernemers lastig is. Zo hartverwarmend en fantas tisch! Onze medewerkster was zo overrompeld door het gebaar dat ze de kinderen een ijsje gaf, maar vergat te vragen wie ze waren.'' Het 'opsporingsbericht' van We willen graag wat terugdoen. Misschien een mooi schoolpakket Hema op Facebook leidde zaterdag vlotjes naar Karlijn en Elin. Ze worden vandaag in de winkel in Halsteren verwacht voor een pas send eerbetoon. ,,We willen graag wat terugdoen. Misschien een mooi schoolpakket'', oppert De Bruin. Teckels Dat valt gegarandeerd in de smaak. De vriendinnen lopen de Hema- zaak plat vanwege alle etuis, pen nen en nog veel meer schoolgerei dat uitgedost is met hamsters en teckels. ,,Die zijn zó ontzettend leuk.'' De bijna-tieners zijn bovendien gecharmeerd van de Hema-kle- ding. ,,Fijne stof. Zit altijd heel lek ker'', aldus de twee, die het nieuws over schulden en misschien wel winkelsluitingen, mede door co rona, heel erg vonden. ,,Het zijn jonge Hema-fans, maar wel in groot formaat'', lacht moeder Sanne. Hoe bewoners aan de voordeur reageerden op de collectedoos? ,,Sommigen gaven niets, maar veel mensen hadden wel wat over voor Hema'', aldus Elin en Karlijn. Ze weten ook al wat ze vandaag gaan vragen aan Hema-baas De Bruin. Of ze niet meteen kunnen sollici teren als verkoophulpen. Over de toekomst van Hema in Halsteren hoeven de twee zich geen zorgen te maken, aldus De Bruin, die ook een ander Hema-fi- liaal runt. ,,De winkel in Halsteren loopt eigenlijk altijd goed.'' maandag 29 juni 2020 GO Tientallen arrestaties bij verboden demonstratie Een grote politiemacht heeft gistermiddag korte metten ge maakt met een bijeenkomst van pakweg tweehonderd betogers in Den Haag. 37 mensen zijn door de politie aangehouden, omdat ze niet snel genoeg weg waren. Lex de Jonge Ingrid de Groot Den Haag' UTRECHT Actievoer ders hebben bij meer dere rechtbankgebou wen bananen opge plakt. Ook zijn er tros sen neergelegd, als reactie op een oproep van actiegroep Virus waanzin. Nederland is verworden tot 'een ba nanenrepubliek', vindt Viruswaanzin. De groep wilde gisteren protesteren in Den Haag, maar dat werd verboden. De rechtbank in Den Haag is volgehangen met bananen. foto robin utrecht Alle beetjes helpen, toch? Het vooruitzicht dat Hema met al die leuke schoolspulletjes wel eens failliet zou kunnen gaan, is on bestaanbaar voor Karlijn Slok kers en Elin Been. Franka van der Rijt Halsteren - Kees de Bruin van de Hema in Halsteren Elin Been (links) en Karlijn Slokkers. privéfoto Een demonstrant voert een discussie met de politie in Den Haag. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3