PvdA: 'Praat over racisme en vooroordelen, vooral met jeugd' 7 MUSEUM RONDLEIDING Verplicht aanmelden voor een privé- rondleiding, het schrikt wellicht een beetje af. Maar voor voorzitter en gids Leen Schouls van Museum Arnemuiden hoef je zeker niet bang te zijn. Integendeel, hij boeit je met feiten en anekdotes. ,,Als je zelf je rondje maakt, mis je de finesses." maandag 29 juni 2020 Maurits Sep Arnemuiden Kijk op de site bij /video Leen Schouls geeft privérondleidingen in het Museum Arnemuiden. Zo wil het museum ervoor zor gen dat bezoekers onder meer veilig door het museum kunnen. foto lex de meester Na de verplichte co rona-sluiting is het Museum Arnemui den weer open. Be halve voetstappen op de grond en bordjes die de ver plichte looprichting aangeven, is ook een persoonlijke rondleiding met een gids verplicht. Schouls: ,,Om de maatregelen van de over heid te waarborgen, maar ook om dat het gewoon leuk is om per soonlijk contact te hebben met onze bezoekers. Dat hebben we erg gemist." Hoe dat gaat? Schouls begint zo- als altijd boven, in de raadszaal, bij twee schilderijen van Daniël van de Queborn. Op het ene heeft Willem van Oranje stadsrechten toegekend aan Arnemuiden, op het andere staat prins Maurits. ,,Ik begin hier omdat dit de oudste schilderijen in het museum zijn. Vanaf hier lopen we dus door de geschiedenis van Arnemuiden." En hier kan hij de bezoeker met een op een detail wijzen dat an ders ongetwijfeld gemist zou wor den. ,,Zie je een overeenkomst tus sen beide schilderijen? Kijk maar eens naar de zegelstaart op het ene en naar de veren op het andere Juist, dezelfde kleuren. De oor spronkelijke kleuren van de prins: niet rood-wit-blauw maar oranje- blanje-bleu." Nog zo'n bijzonderheid: ,,Hier hangt ook een schilderij van Dirck van Delen. Jawel, er hangt werk We hebben deze beelden kunnen kopen van het filmmuseum in Amsterdam -Leen Schouls van hem in het Rijksmuseum, in de Hermitage, in het Louvre én in Museum Arnemuiden. Hoe dat komt? Nog leuker: hij was ook burgemeester van Arnemuiden." Via de archeologische kamer - 'alle voorwerpen die je hier ziet, komen uit de bouwput voor de bouw van de supermarkt in het dorp' - loopt Schouls naar iets dat er pas een paar weken te zien is. ,,Een heel bijzonder kleurenfilm- pje, gemaakt door een Franse toe rist, begin twintigste eeuw in Veere en Arnemuiden. We hebben deze beelden kunnen kopen van het filmmuseum in Amsterdam." Een handtekening van de Spaanse dictator Franco, en één van de laatste Italiaanse koning Umberto II, een pelgrimsinsigne van Adrianus van Geraardsbergen (jawel, de naamgever van het Vlaamse stadje, onder wielerlief- hebbers bekend van 'de Muur') - verrassende verhalen in overvloed. Giftige dampen Trots is Schouls op de maquettes en modellen die mede-bestuurslid Dick Joosse heeft gemaakt. Hij wijst op een opengewerkt model van een zoutkeet. ,,Zie je die klep op de schoorsteen? Die hield niet alleen de warmte binnen maar ook de giftige dampen. Arnemui- denaren die in de zoutindustrie werkten, werden niet oud hoor." Door de corona-sluiting kan het Museum Arnemuiden zijn nieuw ste expositie over de scheepswerf Meerman niet groots openen. Ter wijl ook hier weer een bijzonder verhaal te vertellen is, zegt Schouls. ,,We hebben een bijzon der scheepsmodel gekregen van het Openluchtmuseum in Arn hem, dat er vanaf wilde. Het is de Vrouw Grietje, die in opdracht van het Openluchtmuseum is ge bouwd. Door... Chris Bliek... die werkte opinderdaad, de werf Meerman." Zo kan hij nog wel een tijdje verder vertellen, zegt Leen Schouls na anderhalf uur. ,,En dan zijn we nog niet in het Uusje van Eine ge weest. Maar daar is een andere gids voor. Trouwens, als je voor iets speciaals naar ons museum komt, zegt dat dan hé, dan beginnen we de rondleiding daarmee." Museum Arnemuiden is elke woensdag en zaterdag open, en in de zomervakantie ook op vrij dag, steeds van 13.00 tot 17.00 uur. Reserveren is gewenst via 06-16507264, museum@muse- umarnemuiden.nl of www.muse- umarnemuiden.nl Als zo veel Middelburgers de monstreren tegen racisme, is dat een bewijs dat het ook hier leeft. Daarom, vindt de PvdA, moet er een gesprek op gang komen over racisme, discrimi natie en vooroordelen. Vooral jongeren moeten daarbij ge hoord worden. Maurits Sep Middelburg Achthonderd op het Abdijplein en nog een paar honderd mensen daarbuiten, de opkomst van de anti-racismedemonstratie van Black Lives Matter Zeeland over- trof alle verwachtingen. Er waren in Middelburg en in in andere ste den waar is gedemonstreerd op vallend veel jongeren aanwezig en daarmee toonden ze politiek en gagement, stelt de PvdA vast. Daar moet Middelburg iets mee, schrijft fractievoorzitter Jeroen Louws in een motie die deze week wordt ingediend in de raadsverga dering. De PvdA stelt voor om een maatschappelijk gesprek te gaan voeren over racisme, discriminatie en vooroordelen en daar dus zeker jongeren bij te betrekken. ,,En daarbij expliciet te onderzoeken in hoeverre onbewuste vooroordelen bij de politie, in het onderwijs, de zorg, de gemeente zelf en andere instituten spelen en wat daaraan gedaan kan worden." De uitkomsten moeten worden gebruikt om het beleid van de ge meente aan te scherpen. De PvdA oppert dat Middelburg het zoge noemde 'charter diversiteit' zou kunnen ondertekenen. Dat is een overeenkomst om er voor te zorgen dat de ambtelijke organisatie een betere afspiegeling vormt van de samenleving, zodat inwoners zich beter herkennen in hun gemeente. Steden als Alk maar, Leiden, Nijmegen en Til burg hebben dat eerder al onder tekend. SPECIAALZAAK Nu ook te bestellen via onze webshop: www.speciaalzaaksimon.nl Met Leen Schouls loop je letterlijk door geschiedenis van Arnemuiden WA n ondermode lingerie nachtmode badmode Klokstraat 21 Goes www.speciaalzaaksimon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35