Auto's uit Dorpsstraat bij grote drukte, fiets blijft welkom Goed en slecht nieuws voor kunstenaars 6 Vliegveld vreest klachten Het draait allemaal om de gevolgen van de aanleg van Waterpark Veerse Meer bij Arnemuiden. Voor de bouw van dat vakantiepark moet de start- en landingsbaan van vliegveld Midden-Zeeland worden gedraaid, zodat de vliegtuigen niet over de vakantiehuizen komen. De bouw van het park leidt ook tot een verhuizing van 150 campinggasten met een vaste jaarplaats naar kam peerboerderij De Kruitmolen, iets verderop. Daarvoor moet die mini- camping flink worden uitgebreid. Tegen uitbreiding En daar zit een onverwacht nieuw probleem, stelt Zeeland Airport. Want als de landingsbaan wordt gedraaid, komen de vliegtuigen weliswaar niet meer over Water park, maar wel over het nieuwe ge deelte van De Kruitmolen. De ex ploitant van het vliegveld is bang voor klachten en verzet zich daarom tegen de uitbreiding van de kampeerboerderij. ,,Ons inziens is dit vragen om moeilijkheden en klachten. We draaien immers de baan om klach ten te voorkomen en te vermijden maar zoeken die aan de andere kant weer op. Het circuit verschuiven richting Arnemuiden is geen optie. Hiervan zullen mensen het hele jaar door 'last' kunnen ervaren om dat alle vliegverkeer dan wel heel dicht bij het dorp komt", schrijft directeur Enno Belderok van Zee land Airport. Geen problemen Wethouder Chris Simons, die ver antwoordelijk is voor zowel het vliegveld als het Waterpark als De Kruitmolen, denkt dat het pro bleem wel meevalt. ,,De jaarplaats- houders krijgen nu al vliegtuigen over zich heen en hebben daar geen problemen mee. Straks ko men ze verder weg te zitten en zul len de vliegtuigen op grotere hoogte over komen, dus dan ver wacht ik ook geen klachten. De be langengroepering namens de jaar- plaatshouders heeft ook geen be zwaar tegen de nieuwe vliegroute." Bovendien denkt Simons klach ten te kunnen voorkomen door nieuwe en duidelijke afspraken met de toekomstige huurders van kampeerplaatsen bij De Kruitmo- len, zodat die weten dat ze onder een vliegroute zitten. Belderok is daar toch niet gerust op. ,,Onze er varing van de afgelopen jaren is dat mensen gaan klagen, wat ook hun recht is, ondanks dat er afspraken gemaakt zijn." In de driehoeksverhouding tus sen vliegveld, vakantiepark en kampeerboerderij wegen de eco nomische belangen van Waterpark Veerse Meer het zwaarst, stelt Si mons. ,,En de draaiing van de baan zetten we door, want dat willen we al lang en daar is nu de kans voor." Zolang iedereen nog anderhalve meter afstand moet houden, is het best krap in de Dorpsstraat. Men sen wachten voor winkels tot ze naar binnen mogen, fietsers rijden in twee richtingen, auto's en vrachtwagens moeten voorzichtig manoeuvreren. En als je dan op de smalle stoepen loopt en voor el kaar moet uitwijken, kan het snel gevaarlijk worden. Daarom wilden de onderne- mersvereniging en de dorpsraad er op drukke dagen een autoluwe straat van maken. Alleen fietsers en voetgangers zouden er dan doorheen mogen, het andere ver- We proberen mee te denken met de veiligheid van de mensen keer zou moeten omrijden. ,,We proberen mee te denken met de veiligheid van de mensen", ver klaart Jan Willem Hoogedeure van de Ondernemersvereniging Na tuurlijk Oostkapelle. Van der Zwaag wijst erop dat steeds gekeken zal worden naar de situatie van het moment. ,,Als we het erover eens zijn dat het te druk wordt, grijpen we in." Auto's moe ten dan omrijden, maar voetgan gers en fietsers blijven altijd wel kom in de Dorpsstraat, stelt de burgemeester, ook als het druk is. „Fietsers mogen in dat geval echter niet fietsend door de straat, maar lopend met de fiets aan de hand." Strandbezoekers Hoogedeure verwacht dat het in Oostkapelle inderdaad regelmatig te druk zal worden. ,,De gemeente Veere heeft nu een app waarmee strandbezoekers worden gewaar schuwd waar het te druk is en waar ze nog wel terechtkunnen. Dat betekent dat ze mensen van bijvoorbeeld Domburg en Zoute- lande naar Oostkapelle gaan wij zen. En dan wordt het dus drukker in de Dorpsstraat." De wethouder heeft dus goed en slecht nieuws voor het kunste naarscollectief. Dat mocht tot 1 juli gebruik blijven maken van het pand in de Kuiperspoort. ,,Het con tract met Cultuurhuis Kuipers- poort wordt verlengd, want de kun stenaars hebben door de coronacri sis ook een tijd niks kunnen doen", kondigt Simons aan. De verlenging geldt voor een jaar, zodat de kunste naars een heel seizoen cursussen kunnen aanbieden, zegt hij. Sylvia Radius van Cultuurhuis Kuiperspoort reageert verrast op dat nieuws. ,,Dat wisten we nog niet. We waren wel in gesprek over een verlenging maar we hadden nog geen antwoord." Volgens Si mons is dat in de maak en volgt dat binnenkort. Het slechte nieuws van de ge meente, dat het te duur is om de ge welven onder de Zeeuwse Muziek school te verbouwen, had Radius daarom ook nog niet vernomen. ,,We wisten natuurlijk wel dat het veel voeten in aarde zou hebben om dat mogelijk te maken. De gewel ven zijn laag en je zou de tegels eruit moeten halen om de bodem dieper uit te graven. Intussen voe ren we met de muziekschool ge sprekken over andere mogelijkhe den. Dat zijn fijne gesprekken, met veel onderling vertrouwen." Volgens Simons wil de gemeente inderdaad verder praten over een oplossing waarbij zowel Cultuur huis Kuiperspoort, de Zeeuwse Muziekschool als de Balletschool Middelburg worden betrokken. De muzikanten en de balletdansers maken al gebruik van hetzelfde pand. ,,De muziekschool kijkt naar het huidige ruimtegebruik en wat er verder mogelijk is", legt Simons uit. Radius ziet zo'n combinatie ook wel zitten. ,,Een cultuurpaleis, dat zou mooi zijn." Hoewel de uitkomst van die ge sprekken nog ongewis is, bereidt Cultuurhuis Kuiperspoort zich in tussen voor op het nieuwe seizoen. Er zijn twee nieuwe keramiekdo- centen tot het kunstenaarscollectief toegetreden, waardoor er nu zeven docenten bij betrokken zijn. Boven dien is er een nieuwe website ge maakt. ,,We willen blijven be staan", benadrukt Radius, ,,dus we gaan gewoon door met onze plan nen. Daarom gaan we nu ook het pand opfrissen en zo inrichten dat de cursisten anderhalve meter af stand kunnen houden." maandag 29 juni 2020 'Stop met uitbreiding camping' De ondernemersvereniging en de dorpsraad van Oostkapelle willen van de Dorpsstraat op drukke dagen een autoluwe straat maken, zodat mensen er veilig kunnen winkelen op anderhalve meter af stand van elkaar. foto lex de meester Ze zijn afhankelijk van elkaar maar zitten elkaar ook flink in de weg. En nu dreigt de driehoeks verhouding tussen Waterpark Veerse Meer, vliegveld Midden Zeeland en kampeerboerderij De Kruitmolen uit elkaar te val len. De oplossing voor de ene partij leidt tot problemen voor de andere, waarschuwt Zeeland Airport, die vreest zelf de dupe te worden. Maurits Sep Arnemuiden De Dorpsstraat van Oostka- pelle gaat op drukke dagen niet standaard op slot voor auto's. Pas als het gevaarlijk wordt en afstand houden voor winkelend publiek niet meer mogelijk is, wordt ingegrepen, zegt burge meester Rob van der Zwaag. Maurits Sep Oostkapelle -Jan Willem Hoogedeure De kunstenaars van Cultuurhuis Kuiperspoort mogen een jaar langer in hun pand blijven. Maar de gedroomde verhuizing naar de gewelven onder de Zeeuwse Muziekschool kunnen ze verge ten. Dat is gezien de fundering en de kosten volgens wethouder Chris Simons voor de gemeente Middelburg 'niet acceptabel'. Maurits Sep Middelburg Sylvia Radius

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34