ZEELAND 3 Een extra beveiligde gevangenis bij Ritthem? Piet Zoutewelle is er niet gerust op. ,,Er zal maar een of andere gek ontsnappen en hier in het dorp rond gaan struinen.'' Toch haalt hij zijn schouders op. ,,Ach, het zal mijn tijd wel duren. Ik ben 84." Uit Vught vlucht je niet zomaar Piet Zoutewelle heeft nog meer re lativerende woorden: ,,Ik heb gele zen dat er uit die andere extra be veiligde inrichting, in Vught (zie kader), nog nooit iemand ontsnapt is. Maar toch: ik vind het niet pret tig dat die gevangenis straks zo dichtbij staat." Voor ontsnapte cri minelen is zijn overbuurvrouw Marlous Mes niet bang. Ze lacht. ,,Die komen dan natuurlijk niet naar Ritthem. Dat is niet logisch. Die vliegen meteen over de A58 de provincie uit." Toch wordt ze niet blij van het idee dat er straks een extra beveiligde inrichting naast haar dorp staat. ,,Ik had er liever iets anders gezien dan misdadigers. Een overheidsdienst ofzo, een oplei ding, of een logistiek centrum. Als die gevangenis echt zo goed bevei ligd wordt, dan vraag ik me af of het gebied erom heen afgesloten wordt. Kunnen we er straks nog wel langs fietsen?" Het is duidelijk: het compensa tiepakket voor het mislopen van de marinierskazerne houdt de ge moederen in Ritthem bezig. Inwo ners vragen zich af wat de komst van de 'Law Delta' voor het dorp r betekent. Op de plek waar aan- vankelijk de kazerne zou komen, y verrijzen uiterlijk in 2026 een extra beveiligde gevangenis, een beveiligd hotel voor rechters en j| een extra beveiligde rechtbank. Eerst zien, dan geloven ,,We waren zo verschrikke- lijk boos toen die mariniers kazerne er niet kwam", zegt Jan Wisse. ,,Ik vind het ver rassend dat er in zo'n korte tijd toch een pakket ligt. Het oogt helemaal niet on- EBI vriendelijk. Er komt werkgelegen heid bij in Zeeland, er komt een op leidingsinstituut en een opleiding voor huisartsen. Dat is heel belang rijk. Ze hebben echt hun best ge daan om Zeeland ruimhartig te compenseren." Zijn dorpsgenoot Rob Dijke baalt nog steeds dat de marinierskazerne er niet komt. ,,Ik Ik hoop niet dat Ritthem er een vervelend imago door krijgt ben oud-marinier. Het bericht dat de kazerne toch niet doorging, kwam voor mij als donderslag bij heldere hemel. Ik vind het een raar idee dat er nu een gevangenis komt. Ik ben ook wantrouwend. Want hij staat er nog niet hè." Daar sluit Wisse zich bij aan: 'Eerst zien, dan geloven.' Veronique Louwerse had nog niet gehoord over de plannen voor een gevangenis bij haar dorp. ,,Ik volg het nieuws niet zo", bekent ze. ,,Ik zou me er niet onveilig door voelen: die criminelen zitten opge sloten. Maar ik hoop niet dat Ritt hem er een vervelend imago door krijgt. Het is zo'n gemoedelijk, rus tig dorpje. Nu denken mensen aan de dijk, het strand en het bos als ze aan Ritthem denken. Straks is het beeld misschien: 'oh, dat is daar bij die gevangenis'." Beter af dan met kazerne Marcel en Elma de Witte denken juist dat het compensatiepakket voor het wegblijven van de mari nierskazerne positief uit kan pak ken voor hun dorp, en voor Zee land. ,,Van zo'n gevangenis heb je geen last", verwacht Marcel. ,,Er had ook een pretpark of een container haventje kunnen komen, daar was ik niet blij mee geweest." Elma is het met hem eens. ,,Die criminelen komen over de A58 in gepantserde voertuigen. Daar merk je niks van. Ik denk dat de provincie met dit pakket beter af is dan met de mari nierskazerne. Het is een veel breder geheel: dit levert op diverse plekken banen op. Ik vind het bijvoorbeeld heel goed dat er een huisartsenop leiding komt, want Zeeland ver grijst snel. En als er banen bijko men, dan vestigen zich misschien meer mensen in Ritthem. We ho pen dat er dan eindelijk eens hui zen bijgebouwd mogen worden in het dorp." Marcel: „Betaalbare nieuwbouwhuizen, daar is hier be hoefte aan." Dat wordt een blok beton Sabrine de Puit had liever een an dere bestemming gezien voor het terrein. ,,Het is zo'n mooi plekje. Ik vind zo'n gevangenis niet zo passen in een natuurlijke omgeving. Ik neem aan dat het geen mooi ge bouw wordt, maar een blok beton. Ik hoop dat we straks ons rondje over de dijk nog kunnen lopen, als dat complex er staat." Ook bij haar overheerst wantrouwen. ,,We balen nog steeds van die marinierska zerne. Daardoor denk je toch: wat zal er uiteindelijk overblijven van deze plannen? Straks wordt het toch kleiner en minder dan ze nu zeggen." Haar man Jacques Blijlevens is vooral blij dat Zeeland meer werk gelegenheid krijgt. ,,We kunnen wel blijven klagen over die mari nierskazerne, maar we krijgen nu compensatie, en een flinke ook. Dan vind ik dat je gewoon je mond moet houden. Laat maar komen." Jan Wisse en Rob Dijke Elma en Marcel de Witte Jacques Blijlevens en Sabrine de Puit maandag 29 juni 2020 'Er zal maar een of andere gek ontsnappen' Cornelleke Blok foto's Lex de Meester Ritthem De extra beveiligde gevange nis bij Ritthem, wordt de tweede in Nederland. In Vught is in 1993 een extra beveiligde inrichting (EBI) in gebruik ge nomen. Er is daar sindsdien niet één gevangene ontsnapt. Dit complex met 24 cellen is bedoeld voor de zwaarste cri minelen van het land. In Vught zitten onder anderen Ridouan Taghi, Willem Holleeder en Mohammed B. (de moorde naar van Theo van Gogh) ge vangen. -Veronique Louwerse A Elma: „Zeeland is met dit pakket beter af dan met de marinierskazerne.'' Marcel: ,,Van zo'n gevangenis heb je geen last.'' Jacques Blijlevens: ,,We krijgen een flinke compensatie." Sabrine de Puit: ,,Zo'n gevangenis past niet hier.'' Jan Wisse (l): ,,Ik vind het verras send dat er in zo'n korte tijd een pak ket ligt. Ze hebben echt hun best ge daan Zeeland ruimhartig te com penseren.'' Rob Dijke: ,,Ik vind het een raar idee dat er nu een ge vangenis komt. Maar, pas op hè, hij staat er nog niet.'' A ,,Als ze ont snappen, vlie gen ze meteen over de A58 de provincie uit. Dan komen ze echt niet naar Ritthem.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31