II Boer Geert wil aardappels op een bord, niet in de koeientrog Mark Rutte zei: Ga fietsen en dat leidt tot grote drukte bij fietswinkels Frederique en Jaap van Sas komen er speciaal voor uit Vlissingen gere den. Veel aardappels eten ze zelf niet. ,,Maar we geven wel wat weg. Je moet de boeren wat gunnen." Die hebben het de afgelopen jaren niet makkelijk gehad, vertelt Geert van de Velde van maatschap Van de Velde. ,,De afgelopen drie jaar zijn best wel heftig geweest, door het kli maat. Er was veel regen of juist geen regen. Maar we hadden afgelopen jaar best een goed jaar mét goede opbrengsten. Als het dan op deze manier slecht afloopt, doet dat zeer." Frietaardappels Dit keer gooit corona roet in het eten. Door de sluiting van de horeca en het niet doorgaan van evene menten en festivals puilen de schu ren van agrariërs uit van de (friet)aardappels. Die kun je, goed gekoeld, best even bewaren. Maar niet oneindig. Over een paar weken kan maatschap Van de Velde ze al leen nog, voor één of twee cent per Ik wil het gevoel hebben dat ik er alles aan heb gedaan om ze kwijt te raken kilo, als koeienvoer kwijt. Zelfs met een bijdrage van de overheid (,,Die zal rond de 6 cent per kilo liggen, verwacht ik") slaat de oogst een flinke deuk in het spaarvarken van de boeren. ,,De kostprijs is 12 cent per kilo. Dus je boert hoe dan ook achteruit." Van de Velde is blij met de men sen die de moeite nemen om langs te komen op Hoeve de Hond, al blijft de actie - die landelijk op 11 plaatsen is gehouden - een druppel op een gloeiende plaat. ,,Maar ik wil het gevoel hebben dat als die aard appels straks naar veeboeren gaan ik er alles aan heb gedaan om ze kwijt te raken." Daarnaast vindt de jonge boer het belangrijk om een signaal af te geven naar consumenten. ,,We worden als boeren soms best slecht beloond, terwijl als je kijkt voor wat voor prijzen onze spullen in de su permarkten liggen. We krijgen daar soms nog geen 10 procent van. Dat is af en toe wel pijnlijk." Annemie Berkulin uit Dreischor komt op de fiets langs om wat aard appels te scheppen. Om de actie te ondersteunen, maar ook zonder dat weet ze de weg naar de boer te vin den. ,,Ik woon hier al heel lang op het dorp en kom hier altijd mijn aardappelen, uien en kersen halen. Waarom? Ik vind haast dat we dat met z'n allen verplicht zijn. Het zou echt meer moeten gebeuren. Niet alleen nu. We moeten de boeren steunen." Op Hoeve de Hond zijn de aard appelen de komende tijd ook nog langs de weg te koop. It I maandag 29 juni 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl P4 j Kijk op de site bij /video Eerste eieren van de nieuwe kippen. Zijn wat kleiner 2 doosjes 3.00 Geert van de Velde van Hoeve de Hond (rechts) met Adrie en Manon Tanis, hun kinderen Guus (l), Elize en Sem bij de aardappelberg in Dreischor. foto marieke mandemaker Het is een komen en gaan van mensen zaterdag op het erf van Hoeve de Hond in Dreischor. Tassen worden volgeschept met Zeeuwse kleiaardappelen. Toch haalt die actie maar het topje van de aardappelberg af. Er ligt 300.000 kilo in de schuur. Esme Soesman Dreischor -Geert van de Velde, Hoeve de Hond Dreischor Geert van de Velde van maatschap Van de Velde. Aan de weg bij Hoeve de Hond verkoopt Geert boerderijproducten uit een automaat. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29