MEDIA CULTUUR 23 In de familiefilm De Piraten van Hiernaast speelt Egbert-Jan Weeber zeerover Hector Donderbus, die met zijn schip in een woonwijk belandt. ,,De film vertelt meer dan een grappig verhaal.'' drinkt.'' Voorlopig denkt Weeber er als bijna-veertiger niet aan om vader te worden. ,,Met de koers die de we reld al langere tijd vaart, vraag ik me af welke toekomst je een kind biedt. Er kan nog veel verbeterd worden.'' In De Piraten van Hiernaast speelt de acteur als Hector Donderbus een vader die een tienerzoon heeft. ,,Ik heb al een paar vaderrollen gespeeld, maar nog nooit had ik in een film een tienerzoon. Dat was wel leuk om te spelen. Een zoon kan, als alles goed gaat, ook een vriend van zijn vader worden. Dat gevoel had ik heel sterk in onze film.'' Uit praktische overwegingen liep Weeber (bekend uit films als Redbad, Michiel de Ruyter, Sint en de series Moeder, ik wil bij de revue en Comman do's) dag en nacht rond met de dread- lockachtige extensions die bij zijn personage hoorden. ,,Ik vond dat wel handiger dan elke dag een uur of vier in de make-up zitten. Maar dat viel toch tegen, zeker toen ik bij mij in de achtertuin een terras met granieten stenen aanlegde. Dat gruis was bijna niet uit die extensions te krijgen, ter wijl dat nephaar ook niet goed op droogde. Een volgende keer doe ik dat toch anders.'' In de voorbereiding op zijn rol ging Weeber vooral zijn eigen gang. Hij Een zoon kan ook een vriend van zijn vader worden. Dat gevoel had ik heel sterk in onze film verdiepte zich niet in andere piraten- vertolkingen, zoals Johnny Depp als Jack Sparrow in Pirates of the Carib bean. ,,Nee, ik ben die films niet meer gaan bekijken. Ik heb mijn eigen ver sie van een piraat gemaakt. Ik speel hem min of meer als een rockster die een rustiger leven wil leiden.'' Als Hector Donderbus belandt Weeber met zijn gezin en piraten- schip in een burgerlijke woonwijk. Ze zijn er net zo welkom als de Fami lie Flodder destijds in een villawijk. Bovendien boezemen ze angst in. Bepaalde bewoners krijgen na ver loop van tijd genoeg van de vreemde snuiters en stellen een petitie op om hen weg te krijgen. Weeber wijst erop dat De Piraten van Hiernaast weliswaar een grappig bedoelde familiefilm is, maar dat er ook een boodschap in verwerkt is. ,,Het verhaal laat ook zien waar de angst voor het vreemde, het onbe kende, toe kan leiden. Die piraten kun je ook als vluchtelingen be schouwen; als zogenaamde geluks zoekers wellicht. Maar iedereen zoekt toch geluk. Wat is daar fout aan?'' ij had de afgelopen maan den graag op een filmset gestaan, maar acteur Eg bert-Jan Weeber (39) heeft tijdens de coronacrisis be paald niet stilgezeten. „Ik heb mijn plotselinge vrije tijd nuttig besteed. Zo heb ik mijn zeilbootje geschil derd en heb ik met het brass bandorkest De ACCU-Fanfare diverse keren opgetreden bij enkele verzorgingshuizen." Weeber hoopt dat het le ven zo snel mogelijk weer op gang komt, hoewel hij zich zorgen maakt over bepaalde maatregelen die misschien nog gaan komen. „Bij zo'n coro nanoodwet zet ik toch wel enkele vraagte- kens. Die is bedoeld om ons te be schermen, maar hoeveel vrijheden zijn wij bereid in te leveren? Het zelfde geldt voor de corona-app waaraan gewerkt wordt. Wil ik dat wel? En dat gebeurt allemaal op basis van statistieken die wel of niet klop pen.'' Tijdens het gesprek laat Weeber enkele malen duidelijk merken dat hij zich zorgen maakt over de wijze waarop de mensheid met de natuur omspringt. ,,Ik maak mij druk om al lerlei zaken die ik gadesla. Plasticaf- val wordt onnadenkend in de berm gekieperd. Mensen schieten hun peuken in de gracht. Ik vraag me echt af of mensen wel beseffen wat wij op dit moment de natuur aandoen. We krijgen een keer de rekening gepre senteerd. Corona is daar wellicht een voorbeeld van. Je moet volgens mij nooit spugen in de put waaruit je TWEAKERS.NET/THUISZOMER tweakers maandag 29 juni 2020 'Nooit spugen in de put waaruit je drinkt' Egbert-Jan Weeber Egbert-Jan Weeber in (vlnr) de films Har tenstraat (2014) en Michiel de Ruyter (2015) en de serie Moeder, ik wil bij de revue (2012). foto npo m De Piraten van Hiernaast gaat deze week in Nederland in première Ab Zagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23