Onrust op Curasao Deel mannen vergoelijkt verkrachting JOL Walcheren Rentree Robben Kritiek op wet 'seks tegen wil' Drama voor Rick van Drongelen bij HSV: zware blessure en geen promotie Dat is het Albert Heijn /Oti maandag 29 juni 2020 Nieuwsmedia Prijs €2,95 Uitliefde voor de bal en zijn FC Groningen P18&19 Inwoners maken zich grote zorgen om de toekomst van het eiland na rellen van afgelopen week p 13 Een extra beveiligde gevangenis naast haar dorp, daar zit Sabrine de Puit uit Ritthem niet op te wachten. Het wordt vast 'een blok beton', vreest ze. ,,Het is zo'n mooi plekje. Ik vind zo'n gevangenis niet zo passen in een natuurlijke omgeving." Haar man Jacques Blijlevens is in elk geval wel tevreden met het compensatiepakket voor het wegblijven van de marinierskazerne. „Goed voor de werkgelegenheid." Dat blijkt uit het door I&O Re search uitgevoerde onderzoek in opdracht van Amnesty Internatio nal. Onderzoek sterkt Amnesty in mening dat wet niet voldoet Aanleiding voor het onderzoek is een nieuwe wet die seks tegen ie mands wil strafbaar maakt, die mi nister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid, CDA) wil indienen. Op verkrachting staat maximaal twaalf jaar celstraf, de maximum straf voor seks tegen iemands wil zou zes jaar bedragen. Het onderzoek sterkt Amnesty in de opvatting dat die wet niet ver ge noeg gaat en dat iemand voor ver krachting moeten kunnen worden vervolgd als het seksuele contact tegen de wil van de partner ge beurde. Op dit moment is volgens de wet pas sprake van verkrachting als be wezen kan worden dat er geweld of dwang is toegepast. Dit is in de praktijk vaak moeilijk, omdat ver- zet in veel gevallen niet mogelijk is, bijvoorbeeld omdat het slachtoffer van angst 'bevriest' of is gedro geerd. Uit het door I&O uitvoerde on derzoek blijkt dat de meeste men sen (84 procent) vinden dat er geen verzachtende omstandigheden zijn voor verkrachting. Toch geeft 11 procent van de mannen aan dat het een verzachtende omstandig heid kan zijn als het slachtoffer zich niet uitdrukkelijk verdedigt of niet duidelijk nee zegt. Onder mannen tussen de 16 en 35 jaar vindt zelfs één op de vijf dat. Enkelen (5 pro cent) vinden dat het hebben van een relatie een verzachtende om standigheid kan zijn. ,,Wij zijn geschrokken dat er een groep mannen is die denkt dat er verzachtende omstandigheden kunnen zijn'', zegt Yara Boff To- nella van Amnesty. ,,Het toont aan dat seks tegen iemands wil in de nieuwe wet gewoon verkrachting zou moeten heten, en net zo zwaar bestraft moet worden.'' Dat is vol gens Amnesty ook in lijn met inter nationale mensenrechtenverdra- gen. Uit het onderzoek blijkt dat 19 procent van de vrouwelijke res pondenten aangeeft ooit te hebben meegemaakt dat iemand haar li chaam zonder instemming bin nendrong. Daarvan vindt 67 pro cent dat dit verkrachting was. 3 pro cent van de mannen overkwam dit ooit, 66 procent van hen be schouwde dit als verkrach ting. P8 •SPORT20 Een gevangenis bij Ritthem LL&vw niet op zOk, moot M<je> De zon komt tevoorschijn, maar er is ook 20°C kans op buien. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 ZEELAND 2 Als een vrouw zich niet uitdruk kelijk verdedigt of nee zegt tegen seks, kan dat als verzach tende omstandigheid gelden bij een verkrachting. Dat vindt een op de vijf mannen tussen 16 en 35 jaar. Yelle Tieleman Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1