Tegenpolen 'Eén DOtjG? a Wesley Sneijder: 'Louis van O 0) HUGO BORST Arjen Robben kiest voor sensationele rentree 18 Uit liefde voor de bal en liefde voor zijn club gaat Arjen Robben (36) toch weer spelen. Angst voor een afbreukrisico? „Totaal niet'', zegt hij over zijn comeback bij FC Groningen. ,,Ik heb niks meer te verliezen. Mijn carrière is af. Dit is extra.'' Column zekere weemoed zijn maatje Robben. 'We wa ren een twee-eenheid. Hij liep, ik passte. En dan was hij weg. Wat een topper. Robben had absoluut een keer de Gouden Bal verdiend.' Nou, dat kan dus nog. Op de dag dat Sneijder zijn biografie presenteerde, maakte Robben be kend dat een rentree in de eredivisie dichtbij is. Na een jaar niet te hebben gespeeld, is het zijn harten wens om te voetballen voor zijn eerste liefde FC Groningen. Het gebaar is zo nobel, zo romantisch dat zelfs als Robben niet slaagt je niet kunt spreken van een mislukking. Twee, drie treetjes lager tegen een bal aan trappen moet lukken, als het spierstel sel maar een beetje meewerkt. We weten: hij zal er alles maar dan ook alles aan doen, Robben traint als een beest en leeft als een asceet. Dat kunnen we van Wesley Sneijder helaas niet beweren. Hij is de eerste om dat toe te geven. Al tijdens zijn loopbaan, lezen we, grijpt hij soms naar de fles. Bij Real Madrid bijvoorbeeld. 'De fles wodka was mijn grootste vriend.' Zo complimenteus als Sneijder is voor bijna ie dereen, zo kritisch is hij op zichzelf. Als voetballer heeft hij veel bereikt, hij haalde de WK-finale en veroverde de Champions League. Als mens doet hij zichzelf tekort. Sneijder blijkt de tegenpool van Robben, die geen talent heeft om de avond en de nacht anders te benutten dan voor een diepe slaap. Sneijder is makkelijk te porren voor gezelligheid, de roes, de gekte, de zelfkant. Hij laat zijn biograaf Kees Jansma opschrijven: 'Ik ben geleefd. Daar hoor je mij niet over klagen, maar er waren momenten dat ik uit de band moest springen. En dan sprong ik ook echt uit de band, dan leidde ik een bourgondisch bestaan. Er zijn voetballers die dat nodig hebben en er zijn voetballers die dat niet nodig hebben. Ik hoor bij de eerste categorie, en ik heb dan geen rem.' Er zijn dagen dat hij wakker wordt en nergens zin in heeft 'Bommel' nog altijd boos V Twente hooptop El Ahmadi Groningen Het is zondagmiddag, iets na half twee. Op het veld van het Hitachi Capital Mobility stadion trappen een vader en zijn kroost een balle tje. Het is alsof de tijd heeft stilge staan. Ruim een jaar geleden zagen we precies hetzelfde. Arjen Robben in de weer met zijn zoontjes Luka en Kai. En dochter Lynn en vrouw Bernadien die glimlachend toeke ken. Toen was het decor een vol sta dion in München, bij zijn afscheid van Bayern. Nu is het onderdeel van een rentree bij FC Groningen. Mooi wel: oudste zoon Luka is 12 jaar. Op die leeftijd kwam Arjen ooit als pu pil van VV Bedum in de Groningse jeugdopleiding. Elke dag fietste hij vanuit Bedum naar de training. Het zou het begin worden van een reis die tot in de wereldtop leidde. Gro- ningen-trainer Danny Buijs somt het rijtje topclubs vandaag bij de presentatie nog eens op. Buys: ,,PSV dus, daarna Chelsea, Real Madrid, 10 jaar Bayern München. Alles ge zien, alles gewonnen en dan zeg je als Arjen Robben zijnde toch nog: ik kom uit mijn pensioen en ga bij Groningen spelen.'' Bewonderend: ,,Je moet wel héél erg begaan zijn met je cluppie om dat te doen.'' De band is er dan ook altijd geble ven. Waar ter wereld Robben ook zat. ,,We zijn altijd in contact geble ven over wat ik zou kunnen beteke nen voor de club'', vertelt hij er zelf over. ,,Dat contact ging eerst met Hans Nijland. En toen Hans vorig jaar met pensioen ging met de nieuwe directeuren Wouter Gudde en Mark-Jan Fledderus.'' Ambitie Robben noemt ze 'twee jonge man nen met ambitie' en een 'duidelijke visie voor de toekomst.' Maar: co rona heeft erin gehakt. ,,Als je ziet hoe het de club treft (ondermeer 11 werknemers ontslagen, red.) ga je nog éxtra nadenken: hoe kan ik hel pen? In welke rol? Toch het beste op het veld, was mijn eigen conclusie. Ik voel geen brandende ambitie om trainer te worden. Ook niet om nu Toen een deel van de harde kern van Ajax hem in een open brief vertelde dat hij het niet meer moest wagen in de buurt van Am sterdam te komen, reageerde hij snel met een filmpje waarop hij vrolijk Utreg me stadje zingend op de A2 langs de Johan Cruijff Arena reed. ,,Het was een kwetsend ver haal, helemaal nergens op geba seerd'', zegt Sneijder bij de presen tatie van zijn biografie. ,,Ze heb ben mij kwaad gemaakt. Ik weet dat het maar een heel klein groepje is. Omdat ik Utrechter ben? Omdat ik in Utrecht woon? Wat is het probleem?'' ,,Ik heb zelf eigenlijk nooit gerea geerd als er op televisie iets over mij werd gezegd. Of op die com puterhelden, die er even voor gaan zitten en een berichtje eruit gooien. Zo makkelijk allemaal. Een mening of een grap, lekker blijven doen wat mij betreft. Ik heb het ook met een knipoog gedaan. Maar nu vond ik dat ik echt moest reage ren.'' ,,Ajax heeft 24 uur de tijd gehad om te reageren. Ik heb niets van ze gehoord. Als supporters zo'n be richt de wereld in slingeren, dan vind ik dat je je als club daarvan moet distantiëren. Dat is een kleine moeite toch? Ik heb veel be tekend voor de club. Ajax ook voor mij, dat is wederzijds." Het gaat natuurlijk ook over zijn beroemde vrouw van wie hij gescheiden leeft. Sneijder oor deelt weer hard over zichzelf: 'Er waren feesten en partijen, wanneer Yolanthe er niet was, met vrien den, foute vrienden, met vrouwen en drank. Het liep allemaal behoorlijk uit de hand. Eerst zat ik daar niet eens mee, omdat ik vond dat het niets voorstelde. Ik heb het verknald. Ik mis niks bij Yolanthe, er is niks mis met haar. Wat het wel is? Roem, ego, geld. Macht. Lust. Kijk eens, wat ik alle maal kan, durf, doe. Machogedrag. Dat telt, in mijn wereld, in onze wereld. Ik was die man.' Hoe nu verder? Voordat ik aan zijn biografie be gon zag ik een voetbalanalyticus in hem, maar ik vrees dat Wesley jonge voet ballers niet de maat wil ne men. Daar is-ie te vriendelijk voor. 'In uiterste nood meld ik me wel bij tv-stations.' Hij wil trainer worden. Daarvoor mist hij het hoog ste diploma en, ik ver moed, ook de arbeids ethos en de discipline die Van Gaal of Mou- rinho mede groot maakten. Er zijn da gen dat hij wakker wordt, bekent hij, en dat hij nergens zin in heeft. Ik vond dat een ver ontrustende passage. Sneijder, Kees Jansma, uit geverij Inside. 21,99. maandag 29 juni 2020 GO nog altijd Twee jaar? In zijn gelijknamige boek Sneijder analyseert de Nederlands recordinternational met VOETBAL Mark van Bommel is ruim een half jaar na zijn ontslag als trainer van PSV nog altijd teleurgesteld in de leiding. ,,We wonnen maar twee van de twaalf wedstrijden. Maar ons veldspel was helemaal niet zo slecht. Ik neem het de clubleiding nog steeds kwalijk. Het was gewoon niet nodig.'' VOETBAL FC Twente wil Karim El Ahmadi (35) verleiden tot een terug keer. De mid denvelder komt uit En schede en brak door bij Twente. Hij speelt sinds 2018 in Saudi-Arabië bij Al-Ittihad. Twente hoopt dat El Ahmadi z'n carrière in Enschede wil afsluiten, om er daarna jeugdtrainer te worden. Alles is goed' Maarten Wijffels Arjen Rob ben in actie tijdens zijn eerste periode bij FC Gronin gen, bijna twintig jaar geleden. FOTO PIM RAS Nu Wesley Sneijder gestopt is als speler, begeleidt hij jonge ta lenten die hun sporen nog moe ten verdienen in het profvoetbal. De 36-jarige recordinternational (134 duels in Oranje) zal ze advi seren lang niet overal op te rea geren. Maar af en toe van je af bijten hoort erbij, vindt hij. Mikos Gouka Doorn In jouw boek zeg je dat je Mem phis Depay hebt geadviseerd vooral niet te reageren op me diastormen. Omdat niemand anders het deed? Als je trainer wordt, op wie lijk je a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18