Buitenlandse Zaken waarschuwt: brexit komt er toch écht aan ECONOMIE 17 mensen aan het werk houden Duitse vleesindustrie moet vaker testen schaften. Hoe organiseer je het werk in kleine ruimtes? Uiteinde lijk is het gelukt op bijna alle plek ken te kunnen doorwerken. Daar speelt ook de inzet van de mensen een rol bij. We moesten bijvoor beeld snel beademingsapparatuur bijplaatsen in ziekenhuizen. Onze teams hebben toen dag en nacht doorgewerkt om dat voor elkaar te krijgen. Daar heb ik enorm veel respect voor. Maar we verwachten dat het lang duurt voor we herstel zien. Tot nu toe zat er nog veel werk in de orderportefeuille, maar in de tweede helft van het jaar zal het werk flink verminderen, den ken we.'' ,,We hebben in totaal zes besmette personeelsleden gehad. Die zijn gelukkig allemaal genezen. Wat we zien is dat er een positief ge voel kwam bij het personeel. We zijn grote digitale bijeenkomsten gaan organiseren en mensen kwa men met allerlei initiatieven en succesverhalen die we delen via een intranetsite. Daar vertellen medewerkers wat ze doen. Via blogs leggen collega's ook uit wat ze betekenen voor vitale secto ren.'' ,,Ik merkte dat iedereen het heel erg waardeerde dat ik tijdens de crisis rust en vertrouwen bleef uit stralen. Iedereen had toch angst en stress. Ik heb daarom veel gecom municeerd en digitale bijeenkom sten gehouden. Mijn rol is meer ondersteunend, maar ik ben ook streng als het nodig is. Een verbod is een verbod, dus niet onnodig op kantoor zijn, alleen in de lift staan. Je moet als leider ook het goede voorbeeld geven.'' ,,Dat betekent in eerste instantie dat we afscheid nemen van men sen in de flexibele schil. Vaste mensen proberen we bij andere projecten onder te brengen. En we besteden veel minder uit. Dat de den we omdat we meer werk had den dan we aankonden. Nu doen we dat zelf. Daarnaast zoeken we nieuw werk in de groene econo mie, zoals water en kringloop.'' ,,We hebben wel een aantal in zichten opgedaan. Zo is duidelijk dat we de kosten meer moeten flexibiliseren. Dat betekent dat we een grotere flexibele schil aan me dewerkers zullen krijgen. En we moeten onze kennis beter ontslui ten voor elkaar. Wat kunnen we allemaal. En we gaan scherper be palen in welke markten we nog ac tief willen zijn en welke niet. Re tail is bijvoorbeeld al langer geen aantrekkelijke markt. Maar duur zaamheid is niet weg door de cri sis. Klanten helpen met de ener gietransitie en de klimaatverande ring blijft. Bovendien bieden we een Covid-19-concept aan om vei lig te kunnen werken in kantoren. Daarnaast gaan we onze klanten portefeuille tegen het licht hou den. Kijken welke klanten we wel en niet willen. Zo was er een klant die betaalde om een team stand by te houden voor het geval het nodig was. Maar een andere klant stuurde van de ene op de andere dag een team van tachtig mensen naar huis. En weer een andere stuurde direct een brief waarin hij om een prijsverlaging vroeg. Dan vraag je je af: wie gunt je een bo terham en waardeert je werk?'' Ondernemers die zakendoen met of via het Verenigd Koninkrijk hebben het al zó vaak gehoord: be reid j e voor op de brexit. Tot verve lens toe. Maar, zo waarschuwt het ministerie van Buitenlandse Za ken nu, op 1 januari 2021 gaat za kendoen met de buren aan de an dere kant van de Noordzee hoe dan ook veranderen. De brexit is een feit, het Ver enigd Koninkrijk heeft de Euro pese Unie op 31 januari 2020 al ver laten. Maar omdat er dit hele jaar nog een overgangsperiode geldt, is alles nu nog nagenoeg hetzelfde. De overgangsperiode kan vóór 1 juli nog worden verlengd, maar de Britse premier Boris Johnson is absoluut niet van plan om dat zelfs maar te overwegen. Hij heeft de Britten beloofd dat er na alle eer dere vertragingen nu geen uitstel meer zal zijn. En dus komt er wéér een cam pagne om Nederlandse onderne mers erop te wijzen dat er volgend jaar toch echt een grens komt tus sen Nederland en het VK. „Je kijkt de deadline nu echt in de ogen", waar schuwt Birgit Oosterhuis van de Rijksdienst van On dernemend Nederland. „We vragen geen abracada bra van be drijven, maar slechts: vul de brexit Im pact Scan in en kijk wat je nodig hebt.'' Dat kan via brexitloket.nl waarop bedrijven kunnen checken hoe de brexit hen raakt. Volgens Oosterhuis hebben veel bedrijven zich bij eerdere deadli nes die werden verschoven en no deal-bangmakerij al goed voorbe reid. Andere ondernemers beslo ten vanwege de voortdurende on zekerheid hun handelspartner in het VK al in te ruilen. Er komen vanaf 1 januari 2021 grenscontroles en bedrijven die goederen naar het VK im- of ex porteren hebben een zogeheten Eori-nummer nodig, een identifi catienummer dat de Douane ge bruikt voor bedrijven die zaken doen met landen buiten de EU. Een Brits btw-nummer is nodig voor bedrijven die voor meer dan 80.197 euro verkopen in het VK. En als er geen akkoord wordt gesloten tussen de EU en het VK, is dat nummer mogelijk ook bij lagere bedragen nodig. Ambitieus Het no deal-scenario is niet denk beeldig. De onderhandelingen over de toekomstige relatie tussen het VK en de EU gaan niet van een leien dakje. Het was altijd al een ambitieus plan: binnen een jaar een akkoord bereiken over de toe komstige relatie, terwijl er door gaans jdren over handelsakkoor den wordt onderhandeld. En dan is er niet eens écht een jaar de tijd: als het akkoord voor het eind van het jaar nog moet worden geratificeerd door het Europees Parlement, moet er in oktober uiterlijk een deal liggen. Een eerdere - weliswaar zachte - deadline werd al niet gehaald. Voor de zomer had er eigenlijk al een deal moeten zijn over visserij, een voor Nederland een belangrijk onderwerp. Maar de standpunten van de Britten en de EU liggen nog mijlenver uit elkaar. Zo zou het uitgangspunt van de Britten zijn om helemaal geen toegang te ge ven aan vissers uit andere landen. Maar dat is niet het enige strui kelblok: het coronavirus steekt ook een spaak in de wielen. De EU- hoofdonderhandelaar, Michel Bar nier, was bijna een maand ziek door het coronavirus. De Britse hoofdonderhandelaar, David Frost, ging met 'milde sympto men' in thuisisolatie. Zes weken lagen de onderhandelingen stil - een eeuwigheid, gezien de krappe tijd. Sindsdien gaan de besprekin gen per videoverbinding. Ideaal is die afstand niet. Diplo maten weten hoe belangrijk het bij spannende onderhandelingen is om je onderhandelingspartner in de ogen te kijken, je even terug te trekken in een kamertje om de laatste dingen door te spreken. Dat was lange tijd onmogelijk. Bij de komende onderhande lingsronde, die vandaag begint, kan dat wel. In Londen komen een aantal onderhandelaars en petit co mité bij elkaar. Formeel moet ie dereen die naar het VK reist twee weken in quarantaine, maar voor diplomaten kan een uitzondering worden gemaakt. De hoop is dat deze onderhandelingsronde, die een maand duurt, een doorbraak zal opleveren. Nederlandse diplomaten zien het somber in. De Britten zouden niet echt meewerken en vinden het op een aantal punten niet no dig om iets vast te leggen. De EU wil dat wel en wil ook een akkoord over het totaalpakket. Impliciete boodschap: liever geen deal dan een deal op bepaalde punten. ,,Het is voor ons alles of niets'', zegt een ingewijde. ,,Het moet geen pick and choose-model worden.'' Die nieuwe regeling geldt vanaf 1 juli voor onder anderen slach ters en uitbeners. Vleesverwer kende bedrijven met meer dan honderd man personeel, onge acht of dat in vaste dienst is of ingehuurd, hebben prioriteit. Dat heeft het ministerie van Arbeid en Gezondheid bekend gemaakt. In de nieuwe bepaling staat woordelijk: 'Er mogen in de productie slechts mensen wor den ingezet die minstens twee maal per week op kosten van de bedrijfseigenaar op een infectie met het coronavirus Sars-CoV- 2 zijn getest volgens de PCR- methode en negatief bevon den.' De verzamelde monsters uit keel en neus moeten door een erkend laboratorium worden onderzocht. De ondernemingen zijn ver plicht naam, adres of verblijf plaats van alle geteste werkne- mers bij te houden en vier we ken te bewaren. ,,De incidenten in Coesfeld en Gütersloh heb ben aangetoond dat het virus zich door de omstandigheden in slachthuizen en vleesver werkende bedrijven bijzonder goed kan verspreiden'', lichtte minister Karl-Josef Laumann toe. In genoemde plaatsen zorgde een corona-uitbraak, met tientallen besmettingen, voor veel ophef. Ook in Neder land moesten enkele slachte rijen dicht als gevolg van een groot aantal besmettingen met het coronavirus. maandag 29 juni 2020 GO Wat voor impact had corona op de mensen? Heeft de crisis nog invloed gehad op uw rol als bestuurs voorzitter? Hoe gaat het bedrijf om met de Lieve Declerq, bestuursvoor zitter van Spie: ,,We hebben veel mensen kunnen herplaatsen, maar nemen afscheid van men sen in de flexibele schiLVora spie teruggang in werk? Welke lessen heeft u geleerd van de crisis? Vanaf woensdag is het onaf wendbaar: uitstel van de brexit is dan niet langer mogelijk en dus zullen we over een halfjaar de gevolgen gaan merken. Met of zonder deal. Hanneke Keultjes Den Haag Boris Johnson wil de brexit zo snel mogelijk afron den. FOTO EPA DÜSSELDORF De vleesindu strie in de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen moet haar medewerkers voortaan op eigen kosten ten minste tweemaal per week laten tes ten op het coronavirus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17