Motivatie 16 ECONOMIE A K Installatiebedrijf Spie kon al puzzelend veel AAN HET WERK De uitbraak van het coronavirus heeft de wereldwijde economie met een nooit eerder vertoonde snelheid in een recessie gestort. Hoe gaan de toonaangevende bedrijven in ons land met deze crisis om? Vandaag: technisch installatiebedrijf Spie. Onlangs ontmoette ik mevrouw Pierson. Mevrouw Pierson woont aan de rand van de stad, en heeft in de coronacrisis nieuw werk gevonden. Met wat stofjes die ze nog had liggen en een paar meter elastiek was mevrouw Pierson mondkapjes gaan fabriceren die veilig zijn, lekker zitten, én er hip uitzien. Momenteel was ze bezig aan een mondkapje voor haar zoon die in de zorg werkt, met een Batmanlogo erop. In eerste instantie maakte ze de mondkapjes voor haar familie en kinderen, maar ze had inmiddels zelfs een bredere afzet markt gevonden. Nee, ze verkocht de kapjes niet via Instagram, maar aan de andere bewo ners én aan het zorgpersoneel van haar de aan- leunflat. De verkoopprijs van maar liefst één euro vind ze daarvoor méér dan billijk. Ze merkt wel dat haar handen niet zo snel meer zijn als ze zou willen. Maar wat wil je ook als je 84 bent? Dat mevrouw Pierson de motivatie kon op brengen om zich ver na haar pensioenleeftijd nog een nieuw beroep aan te meten, is geen wonder, als als ik psycholoog Dan Ariely mag geloven, van wie ik on langs het boekje Motiva tie las. Volgens Ariely is er voor motivatie name lijk een aantal dingen doorslaggevend. Ten eer ste: het idee dat je iets goeds doet, dat je werk zinvol is. Om gemoti veerd te raken voor je werk is het dus belang rijk dat je weet waar je het voor doet, en wat jouw specifieke bijdrage daaraan is. In het geval van mevrouw Pierson: het feit dat er door haar werk mensen veilig, comfortabel én blits hun werk uit kunnen voeren of in het ov stappen. gevoel hebt dat je zélf iets gemaakt hebt waar je trots op kunt zijn. Ariely noemt dit het Ikea-ef fect. Heb je namelijk iets zelf gemaakt (bijvoor beeld een boekenkast van Ikea in elkaar gezet), dan is het object je veel meer waard geworden dan wanneer je iets zomaar koopt en je er ver der geen moeite voor hoeft te doen. In ons werk is dit ook aan de hand: bijdragen aan iets waar je trots op kunt zijn, motiveert enorm, of het nu een mondkapje is of een marketingplan. De laatste motiverende kracht van Ariely: waardering. Je motivatie komt ook uit je ge waardeerd voelen: door je klanten, je collega's en niet in de laatste plaats je baas. Waardering wordt idealiter niet (alleen) uitgekeerd in geld, maar ook in complimentjes, kopjes koffie, een glimlach en oprechte dankbaarheid. En daar ontbrak het mevrouw Pierson gelukkig ook niet aan. Mevrouw Pierson had het met haar mondkap jes qua werkmotivatie dus allemaal mee: bete kenis, trots op haar eigen werk én waardering van anderen. Maar, zo verzuchtte ze, al zittend op haar rollator: ,,Het is wel hard werken hoor!'' Thijs Launspach is psycholoog en stress-expert. Hij schreef het boek Fokking Druk (2018). Het idee dat je iets doet wat zinvol is, is een van de zaken die de doorslag geven Tata Steel weer plat BA ontslaat piloten British Airways, onderdeel van IAG, ontslaat 350 piloten en plaatst er drie- honderdin een 'pool' om ze op nieuw in te huren als dat nodig is. Hier over zou over eenstemming met de cockpit bemanning zijn bereikt, meldt The Sun De meeste piloten die ontslagen worden, werken vanaf de lucht haven Gatwick. 2020 zou een enorm succesjaar worden voor Spie Nederland. Maar na drie maanden zaten de eerste van de vijfduizend medewerkers van het technisch installatiebedrijf al thuis. ,,Bij sommige klanten viel in één keer de hele omzet weg'', zag Lieve Declerq, de bestuurs voorzitter van Spie. ,,Onze orderportefeuille zat vol. Alles wees er op dat dit een heel goed jaar zou worden, een enorm succesjaar. Maar toen kwam co rona en werd alles anders.'' ,,Eind februari hadden we onze eerste crisisbijeenkomst. Toen hebben we de eerste maatregelen afgekondigd, zoals mensen laten thuiswerken, de kantoren veilig maken en reisbeperkingen instel len. Toen ging het nog om maatre gelen als handen wassen en men sen die uit skigebieden kwamen uit voorzorg in quarantaine plaat sen. Dat was geen probleem. Thuiswerken was al langer moge lijk. Dus dat konden de it-syste- men wel aan. Maar 80 procent van onze mensen werkt op locatie.'' ,,Daar merkten we de gevolgen van de uitbraak al heel snel. Begin maart werd al een team bij een klant in de petrochemie naar huis gestuurd, omdat de fabriek kwam stil te liggen. Ook de detailhandel stortte volledig in. En in de indu strie, zeker toeleveranciers aan de auto-industrie en bij de exporte- rende bedrijven zag je veel impact. Maar in andere sectoren, zoals in frastructuur en de energietransi tie, ging het werk gewoon door. Ook haalden veel bedrijven het onderhoud naar voren omdat er door corona kantoren leegstonden. En in de zorg kregen we juist meer werk. We hebben veel mensen kunnen herplaatsen van het ene naar het andere project.'' ,,We hebben meer dan honderd plekken waar we werken. En het was een heel gepuzzel om de men sen veilig aan het werk te houden. We hebben op elke locatie een co- ronaverantwoordelijke. Die moet kijken hoe er veilig en verant woord kan worden doorgewerkt. Dat vraagt veel aanpassingen, zo als het vervoer naar de werkplek, de 1,5 meter afstand, het apart maandag 29 juni 2020 Een tweede belangrijke motivator is dat je het IJMUIDEN Havenmede werkers van Tata Steel in IJmuiden heb ben gisteren het werk opnieuw neergelegd. Daardoor kon volgens vak bond FNV een schip met een lading staal niet naar het Ver enigd Koninkrijk uitvaren. Vrijdag staakten havenmedewer kers ook al. Het is al enige tijd onrustig bij het staalbedrijf. LONDEN 'We wijzen op elke locatie een coronachef aan' Peet Vogels Breda Maandenlang reden de busjes van installatiebedrijven rond met de tekst 'collega's ge vraagd'. Dat is zeker voorbij? Wat gebeurde er? Ging dat werk gewoon door? Dus de problemen vielen heel erg mee? Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: wat zorgt voor motivatie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16