"O: NIEUWS 15 ft i Drie, misschien wel vier partijen gaan met een vrouw op nummer 1 de verkiezingen in. Maar als er één partij is die kan profiteren van een vrouwelijke lijsttrekker, dan is het D66. maandag 29 juni 2020 n Sigrid Kaag, beoogd lijsttrekker van D66, benadrukte het in een interview met deze krant maar eens: kiezers moeten op haar stemmen om wie ze is, niet omdat ze een vrouw is. Toch kan haar sekse voor haar partij wel degelijk de doorslag geven. Nog los van de persoon Kaag, vindt maar liefst 72 procent van de D66-kiezers het principieel be langrijk dat de partij een vrouwe lijke lijsttrekker krijgt, blijkt uit een peiling van het opiniepanel van EenVandaag. Ter vergelijking: bij het CDA hecht slechts een kwart aan vrouwelijk leiderschap. ,,Dat komt niet doordat CDA-kie- zers antivrouw zouden zijn'', be nadrukt peiler Gijs Rademaker. ,,Zij vinden dat kwaliteit de door slag geeft, ongeacht de sekse van een kandidaat.'' Els Borst In een uitgebreid onderzoek naar vrouwelijke premierskandidaten kwam vorig jaar al naar voren dat ruim vier op de tien vrouwen be wust op een vrouw zeggen te stemmen. Met Kaag, Esther Ou wehand (Partij voor de Dieren), Lilian Marijnissen (SP) en moge- lijk Mona Keijzer is de keuze bij de nummers 1 op de lijst groter dan ooit. Toch leert de geschiedenis dat vrouwelijke lijsttrekkers niet automatisch stemmenmagneten zijn. Els Borst verloor met D66 in 1998 tien zetels en ook Femke Hal- sema (GroenLinks) haalde nooit meer zetels dan haar voorganger Paul Rosenmöller. Veel kiezers zweven, maar wie rechts van het midden zit, komt niet gauw bij GroenLinks of de SP uit. Mensen kiezen doorgaans tus sen 'sets van partijen', blijkt uit onderzoek dat politicoloog Martin Rosema, verbonden aan de Uni versiteit Twente, samen met zijn Amsterdamse collega Roderik Rekker deed. Christelijke en popu listische partijen vormen elk zo'n set. Verder is er een blok op links, met GroenLinks, SP en PvdA, en een blok op rechts met de VVD. Het goede nieuws voor Kaag is dat D66 zich aan die wetmatigheid onttrekt. ,,D66 is de enige partij die een verbinding legt met beide kanten. Op links bij GroenLinks en de PvdA, en op rechts bij de VVD'', zegt Rosema. En laten die drie partijen nou net allemaal een mannelijke lijsttrekker hebben: Jesse Klaver, Lodewijk Asscher en hoogstwaarschijnlijk Mark Rutte. ,,Daar liggen voor Kaag electorale kansen'', stelt Rosema. ,,Voor kie- zers die twijfelen tussen twee par tijen, kan de persoon van de lijst trekker de doorslag geven.'' Dat effect kan groter worden, stelt de politicoloog, als de discus sie gaat spelen welke de grootste partij wordt. ,,Als de vraag wordt gesteld wie de premier wordt en de keus is tussen Rutte en Kaag, dan kan meespelen dat er met Kaag geschiedenis kan worden ge schreven.'' Dat kan overigens ook omgekeerd werken, waarschuwt de politicoloog: Rutte kan in deze onzekere tijden juist worden ge zien als de stabiele, ervaren leider. ,,Ik zie de trouwe VVD-kiezer Als de keuze is tussen Rutte en Kaag, kan meespelen dat met Kaag geschiedenis wordt geschreven niet op Kaag stemmen'', stelt eme ritus hoogleraar Monique Ley- enaar, gespecialiseerd in politiek leiderschap van vrouwen. Volgens haar heeft Kaag de meeste kans bij centrumlinkse kiezers, zeg maar het electoraat van GroenLinks en PvdA. Daar ziet zij kansen voor Kaag - vooral als de verkiezingen op korte termijn zouden zijn. Angela Merkel Op dit moment worden vrouwe lijke leiders als de Nieuw-Zee- landse premier Jacinda Ardern en de Duitse bondskanselier Angela Merkel in de coronacrisis bewie rookt. ,,Dat zijn sterke vrouwen die goed laten zien dat ze met cri ses kunnen omgaan.'' Bovendien is gezondheidszorg nu hét thema. ,,Dat thema hoort voor veel kiezers bij vrouwen.'' Dat betekent wel, zegt Leyenaar, dat Kaag in de campagne overeind moet blijven. ,,Haar meer verzoe nende toon wordt haar wapen. Veel mensen hebben tabak van de harde toon in het debat. Kaag kan dat beter doorbreken dan CDA- kandidaat Mona Keijzer.'' Tegelijkertijd moeten lijsttrek kers, man of vrouw, weten te over tuigen, stelt Rademaker. ,,Het gaat kiezers om de inhoud, of iemand goed is in het debat, of je een con nectie kunt maken. Bij Kaag blij ken mensen zich af te vragen in hoeverre ze dicht bij mensen staat en of ze in debatten overeind blijft. Als ze daarin niet weet te overtui gen, kan ze de kaart van vrouwe lijke lijsttrekker wel spelen, maar helpen zal het haar dan niet.'' Besmettingen in verpleeghuis Evacuatie door bosbrand Utah Pijlen gericht op John Wayne Verbetering GO Een vrouw op 1 is geen gegarandeerde magneet, Drie zekere vrouwelijke lijsttrekkers voor de Tweede Kamerverkiezingen van 2021: vlnr Lilian Marijnissen (SP), Sigrid Kaag (D66) en Esther Ouwehand (Partij voor de Dieren). Naast hen uiterst rechts Mona Keijzer (CDA). FOTO'S PIM RAS, ANP, MARCO DE SWART Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag - Martin Rosema, politicoloog MAASSLUIS Verpleeghuis De Tweemaster in Maas sluis heeft gisteren mel ding gemaakt van 25 coro nabesmettingen. Het gaat om 17 bewoners en 8 me dewerkers. De besmette bewoners zijn overge bracht naar een speciale Covid-afdeling in Vlaardin- gen. Medewerkers en vrij willigers die het coronavi rus hebben of verschijnse len vertonen die passen bij het virus, zijn vrijgesteld van werkzaamheden. De GGD voert in samenwer king met De Tweemaster bron- en contactonder- zoek uit om meer te weten te komen over de her komst van de uitbraak. SALT LAKE CITY Een zich razendsnel uitbreidende bosbrand heeft gister nacht de bewoners van twee steden in de Ameri kaanse staat Utah uit hun slaap gehaald. Even na 03.00 uur (lokale tijd) be sloot de brandweer tiental len huizen te ontruimen in Lehi en Draper, bij Salt Lake City. Het Rode Kruis regelde noodopvang voor de evacués. De brandweer van Lehi zei dat de vlam menzee vermoedelijk is ontstaan door vuurwerk. Er is een verdachte aange houden. Verder naar het zuiden in Utah woeden sinds vrijdag nog drie an dere natuurbranden. ORANGE COUNTY In de antiracistische 'beelden storm' die over de wereld raast, kan voormalig film held John Wayne (1907 1979) wel eens het vol gende mikpunt zijn. De ac teur hield er meningen op na die tegenwoordig niet meer worden geaccep teerd. Daarom willen de Democraten in het Califor- nische Orange County dat het beeld van Wayne daar verdwijnt en de naar hem genoemde luchthaven een andere naam krijgt. Ze ver wijzen naar een interview uit 1971, waarin Wayne de ene foute opmerking na de andere maakte. In de krant van zaterdag 27 juni is in het artikel 'Amalia stijlicoon als Kate en Meghan' ten on rechte vermeld dat prinses Amalia 18 jaar is. Ze is 16.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15