II Voortvluchtige 'treitercrimineel' zoekt opnieuw de publiciteit NIEUWS 13 Na coronamaatregelen en rellen grote zorgen om de toekomst van Curasao WÉ Het is weer even rustig op Curagao, maar dat wil niet zeggen dat na de rellen en demonstraties op het eiland de ellende voorbij is. Inwoners maken zich grote zorgen. max Ze zal niet zeggen dat er helemaal niets is gebeurd, want ze heeft op televisie de rellen en brandstich tingen gezien, en de krant gelezen. ,,Maar wat wij zelf hebben gezien, is vrij onschuldig", zegt een Ne derlandse vrouw uit Willemstad, die niet met haar naam in de krant wil. Het onderwerp ligt te gevoelig en de gemeenschap is klein. ,,Er zijn veel brandjes gesticht, vooral op de modi, ongebruikte terreinen waarop allerlei struiken en cactus sen groeien. Het is hartstikke droog, dus dat fikt heel snel. En je ziet links en rechts op het asfalt wat zwarte vlekken.'' De Nederlandse woont sinds 2013 op Curasao. Ze ziet hoe het coronavirus en de economische crisis huishouden op het eiland. ,,Het toerisme zit aan de grond'', zegt ze. Ze is zelf ook werkzaam in de branche. ,,En dat heeft een enorme impact op het eiland. We kregen voorheen 30.000 tot 40.000 verblijfstoeristen per maand. En elk jaar 700.000 men sen die met een cruiseschip aan meerden. Nu is de binnenstad leeg echt de lichtjes van onze samen leving. Via sociale media worden ze opgeroepen om de boel te ont regelen.'' Volgens haar gaat het normale leven intussen gewoon door. Ze heeft het gevoel dat haar persoonlijke veiligheid niet in het geding is. ,,Onze kinderen gaan gewoon naar het strand en spor ten. Maar 's avonds blijven we binnen. Dan voelt de sfeer wel een beetje unheimisch aan. We hebben geen zin om ergens in verzeild te raken. Gelukkig wordt er veel gepatrouilleerd.'' Ze durft niet te zeggen hoe het nu verder gaat. ,,Het is fijn dat de Er worden elke week duizenden voedselpakketten uitgedeeld rWW - en liggen er alleen lokalen op het strand.'' Ze heeft gezien hoe iedereen zó zijn best heeft gedaan om het eiland weer aantrekkelijk te ma ken. Op 1 juli zou alles weer open gaan. ,,En dan krijg je dit. Ik ben bang dat we weer een heel stuk zijn teruggeschopt.'' De demon straties van vorige week begrijpt Patrouilles Voor de relschoppers heeft ze niet zo veel sympathie. ,,Het zijn mak kelijk beïnvloedbare mensen. Niet autoriteiten superalert zijn. Ik hoop echt dat we het ergste nu hebben gehad.'' Aruba Ondertussen maakte de Aru baanse minister-president Evelyn Wever-Croes gisteren bekend dat Aruba klaar is om vanaf aan staande woensdag weer toeristen vanuit Nederland en enkele an dere Europese landen te verwel komen. Dat zei ze nadat afgelopen zaterdag alle 51 passagiers van een repatriëringsvlucht van Arubanen uit Nederland negatief waren ge test op de luchthaven van Aruba. In juni moest iedereen die te rugkeerde op het eiland verplicht in quarantaine, vanaf woensdag is dat niet meer nodig en is Aruba open voor toeristen, met in eerste instantie een maximum van 2.000 per week. Wel zal iedereen bij aankomst op de luchthaven een pcr-test moeten ondergaan, om de verspreiding van corona tegen te gaan. ze heel goed. Woensdag gingen mensen de straat op uit protest tegen een gedwongen loonsverla ging van 12,5 procent voor ambte naren. Het is een van de voorwaar den voor de financiële steun die Nederland heeft toegezegd. ,,Dat doet ontzettend veel pijn, vooral bij de ambtenaren met la gere inkomens, zoals leraren. We zaten al in een krimpende econo mie, de eilandkas was al leeg. En dan gaat ook de overname van de olieraffinaderij niet door. Er is een groep die het echt heel moei lijk heeft. Sommigen hebben al sinds maart van de ene op de an dere dag geen inkomen meer. Horeca-eigenaren op het strand hebben heel veel mensen moeten ontslaan. Het is schrijnend. Er worden elke week duizenden voedselpakketten uitgedeeld.'' Shahin Gheiybe (36) uit Rosmalen behoort tot de meest gezochte per sonen van Nederland. Hij staat sinds 5 maart 2019 op de Nationale Opsporingslijst, nadat hij in 2009 was veroordeeld voor een dubbele poging tot moord en heling. Hij schoot twee mannen neer tijdens een zakendeal en ging er met 175.000 euro vandoor. De twee overleefden de aanslag, Gheiybe kreeg dertien jaar celstraf. In 2011 ontsnapte hij met een smoes uit de gevangenis: hij zou op ziekenbezoek gaan bij zijn moeder, maar kwam nooit meer opdagen. Hij had toen pas twee jaar van zijn straf uitgezeten. Sindsdien is Gheiybe onvindbaar. Toen het OM hem vorig jaar op de opsporingslij st liet zetten, besloot hij te reageren. Op zijn Instagramaccount plaatste hij een aantal provocerende video's, opgenomen in Iran. ,,Jullie moeten niet alles geloven wat in de media over mij gezegd wordt, de waarheid is heel anders'', zei hij in zijn eerste video. ,,Jullie krijgen binnenkort meer van mij te horen, maar eerst ga ik genieten van mijn vrijheid en het lekkere weer.'' Daarna plaatste hij nog een aantal filmpjes. ,,Ik ben onterecht gestraft. Op tv en in de kranten proberen ze mij zwart te maken, ze zeggen dat ik een gangster ben.'' Nu zoekt Gheiybe opnieuw de publiciteit met zijn boek PIrania escape - De ontsnapping van Shahin Gheiybe. 'Hij heeft zijn ict-oplei- ding afgerond en kort daarna be landt hij in een handel van compu teronderdelen' begint de beschrij ving bij het boek in online boek handels. 'Op een avond loopt het tijdens een deal uit de hand en wordt er geschoten. Shahin moet dertien jaar de cel in, terwijl hij zijn onschuld probeert te bewijzen, maar wordt als hoofddader gezien. Nadat hij in hoger beroep gaat, be sluit hij te ontsnappen en de waar- heid via dit boek naar buiten te brengen.' Het e-book is uitgegeven door Brave New Books, een website waarop iedereen zijn eigen boek kan uitbrengen. Politiewoordvoerder Dennis Janus zegt het publiceren van Gheiybes verhaal vooral naar te vinden voor zijn slachtoffers. ,,Maar we zullen niet rusten tot we hem hebben. Vroeg of laat loopt hij tegen de lamp. Het recht heeft gesproken, en het recht zal zegevieren. Door zijn video's en misschien ook dit boek lijkt het alsof hij als een god in vrijheid kan leven, maar dat is niet zo. Voortvluchtigen moeten altijd over hun schouder kijken. We doen er alles aan, ook in de internationale samenwerking, om hem zo snel mogelijk aan te houden.'' maandag 29 juni 2020 'Nu toeristen deze beelden zien, komen ze helemaal niet meer' Mark van Assen Willemstad - Nederlandse bewoner van Willemstad Nederlandse militairen staan bij het regeringsgebouw in Willemstad om nieuwe rellen te voorkomen. foto anp Agenten houden de wacht bij het politiebureau. foto anp De voortvluchtige crimineel Shahin Gheiybe bracht deze maand PIrania escape uit. In het boek brengt hij naar eigen zeg gen de waarheid naar buiten over zijn vlucht uit Nederland naar Iran. Yelle Tieleman Utrecht Shahin Gheiybe laat Het OM graag zien dat hij van zijn vrij heid geniet. privéfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13