II EUWS 11 Waarom moeten we bewijzen dat we racisme ervaren, zijn de statistieken niet voldoende? zich afschuiven, hij zegt slechts: 'Ik begrijp de pijn'. Ik ben pas tevreden als hij gemeenten op roept niet bij te dragen aan het organiseren van een publiek feest waar een deel van de samenleving zo veel moeite mee heeft.'' om te corrigeren, aan te pakken wat nog niet tot wasdom is gekomen. Rutte kan zich uitspreken tegen preventief fouilleren en de lagere schooladviezen voor zwarte kin deren. Hij kan zeggen: werkgevers, het is genoeg met de discriminatie op de arbeidsmarkt. Hij kan zelfs een quotum instellen voor meer diversiteit bij bedrijven, om alle mensen die nu aan de kant wor den geschoven een kans te geven. Goede intenties zijn niet genoeg.'' ,,Jouw huidskleur is misschien geen probleem in Nederland, maar de mijne wel. Ik heb moeten knok ken om naar het vwo te kunnen. Als ik me uitspreek, zeggen men sen: 'Rot op naar Ghana'. Wees je daar bewust van. Ga het gesprek aan met anderen en jezelf, hoe moeilijk ook. Ik hoor vaak: 'Ik ben toch geen slavenhandelaar?' An gela Davis (een Amerikaanse poli tiek activist, red.) omschrijft het mooi: als je leeft in een racistische maatschappij is het niet voldoende om zelf niet racistisch te zijn. Dan moet je antiracistisch zijn; opstaan en meedoen aan de strijd voor gelijkwaardigheid. Iedereen moet zijn verantwoordelijkheid nemen.'' „Voor het eerst zag ik dat de roep om gelijkwaardigheid tussen wit en zwart niet langer alleen van zwarte mensen komt. Ik zag jon geren, wit en zwart, bereid om te knokken voor hun gezamenlijke toekomst. Zo mooi en hoopvol. Tegelijkertijd maakt het me ver drietig. Dat mijn dochter wordt uitgescholden voor 'kutneger' en 'jouw huidskleur lijkt op poep'. Als moeder had ik mezelf ten doel gesteld: racisme stopt bij mij. Mijn dochters, hun leeftijdgenoten en alle volgende generaties mogen hier geen last meer van hebben. Maar het is nog steeds iets van nu, en zal ook iets van morgen zijn." „Veel meer mensen spreken zich uit. Zelf schrijf ik al jaren korte verhalen over racisme. Om te blijven vertellen wat er aan de hand is, en het helpt me mijn hoofd leeg te maken. Veel vrienden zeggen dat het ze aan het denken zet. De vele verhalen die nu gedeeld worden, helpen bij het creëren van meer bewustzijn. Al is het dubbel. Waarom is het nodig dat wij elke keer onze pijn, onze ziel blootleggen? Waarom moeten we bewijzen dat we racisme ervaren, zijn de statistieken niet voldoende?" Premier Rutte sprak vorige week met antiracisme- demonstranten. Een goede stap? „Ik ben sceptisch, mag ik dat zeggen? De mens Rutte wil ik best geloven. Voor de politicus Rutte ben ik waakzaam. 'Piet is nou eenmaal zwart', zei hij jaren geleden. 'Vecht je in', en 'pleur op'. Ja, hij is van gedachten veranderd over Zwarte Piet. Maar hij blijft het probleem van maandag 29 juni 2020 GO tegen racisme opgeleverd? INTERVIEW Amma Asante 'Zeggen dat je de pijn begrijpt, is niet genoeg' Vorig jaar zei Rutte: ,,Het is een illusie dat de politiek het alle maal kan oplossen. Iedereen moet zich de vraag stellen: wat doe ik zélf tegen racisme?'' ,,Het is én én. We hebben al wetten, zoals Artikel 1, die ons beschermen en gelijkwaardigheid onderstrepen. Maar het is de ver antwoordelijkheid van de politiek Welke taak ziet u voor de samenleving? Al een decennium lang spreekt Amma Asante (48) zich uit tegen racisme. Waar ze eerst een stortvloed aan haatreacties kreeg, ziet ze nu meer begrip ontstaan. Mede door de massale demonstraties na de geweld dadige dood van George Floyd. Nu is het tijd om door te pakken, vindt Asante, voorzitter van de Landelijke Cliëntenraad en oud Kamerlid voor de PvdA. Jamaica Vink FOTO JEAN-PIERRE JANS Hoe kijkt u naar de demonstra ties van de afgelopen weken? Wat hebben de demonstraties volgens u tot dusver teweeg gebracht? A Amma Asante vindt dat premier Rutte meer moet doen. Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11