9 Keuze onderzeeërs 'niet sneller' Wie er nooit tussen heeft gestaan, heeft misschien toch de televisie beelden op het netvlies: dinsdag, vlak voor vier uur in de ochtend staan de eerste lopers zenuwachtig te wiebelen op hun benen. Als het startschot klinkt, wurmen ze zich door feestende jongeren om daarna vier dagen lang als een lint door de regio te trekken voor de lenzen van talloze tv-camera's. ,,We hebben het altijd als van zelfsprekend beschouwd: in de derde week van juli is de Vier daagse", zegt marsleider Henny Sackers. ,,Die vanzelfsprekendheid is er niet meer.'' Blarenbal De invloed van de Vierdaagse is voor Nijmegenaren niet te onder schatten. Het traditionele blaren- bal op de laatste dag van de Vier daagse groeide langzaam uit tot het grootste gratis festival van Ne derland en ontvangt jaarlijks 1,5 miljoen bezoekers. ,,Het is een ijk punt van het jaar", zegt Sackers. ,,Ik krijg van deelnemers kerst kaarten met de tekst: 'Nog 209 da gen en dan mogen we weer.' Som mige van hen belden me in tranen op na de afgelasting. Zeg me dat het niet waar is, zeiden ze.'' Je moet er verder niet te drama tisch over doen, wil Sackers direct nuanceren. ,,Het is zoals het is en de aanleiding van de afgelasting, het beschermen van de volksge zondheid, geeft reden om het niet te groot te maken. Ik vind het mooi dat er allerlei initiatieven ontstaan om toch nog te blijven wandelen. Dat mensen in bewe ging blijven, is natuurlijk hart stikke belangrijk." De Canadese militairen die over zouden komen naar Nederland hebben hun alternatieve versie van de Vierdaagse in mei al afge rond, om op die manier ook 75 jaar bevrijding te vieren. En ook in Het was altijd een vanzelfsprekendheid in de derde week van juli, nu niet meer Zweden is iets georganiseerd, weet de marsleider. De Koninklijke Wandel Bond Nederland (KWBN) heeft samen met DPG Media, uitgever van deze krant, in Nederland de hand schoen opgepakt om iets te doen voor de mensen die al hard heb ben getraind. Van 21 tot en met 24 juli organiseren ze De Alternatieve Vierdaagse. Deelnemers kunnen zich gratis inschrijven en op een zelf gekozen moment 10, 20, 30, 40 of 50 kilometer lopen, met behulp van een app op de telefoon. Deze krant brengt dagelijks de persoonlijke verhalen van deelne mers. Vanuit radiozender Qmusic loopt dj Jordi Warners mee. Hij doet op verschillende momenten live verslag op de radiozender. ,,Al tienduizend mensen heb ben zich hiervoor ingeschreven en de reacties zijn louter positief zegt Gijs Janssen van De Alterna tieve Vierdaagse. ,,De meeste mensen kiezen voor 10 of 20 kilo meter, afstanden die normaal ge sproken niet bestaan. Maar je moet je niet vergissen in de afstand. Normaal gesproken zijn er natuur lijk allerlei voorzieningen langs het parcours, waar deelnemers hun voeten kunnen laten behan delen bijvoorbeeld. Dat kunnen we nu niet bieden.'' Vierdaagsekruisje Het felbegeerde vierdaagsekruisje volgt niet als beloning overigens. ,,Nee, dat is een koninklijk er kende burgeronderscheiding die alleen geldt voor de echte mars", zegt Henny Sackers, die verder niet betrokken is bij de alterna tieve variant. ,,Ik geef in de Vier- daagseweek vooral veel interviews en spreek bijvoorbeeld de vereni ging Gouden Kruisdragers toe, daar zitten zo'n 3.500 leden in die de Vierdaagse ten minste tien keer hebben volbracht. Het is een soort vakbond die kritisch meedenkt over organisatie. Ik ben blij dat ze als troost nog een alternatieve va riant kunnen lopen, zij het zonder de heroïsche sfeer van 45.000 wandelaars die zich over zo'n smalle dijk bewegen. Hopelijk blijft iedereen in vorm om dat beeld volgend jaar weer terug te krijgen.'' De aanbesteding van vier nieuwe onderzeeboten voor de marine kan niet sneller, al dus staatssecretaris Barbara Visser van Defensie. Een deel van de Tweede Kamer wil het liefst nog deze kabinetsperi ode de knoop doorhakken over de aanschaf van de nieuwe boten waarmee mini maal 2,5 miljard euro is ge moeid. ,,Hoe eerder een be sluit hoe beter'', vindt André Bosman van de VVD. Ook coalitiepartners CDA en Christenunie en oppositie partij SGP willen een sneller proces. Joël Voordewind (ChristenUnie) vroeg of er niet nog een keuze voor maart 2021 kan worden gemaakt. Dan zijn er Tweede Kamer verkiezingen. De gunning van de vervanging van de huidige onderzeeboten van de Wal rusklasse is met een jaar ver traagd. Over twee jaar wordt nu bekend welk buitenlands bedrijf de opdracht binnen sleept. ,,Helaas 2022 blijft staan'', zei de bewindsvrouw. Zes jaar later moet dan de eer ste boot te water worden gela ten. Het Zweedse Saab-Da- men is de grote favoriet om de opdracht binnen te slepen. Guus Kuijer heeft een oeuvre bijeen geschreven van een constant hoog niveau Antisemitisme kost parlementslid zetel Keir Starmer, de leider van de Britse Labourpartij, heeft een prominent parlementslid ontslagen vanwege antisemi tisme. Rebecca Long-Bailey, schaduwminister en woord voerder voor onderwijs, moet weg omdat ze haar waarde ring uitsprak voor een artikel waarin volgens Starmer een anti-Joodse complottheorie werd gepropageerd. Labour is de afgelopen jaren vaker in opspraak geraakt vanwege de houding tegenover Joden. Oost-Congo vrij van ebola Saharazand richting VS Japan wil aanvalsraket vrijdag 26 juni 2020 GO 'Mensen belden me in tranen of het waar was' Tienduizenden mensen zouden normaal gesproken komend weekend kilometers vreten om zo optimaal te trainen voor het grootste wandelfestijn van de wereld. Dat de Vierdaagse voor het eerst sinds de Tweede We reldoorlog is afgelast, doet pijn in Nijmegen. De Alternatieve Vierdaagse moet de pijn ver zachten. Stefan ten Teije Nijmegen - Henny Sackers, marsleider Wilt u meedoen met De Alterna tieve Vierdaagse? Kijk dan op de site van de krant bij /vierdaagse. DEN HAAG Het oordeel van de jury bij de toekenning van de literaire Constantijn Huygens-prijs 2020. LONDEN Met een degelijk gezichtsmasker bracht koning Willem- Alexander gisteren een werkbezoek aan Nedschroef in Hel mond en DAF Trucks in Eindhoven. Hij ging in Brabant langs om te kijken wat voor impact de coronacrisis heeft op de au tomotive industrie. foto anp KINSHASA De autoriteiten in de Democratische Republiek Congo zeggen in een ver klaring dat de uit braak van het ebo- lavirus in het oos ten van het land voorbij is. In an dere delen van het land is het uiterst dodelijke virus echter nog actief. In totaal overleden voor zover bekend 2200 Congolezen in het oosten. De uitbraak daar woedde twee jaar. EL PASO Een enorme wolk Saharazand hangt boven de Atlanti sche Oceaan en is op weg naar de VS. Amerikaanse wetenschappers denken dat het om de grootste zand wolk in de afgelo pen 50 jaar gaat. TOKIO Japan overweegt het raketafweer systeem Aegis As hore te verruilen voor een systeem dat aanvalsmoge- lijkheden heeft, zeggen de Ja panse premier Shinzo Abe en de minister van De fensie Taro Kono. De minister kon digde tot verras sing van velen aan dat Japan de inzet van Aegis Ashore radarstations op schort. Een beeld dat we dit jaar niet gaan zien, tienduizenden bij de start van de Vierdaagse. foto bert beelen GEMASKERD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9