Gasten ontvangen in eigen achtertuin droom die uitkomt Noodkreet over nieuwbouw school Sluis schrapt tijdelijk precariobelasting 6 Aan-z: Nog steeds coronatijd Bij aanvang van de coronacrisis in Nederland, in maart, besloot Aan-z de huishoudelijke hulp via de eigen voorziening Zo-net helemaal stop te zetten. Het besmettingsgevaar werd te groot geacht. De klanten van Zo-net zijn veelal ouder en kwetsbaarder voor het virus. Ook Overal worden versoepelingen doorgevoerd, maar niet bij Zo-net gaven cliënten aan dat ze voorlopig geen 'andere mensen' meer over de vloer wilden hebben. Begin mei werd de huishoudelijke hulp weer hersteld, voor twee uur per week. Versoepelingen ,,We zijn inmiddels twee maanden verder en er is nog niks veranderd", zegt De Brouwer. ,,Overal worden versoepelingen doorgevoerd in het coronabeleid, maar niet bij Zo-net. Het is bekend dat er op huishoude- lijke hulp in Terneuzen bezuinigd moet worden. Het is wel heel ge makkelijk om dat nu onder het mom van de coronacrisis te doen, door maar twee uur hulp te geven. Ik had bijvoorbeeld zelf drie uur in de week, en twee uur extra per veertien dagen. Dat was niet voor niets." Het beleid dat wordt gevoerd, is niet ingegeven door bezuinigingen, reageert directeur Van der Windt van Aan-z. ,,De gemeente heeft ons dat ook niet opgedragen." De hoofdzaak is en blijft het besmet tingsgevaar te beperken, aldus Van der Windt. ,,Het is goed voorzichtig te blijven." Het uitgangspunt bij huishoudelijke hulp is, tekent hij aan, dat gedaan moet kunnen wor den wat 'noodzakelijk' is. Twee uur zou dan voldoende moeten zijn. In 'nijpende situaties' zijn uitzonde ringen mogelijk. Reorganisatie Huishoudelijke hulp in Terneuzen wacht ondertussen wel een reorga nisatie. Tot dit jaar kon iedereen, zonder gesprek vooraf, gebruikma ken van de diensten van Zo-net. Dat is veranderd. Iemand moet echt niet zonder huishoudelijke hulp kunnen om ervoor in aanmerking te komen. Met de ruim achthon derd klanten die al hulp kregen via Zo-net, worden daartoe de ko mende tijd gesprekken gevoerd. Van der Windt verwacht dat in sep tember deze operatie afgerond kan zijn. Dan zal ook bekend zijn hoe veel cliënten nog hulp houden. Zo net wordt opgeheven, waarna het de bedoeling is dat andere zorgaan bieders als ZorgSaam en SVRZ dit werk overnemen, zoveel mogelijk met het huidige personeel van Zo net. Guido van der Heijden Philippine P.U.P. heet het en het heeft niks met een Engelse kroeg of hond te maken. Het staat voor pop-up Phi lippine en lekker eten en barbe- cueën in de achtertuin van Diona en Joris. Diona de Koning en Joris Blom van traiteur La Couronne in Philippine hebben van de corona- nood een deugd gemaakt. In de ei gen achtertuin hebben ze een stille oase gecreëerd waar op vrij dagen en in het weekend de gasten getrakteerd worden op lekkers van de barbecue. Catering ,,Wat we normaal gesproken doen is catering en evenementen, maar er zijn natuurlijk heel veel evene menten afgelast", de coronaperi- ode was niet makkelijk erkent De Koning. ,,Om wat te doen met onze eigen achtertuin is al een oude wens van ons. Daarom heb ben we nu gekozen voor een pop up-variant. We doen dit tot en met september." Links naast de kerk Je moet het wel een beetje weten te vinden. Links naast de kerk de bordjes volgen en je loopt de tuin binnen. ,,Dat we een beetje weg- Normaal cateren we evenementen, maar die zijn er nu niet door corona gestoken zijn, zien wij juist als een pluspunt. We zitten niet in de loop en het blijft hier lekker rustig." Slagerswereld Van origine komt Diona uit de sla gerswereld. ,,Ik heb jaren hier ge werkt toen het nog een slagerij was. Voor mij is het wel ontzet tend belangrijk waar het vlees vandaan komt; dat de beesten een goed leven hebben gehad. We ko pen daarom ook lokaal in. Het vlees komt uit Hoek, de aardappels uit Zaamslag, vis uit Bresjes, de ei eren komen uit IJzendijke en krui den halen we uit de eigen tuin. En omdat mensen van tevoren een menu samenstellen kunnen we ook voorkomen dat er voedsel ver spild wordt, want voedsel weg gooien is echt niet meer van deze tijd." Nieuwbouw in Hoek en de Terneu- zense Rivierenbuurt gaat voor, vol gens een voorstel van het Terneu- zense college van B en W. Van Over meeren heeft daar niets op tegen. ,,Ik wil niemand iets ontzeggen, maar het is pijnlijk dat Westdorpe voorlo pig buiten de boot is gevallen. De Kreeke zit in verouderde, slecht ge- ïsoleerde gebouwen die dringend aan vervanging toe zijn." De dorpsraad heeft de Terneu- Dit is het slechtste schoolgebouw van Zeeuws-Vlaanderen zense gemeenteraad opgeroepen om nieuwbouw in Westdorpe als nog naar voren te halen. Ook ouders in de medezeggenschapsraad van De Kreeke hebben dit gedaan. Zij vinden het onbegrijpelijk dat West dorpe geen prioriteit heeft gekregen, na onderzoek naar de staat van alle schoolgebouwen in Terneuzen. De Kreeke scoorde het laagst. Dat Westdorpe toch geen voor rang krijgt, kwam onlangs al ter sprake in een raadscommissie. On derwijswethouder Sonja Suij legde toen de bal bij de schoolbesturen die 'unaniem met het plan voor onder wijshuisvesting hebben ingestemd'. ,,Voor Westdorpe is ook nog extra onderzoek nodig, en we kunnen niet alles tegelijk aan." Gerard Langeraert, interim-be stuurder scholengroep Perspecto waaronder De Kreeke valt, bevestigt dat het huisvestingsplan eensgezind is vastgesteld. ,,Maar een volgorde in de projecten staat daar niet in. Het college van B en W heeft die be paald." Volgende week dinsdag praat en beslist de Terneuzense gemeen teraad erover. Gemeenten heffen die belasting voor het gebruik van openbare ruimtes, in het geval van cafés en restaurants hun terrassen. Het da gelijks bestuur van Sluis vindt dat horecaondernemers de belasting niet hoeven af te tikken over de periode dat ze gesloten waren, van 16 maart tot en met i juni. Koninklijke Horeca Nederland (KHN) had gemeenten in heel het land daar om gevraagd. Veel on dernemers hebben hun terrassen vergroot om de 1,5 meter afstand te handhaven. Voorwaarde is dat het het aantal tafels niet groter wordt. In theorie zouden café- en restauranthouders extra belasting moeten betalen omdat ze meer grond gebruiken. 'Wij zijn van mening dat de co ronacrisis een bijzondere omstan digheid is die het rechtvaardigt om voor deze tijdelijke terrasuit breiding eveneens geen precario te heffen', aldus burgemeester en wethouders. Sluis loopt daardoor 51.000 euro mis. vrijdag 26 juni 2020 Kritiek op beperken thuishulp Diona de Koning van traiteur La Couronne in haar achtertuin waar ze nu samen met Joris Blom gasten gaan ontvangen voor lekker eten al dan niet van de barbecue. foto anne hana De beperking van huishoudelijke hulp in Terneuzen tot standaard twee uur per week door de coro nacrisis begint weerstand op te roepen. ,,Het is een ordinaire be zuiniging", zegt Klaus de Brou wer uit Sluiskil. André van der Windt, directeur van welzijnsin- stelling Aan-z, spreekt dat tegen. ,,We leven nog wel dege lijk in coronatijd en daar moeten we rekening mee houden." Harmen van der Werf Terneuzen - Klaas de Brouwer, cliënt -Diona de Koning, La Couronne Westdorpe voelt zich sterk be nadeeld, omdat Terneuzen geen voorrang wil geven aan nieuw bouw voor basisschool De Kreeke. „Terwijl bij ons het slechtste schoolgebouw van Zeeuws-Vlaanderen staat", stelt Tommy van Overmeeren van de dorpsraad Westdorpe. Harmen van der Werf Westdorpe - Tommy van Overmeeren, lid dorpsraad Westdorpe Een meevaller voor horeca-on- dernemers in de gemeente Sluis. Ze hoeven over de peri ode dat ze verplicht dicht waren, geen precariobelasting te betalen. Bob Maes Oostburg CAESAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55