'Lievense, bemoei je niet met plek school 7 OUDE KASTANJE 155 JAAR OUD Dat de kastanje naast de Nieuwe Kerk een oudje is, weet iedereen. Maar hoe oud precies? Géén idee. Ilja Mostert van het gemeentearchief vogelde het uit. ,,Het is voor velen een iconische boom. Weet je er meer over dan ga je er anders naar kijken." Zierikzee Op een gemeentelijk dienstfietsje scheurt Mostert dwars door Zierikzee. Hij houdt ervan om in de ar chieven te spitten naar de achter gronden van al die 'doodgewone' dingen om ons heen. „Lekker con creet. Geen abstract of ingewik keld gedoe. Ik hou ervan om dit soort onderwerpen bij de lurven te pakken. Bijna iedereen op Schouwen-Duiveland kent deze kastanje. Al weet je er eigenlijk niets van." Nou ja, niets. Dat er in 1991 een joekel van een tak van de stokoude boom afbrak en bovenop een cam per viel, weten sommigen zich vast nog te herinneren. De boom is met z'n stalen stut, nodig om één van de gigantische zijtakken te ondersteunen, een bekende ver schijning. Ongekend wat die mo numentale paardenkastanje op die plek, naast de Nieuwe Kerk, door de jaren heen heeft zien verande ren. Ooit moet er om 'm heen een stadsbos hebben gestaan 'waar een boswachter jaloers op zou zijn'. Mostert dook in de archieven voor een artikel in het tijdschrift van Stad en Lande. ,,Het thema is dit keer 'groen' en die boom vind ik intrigerend. Dus ben ik gaan speuren." Iets meer dan een gulden Het was al langer bekend dat de kastanje pas geplant is na het af branden van de Sint Lievensmon- sterkerk in de nacht van 6 op 7 ok tober 1832. De herbouw van de kerk duurde tot 1848. Ergens daarna moet het zijn gebeurd. De archivaris wierp zich op de ar chiefdozen van de kerkvoogdij, uit Leuk te weten dat de kweker die de boom destijds leverde, nog steeds bestaat de jaren daarna. Mét resultaat. In de bijlagen van de rekeningen dook het document op waaruit blijkt dat de Zierikzeese paarden- kastanje 155 jaar geleden is geplant. Voor iets meer dan een gulden leverde de (nu nog altijd be staande en al jaren Koninklijke) kwekerij van Theodorus van der Bom uit Oudenbosch in 1865 deze keurboom. Tussen alle honderden olmenbomen, koningsesdoorns en andere bomen die richting Zie- rikzee kwamen, valt de aanschaf van die ene kastanje dubbel en dwars op. Leuk dat we nu precies weten hoe oud de kastanje is, vindt Mostert. ,,Zo'n boom krijgt er nog meer body van en identi teit. Je gaat door kennis anders naar de dingen om je heen kijken. En leuk ook om te weten dat die kwekerij nog steeds bestaat." In die 155 jaar veranderde er veel. Paard en wagen maakten plaats voor auto's. Winkels verdwenen. De kerk werd cultuurcentrum. Maar klagen konden mensen in die tijd net zo goed als nu. Over de vernielzuchtige jeugd, die dwars door het plantsoen denderde en het groen ruïneerde. ,,En als ie mand de moed opvat daar iets van te zeggen", schrijft een bewoner van de Varremarkt in een open brief aan de Zierikzeesche Nieuwsbode in 1849: ,,Dan loopt hij gevaar ongestraft de huid te worden vol gescholden". Mostert: ,,Dat was 150 jaar geleden, maar dat was 300 jaar geleden niet an ders. Ook dat is in de archieven te rug te vinden: sommige dingen veranderen nooit". Scholenkoepels Obase en Radar hadden vorige week amper het be sluit naar buiten gebracht dat de re- gioschool voor de Westhoek in Re- nesse moet komen te staan, of Rob bert Lievense ging er dwars voor liggen. Als de regioschool in Re- nesse komt en dus niet in Burgh- Haamstede, zo stelde hij, dan mo- gen ze de school zelf betalen. Die uitspraken zijn hem niet in dank af genomen. ,,Als je steeds je mond vol hebt van burgerparticipatie, dan moet je ook niet altijd maar de touwtjes in handen willen hou den", fulmineerde PvdA'er Henny Keereweer. ,,De LSD zet niet alleen de scholen buitenspel, maar ook het college. Door zo stelling te ne men en dan ook nog eens een fi nanciële blokkade op te werpen, lo pen we straks het risico dat er hele maal niks meer komt." Met zo'n houding, ging Sandra Fontein van D66 verder, staat de grootste partij van Schouwen-Dui- veland constructief overleg met de scholen in de weg. ,,Het zou over onderwijs moeten gaan, maar in plaats daarvan gaat het alleen maar over de locatie. De LSD heeft niet alleen voor haar beurt gesproken, maar blokkeert de boel ook nog eens." Ook andere fracties leken die lijn te volgen. Locatie is van latere zorg, stelden ook SP, GroenLinks en de VVD. ,,We kunnen dit proces beter vanaf de zijlijn volgen", luidde de oproep van Margo Lemsom. ,,Wij zijn niet aan zet, maar de scholen. Wij mogen hun proces niet verstoren." Ongekend stil Daar was LSD-voorman Robbert Lievense toch wel even ongekend stil van. Zo stil dat hij de microfoon in eerste instantie aan zich voorbij liet gaan. Later hervatte Lievense zich, door eerst te stellen dat hij zich ook nooit bemoeit met hoe an- deren politiek bedrijven en vervol gens met een lesje gemeentepoli tiek. ,,U kent onze voorkeur", zo Renesse bruist al met toerisme, mag Burgh- Haamstede ook ergens mee bruisen? eindigde hij zijn betoog, ,,aan u om ons van het tegendeel te overtui gen." Dus je neemt de financiële blok kade terug, wilde PvdA'er Henny Keereweer weten. Dat antwoord bleef uit. Maar die financiën, daar zit 'm toch wel de kneep, verklapte wethouder Daniël Joppe later. ,,Want u weet dat onze financiële situatie behoorlijk is gewijzigd. En ik kan nu al zeggen dat de locatie in Renesse met alles erop en eraan, sportvelden incluis, véél duurder gaat uitvallen dan de 5,8 miljoen die nu zijn begroot. Neem dat vooral ook even mee." En Burgh-Haamstede heeft die voorzieningen al, betoogde Lie- vense. ,,Bovendien is dat onze groeikern. Renesse bruist wat be treft toerisme, moet daar dan ook nog per se een regioschool komen? Of mag Burgh-Haamstede ook er gens mee bruisen? Wij vinden van wel. Maar inderdaad, we hoeven niet nu al alles vast te leggen. We hebben nog tijd genoeg." vrijdag 26 juni 2020 SD Koninklijk oudje 'vertelt' zijn verhaal Esme Soesman -Ilja Mostert, archivaris Zie: stad-en-lande.nl De Schouwse politiek moet zich helemaal niet bemoeien met de locatie van een regioschool. En Robbert Lievense al helemaal niet. De fractievoorzitter van de grootste partij kreeg er gister avond flink van langs in de digi tale commissievergadering. Wendy Wagenmakers Zierikzee -Robbert Lievense, LSD Archivaris Ilja Mostert van de gemeente Schouwen-Duiveland op het plein voor de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Hij dokterde alles uit over de majestueuze kastanjeboom die naast de kerk staat. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50