II Aantal coronabesmettingen in Europa stijgt voor het eerst in maanden 4 CORONA MAATREGELEN Bijna alles mag weer, mits op 1,5 meter, zei premier Rutte. Maar wie houdt zich nog aan die 'mits'? Vrijwel niemand, laat een wandeling door het historische hart van Leiden zien. ,,Ik overleef een tweede golf wel.'' Leiden Natuurlijk doet hij wel zijn best, zegt Jan Baars als hij uit de Don- kersteeg wan delt. Het steegje is misschien wel het drukste straatje van Leiden. Eentje die de winkelstraat ver bindt met het historische pand waarin ooit V&D en later Hud son's Bay zat, maar dat nu met een pop-upwinkel van de Action mis schien nog wel een grotere pu bliekstrekker heeft. Van eenrich tingsverkeer in het smalle steegje is deze donderdag in elk geval geen sprake. Van 1,5 meter afstand al helemaal niet. En dan is het nog niet eens echt druk. ,,Je ziet dat mensen er gewoon bijna geen rekening meer mee houden'', ziet Baars dan ook. ,,Het verbaast mij toch wel een beetje'', zegt de zestiger, die op stap is met zijn vrouw Yolande Poth. Maar ja, eerlijk is eerlijk, ook hij is niet zo bang meer. Met al die da lende ziektecijfers - en het voor uitzicht dat we straks mogelijk zelfs weer naar kermissen en kleine evenementen kunnen - vloeit de angst voor corona weg uit de samenleving, lijkt het. Afstand houden is bovendien lastig in een stad met smalle straatjes: de Haar lemmerstraat en Donkersteeg gin gen in mei even helemaal dicht vanwege de drukte. Zoals in zoveel steden hebben winkels een kleine wachtrij voor de deur. Juist op die plekken wachten klanten netjes op 1,5 me ter van elkaar. Maar voorbijlo pende voetgangers hebben daar door nog minder ruimte. ,,Je hebt toch de neiging snel terug te keren naar het oude normaal'', zegt An- nemarie Polvliet, die samen met dochter Sarah op pad is. Prettig wel, vindt ze. ,,lk ben een beetje eenzaam geweest door al dat bin nen zitten.'' De 18-jarige Sarah had gisteren een verjaardagsfeest. Het eerste in maanden. Werd er netjes afstand gehouden? Nou ja, dat is mis schien niet helemaal goed gelukt, geeft ze toe. Vanaf 1 juli ontstaan er vanzelf nieuwe problemen, be seft Sarah. ,,Dan mag een feestje wel. Maar de helft van de mensen was er onder de 18, de helft ouder", zegt ze. ,,Dan moet de helft van de mensen zich dus aan de 1,5 meter houden, de andere helft niet.'' De eerste golf hebben we ook doorstaan. Ik denk dat we nu wel iets beter voorbereid zijn Ze ziet met eigen ogen hoe los mensen ermee omgaan tijdens haar werk in de supermarkt. Als vakkenvuller wordt ze weleens op haar schouder getikt als een klant een vraag heeft. Als ze achter de kassa zit, buigen klanten zich om het kuchscherm heen zodat ze met haar kunnen praten. Wie denkt dat alleen jongeren steeds losser met de regels om gaan, komt in Leiden bedrogen uit. Werkelijk niemand geeft deze middag aan zich nog strikt aan de regels te houden, van welke leef tijd ook - al voegen velen eraan 'jAI m.wtr y Joran Beerens Brussel Het Europese aandeel in het aantal besmettingen wereldwijd is ge daald in vergelijking met eerder dit jaar, maar toch worden er dagelijks nog bijna 20.000 nieuwe Europese gevallen en meer dan 700 sterftege- vallen genoteerd. Sinds vorige week stijgt het aantal besmettingen in Europa weer, voor het eerst in maanden, en vooral dat zorgt voor Dagelijks zijn er bijna20.000 nieuwe besmettingen in Europa, en ruim 700 sterfgevallen ongerustheid bij het WHO. ,,Ik heb wekenlang gewaarschuwd voor een heropflakkering als landen hun maatregelen zouden versoepelen'', zei Kluge tijdens een digitaal pers moment. De stijging werd vastgesteld in dertig Europese landen. In elf lan den is er bovendien sprake van een significante stijging van het repro ductiegetal in de afgelopen twee weken, het getal dat aangeeft hoe veel personen een zieke besmet. ,,Als we dat niet onder controle krij gen, zal de Europese gezondheids- zorg opnieuw zwaar belast wor den.'' De directeur van WHO Eu ropa erkent wel dat in Polen, Duits land, Spanje en Israël snel is gerea geerd op de nieuwe uitbraken, die zich voordeden in scholen, mijnen en in de voedingsindustrie. Ook wordt in veel landen steeds meer getest, waardoor het aantal bekende besmettingen stijgt. ,,We onderzoeken waarom er in de voedingsindustrie, en dan vooral in vleeswarenbedrijven, meerdere uitbraken zijn geweest'', vulde Ca therine Smallwood, als arts verant- woordelijk voor spoedgevallen bij WHO Europa, aan. ,,Daarbij kijken we vooral naar social distancing, dat misschien moeilijk toepasbaar was, of lage temperaturen in die bedrij ven. Voor besmettingen van voe dingsproducten zien we geen groot risico." Wereldwijd staat de teller op 9 miljoen besmettingen en meer dan 400.000 sterftegevallen. ,,De pandemie blijft versnellen. Zondag waren er 183.020 bevestigde be smettingen in 24 uur, een dagre cord'', aldus WHO Europa. vrijdag 26 juni 2020 GO Afstand houden? Vandaag Bart Gotink - Rianka Eertink, studente Hanneke Ebbers (l) en Rianka Eertink, Annemarie (l) en dochter Sarah Polvliet. Voor het eerst in maanden stijgt het aantal dagelijkse coronabe smettingen in Europa weer. Er zijn meer dan 2,5 miljoen be smettingen, aldus Hans Kluge, directeur van de Europese tak van de gezondheidsorganisatie WHO gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4