Matthijs met prijs in rijtje van Mies en André NIEUWS 3 Populair Kamerlid doet gooi naar partijleiderschap PIETER OMTZIGT Na het afhaken van minister Wopke Hoekstra, leek vicepremier Hugo de Jonge de gedoodverfde kandidaat voor het partijleider schap van het CDA. Een vacature die al een jaar vacant is sinds het vertrek van Sybrand Buma uit de Haagse politiek. In het vacuüm dat na Buma's vertrek ontstond, klaag den veel CDA'ers dat de partij in houdelijk stuurloos was. Over anderhalve week moet daar een einde aan komen. Tussen 6 en 9 juli stemmen de leden van het CDA over hun nieuwe partijleider. En die verkiezing verloopt anders dan het partijbestuur zal hebben gedacht. Buma had zijn opvolging goed geregeld, zo leek het. Met Hoekstra en De Jonge had de partij twee droomkandidaten, dacht het partijbestuur. Maar niet iedereen in de partij denkt er zo over. Zo is er bij veel leden in de regio onvrede over het 'Randstedelijk' gehalte van De Jonge. Nadat eerst staatssecretaris Mona Keijzer zich kandideerde en zich meteen neer zette als vertegenwoordiger van de regio ('Nederland is groter dan de Randstad'), deed ook het Lim burgse Kamerlid Martijn van Hel- vert dat. En nu is daar op het laatste moment ook het Twentse stem- menkanon Pieter Omtzigt (46). ,,Ik stel me niet kandidaat omdat ik de anderen niet goed genoeg vind, maar omdat ik zelf ideeën heb over wat we met Nederland moeten'', zegt hij diplomatiek. Zo vindt Omtzigt dat het CDA zich meer moet inzetten voor 'betaal bare woningen voor jongeren en voor een Europa waarin goed wordt samengewerkt, maar elk land financieel zijn eigen broek op houdt'. ,,Maar bovenal vind ik dat de Staat ook voor gewone mensen moet functioneren en niet alleen voor brievenbussen en multinatio nals.'' Omtzigt, die sinds 2003 in de Tweede Kamer zit, zegt afgelopen dinsdag de knoop te hebben door gehakt na uitvoerig met zijn vrouw te hebben overlegd. ,,Ik ben nu lang Kamerlid en heb me kei hard ingezet om de samenleving rechtvaardiger te maken. Drie jaar ben ik al bezig met de Belasting dienst, omdat ik vind dat de burger recht heeft op een fatsoenlijke be handeling." Rechtstaat In de toeslagenaffaire werd duide lijk dat de Belastingdienst ten on rechte mensen als fraudeur aan merkte. Veel van hen raakten in diepe financiële problemen, som migen raakten huis en kinderen kwijt. Omtzigt: ,,De rechtstaat gaat me aan het hart.'' En niet alleen die in Nederland, benadrukt hij. Omtzigt is behalve Kamerlid ook lid van de Raad van Europa. In die rol onderzocht hij de moord op een journaliste in Malta en corruptie in het land. ,,Mede door mijn rapport is de regering in Malta gevallen." Het maakt Omtzigt tot een ge duchte tegenstander voor vooral OOK VERKIESBAAR HUGO DE JONGE MONA KEIJZER MARTIJN VAN HELVERT De Jonge, die door sommige leden als de kandidaat van het partijbe stuur wordt gezien. Terwijl Omt- zigt nog steeds het stempel heeft van 'de man die het partijbestuur destijds niet wilde'. De fractielei ding vond hem nog wel eens een betweter. In 2012 wilde het CDA hem niet meer op de kandidaten lijst zetten. Na een actie van de Twentse afdelingen kwam hij als nog op de lijst, maar op een onver kiesbare 39ste plaats. Toch werd hij rechtstreeks gekozen dankzij 36.000 voorkeursstemmen. Populariteit Sindsdien groeide Omtzigts popu lariteit, zeker omdat hij hard oppo sitie voerde. In het kabinet-Rutte II maakte hij het zowel Frans Wee kers als Eric Wiebes, destijds alle bei staatssecretaris van Financiën, moeilijk: ook al over de Belasting dienst. Bij de eerstvolgende verkie zingen van maart 2017 werd hij daarvoor beloond met ruim 97.000 voorkeursstemmen. Veel leden ergerden zich er het afgelopen jaar aan dat de partij geen duidelijk standpunt innam over samenwerking met Forum voor Democratie. Het is een vraag die de leden van de partij verdeelt, bleek onlangs toen een nieuw pro vinciebestuur werd gevormd in Noord-Brabant. De andere kandi daten denken er verschillend over. Hugo de Jonge sluit samenwerking uit, maar Mona Keijzer en Martijn van Helvert niet. Omtzigt: ,,Ik heb Thierry Baudet zelf horen zeggen dat het CDA een cultuurmarxisti- sche partij is met het doel Neder land te vernietigen. Volgens mij zegt hij zelf dat hij niet met óns wil samenwerken.'' Of hij het maken van De Wereld Draait Door heeft gemist? ,,Geen se conde", zegt Matthijs van Nieuw- kerk. Na de laatste uitzending op 27 maart trok de presentator zich te rug in zijn boerderij in de Achter hoek. ,,Ik las wat, keek een serietje, zwom een beetje, het was luieren. Door corona konden we natuurlijk weinig, dat was klein ongemak. Maar ik tennis weer, we kunnen uiteten en ik denk na. Ja, ook over het nieuwe zaterdagavondpro gramma dat ik ga doen." Eén keer voelde hij de adrenaline om een speciale uitzending te ma ken. ,,Toen Aad van den Heuvel overleed. Ik kende hem heel goed, kwam vroeger al over de vloer, zo'n veelzijdige man. Daar had ik wel iets moois van willen maken, ook omdat we dat als De Wereld Draait Door goed konden." Trots Bij de uitreiking in het Ketelhuis in Amsterdam glom het gelaat van de presentator als het glanzend blauwe kostuum dat hij droeg. ,,Voor de laatste keer hè. Dit pak is van DWDD, dus dat moet ik straks weer inleveren", grijnsde Van Nieuwkerk die zijn naam nu terug vindt het rijtje eerdere winnaars als Sonja Barend, Mies Bouwman, Van Kooten De Bie en André van Duin. ,,Ik sta in een prachtig rijtje, daar ben ik trots op." ,,Ik was 43, 44 toen ik werd ge vraagd voor DWDD. Kennelijk zag men iets in mij, want ik kwam van de krant. We moesten nog zien wat het zou worden. Daar heb ik Ewart van der Horst (producent) bij nodig gehad. En dan heb je een uur televi sie waarin we alle vrijheid hadden. DWDD was mijn leven. Ik ging met de kijker op avontuur. Was dag en nacht in de weer. Lag soms wakker. En dan is het klaar, maar eigenlijk was het nog niet klaar, maar nu wel. Met deze prijs." vrijdag 26 juni 2020 Tweede Kamerlid. CDA-stemmenkanon Omtzigt biedt zich aan Met het populaire Kamerlid Pie- ter Omtzigt meldt zich een dark horse in de strijd om het leider schap van het CDA. Veel leden hebben in het verleden laten zien fan van hem te zijn. Hanneke Keultjes Hans van Soest Den Haag CDA-leden hebben opeens wat te kiezen. Nu Wopke Hoekstra is afgehaakt, hebben - met Omtzigt erbij - vier kandidaten zich gemeld in de strijd om het partijleiderschap. ?bv ti» f Minister van Volksgezond heid, Welzijn en Sport. Staatssecretaris van Eco nomische Zaken en Klimaat. Tweede Kamerlid. Met het winnen van de Ere Zilve ren Nipkowschijf schaarde Mat thijs van Nieuwkerk zich giste ren in het rijtje van Sonja Ba rend, Mies Bouwman, Van Koo- ten De Bie en André van Duin. Dennis Jansen Amsterdam Matthijs van Nieuwkerk met zijn Nipkowschijf. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3