OM wil Middelburgers plukken voor miljoen Uiensector tegen verbreding Zanddijk Wijkbedrijf Goes mag door Brandbrief over verdeling geld naar Den Haag SHOP MET DE HOOGSTE KORTINGEN ZEELAND 11 Liever poldertracé dan een 'stap terug' ALEXANDRIUM Joeri Wisse Kruiningen Brancheorganisatie Holland Onion Association houdt zich normaal he lemaal niet bezig met wegen. Maar voor het dossier Zanddijk maakt voorman Gijsbrecht Gunter een uitzondering. In een uitgebreide brief benadrukt hij dat Nederland wereldmarktleider is en dat drie kwart van de Hollandse uien (zo'n 70.000 vrachtverkeerbewe- gingen per jaar) bij Reimerswaalse bedrijven worden verwerkt en geëxporteerd. „Bereikbaarheid is heel belang rijk", zegt Gunter. Als de sector ook in de toekomst met 4 procent per jaar wil blijven groeien is een goede toegankelijkheid voor vrachtauto's van 'cruciaal belang'. De provincie Zeeland neemt volgens hem met verbreding van de Zanddijk een 'stap terug'. De twee westelijke ontsluitingswegen van bedrijven terrein Nishoek, komen na de aan leg van het spoorviaduct uit op één T-splitsing. Dat gaat volgens Gun- ter geheid tot verkeerschaos leiden. De aanleg van een poldertracé (een nieuwe afslag ter hoogte van de Aldi in Kruiningen) biedt juist groeikansen, betoogt Gunter. Ove rigens mag wat de uiensector be treft in dat geval de bestaande afslag Luchtenburg absoluut niet worden opgeheven. ,,Die is van groot belang voor uienbedrijven bij Waarde en Oostdijk." Niet voor niets is de afrit een paar jaar geleden aangepast en 'bekroond' met een mega-ui als kunstwerk. Gunter hoopt dat de provincie durft te kiezen voor het poldertracé. ,,Technisch en ver keerskundig de beste oplossing en niet eens zoveel duurder dan ver breding van de Zanddijk." Drie Middelburgers, de inmiddels 57-jarige J. K., zijn 56-jarige zus S. K. en zijn 53-jarige zwager E. van A. hebben er meer dan tien jaar op moeten wachten, maar sinds gis teren weten ze dat over zes weken bekend wordt wat ze volgens de rechtbank hebben verdiend met de hennepteelt en dus terug moe ten storten in de staatskas. Het Openbaar Ministerie (OM) heeft de opbrengst becijferd op iets meer dan een miljoen euro. Zo zou J. K. 667.295 euro en zijn zus en zwager elk 244.449 moeten betalen. Dit is inclusief een 'kor ting van tien procent' voor J. K. en eenzelfde korting plus een kleine correctie voor zijn zus en zwager. GOES Het kost de gemeente 90.000 euro per jaar, maar levert ook heel veel op. Het Wijkbedrijf Goed-Zuid heeft de afgelopen vier jaar al 43 mensen aan werk geholpen. Daarom mag de voor ziening nog drie jaar door. Het Wijkbedrijf is bedoeld voor men sen die om verschillende redenen heel veel moeite hebben met het Die korting is omdat het allemaal zo lang heeft geduurd Medio 2007 was er een melding dat Van A. een hennepkwekerij zou hebben en een half jaar later werd eens gekeken of dat klopte en kwamen adressen van kweke rijen met 510 planten (Borssele) en 440 planten (Middelburg) bo ven water. Voor die hennepteelt werden ze in 2009 door de recht bank veroordeeld tot taakstraffen van 240 uur plus zes maanden voorwaardelijk. Mocht de rechtbank de bereke ning van de officier van justitie volgen dan is het nog maar de vraag of er betaald wordt, want de drie zitten volledig aan de grond en hebben geen enkele mogelijk heid om hoe dan ook dat geld te betalen. Uitspraak 6 augustus. vinden van werk. Dat de ge meente ook de komende drie jaar geld in het project steekt, heeft volgens wethouder André van der Reest te maken met de goede re sultaten. ,,Natuurlijk is 90.000 euro per jaar veel geld, maar elke inwoner die geen uitkering meer nodig heeft, levert ons ook een be sparing van 18.000 euro op." 'De signalen die ons bereiken over de herverdeling van het gemeen tefonds baren de Zeeuwse ge meenten ernstig zorgen', schrijft commissaris van de koning Han Polman namens het Overleg Zeeuwse Overheden (OZO) aan de ministers. Het idee is dat gemeenten met 20.000 tot 50.000 inwoners er ge middeld 37 euro per inwoner op achteruit gaan en gemeenten met meer dan 250.000 inwoners krij gen er 105 euro per inwoner bij. Dat is buitengewoon onvoordelig voor Zeeland, waar een aantal ge meenten nu al kampt met forse te korten vanwege oplopende kosten voor zorg en uitkeringen. De te korten dreigen dus nog groter te worden. Het OZO heeft bureau Significant gevraagd onderzoek te doen naar de financiële situatie van de Zeeuwse gemeenten. Het tekort op uitgaven voor het sociaal domein (zorg en uitkeringen) dreigt te stijgen van 21 miljoen euro in 2018 tot 40 a 45 miljoen euro dit jaar. Grote zorgen 'We maken ons nu al zeer grote zorgen. Juist Zeeland moet met zijn afstanden, de dubbele vergrij zing en het ontbreken van stede- Dit soort regionale kenmerken worden onvoldoende vertaald in de criteria lijkheid al veel kosten maken die zich in andere gebieden niet of veel minder voordoen. We denken dat dit soort regionale kenmerken van Zeeland onvoldoende worden vertaald in de huidige en voorge stelde verdeelcriteria van het ge meentefonds', aldus Polman. Hij nodigt de ministers uit naar Zeeland te komen om over de 'moeilijke financiële situatie van gedachten te wisselen' en anders gaan de Zeeuwen wel naar Den Haag. Woonmall 55 Woonwinkels onder één dojd woonmallalexandrium.nl vrijdag 26 juni 2020 PM Uitsnede van de kaart waarin de verbreding van de Zanddijk in detail is uitgewerkt. foto provincie zeeland De op handen zijnde verbreding van de Zanddijk tussen de A58 en Yerseke heeft grote nega tieve gevolgen voor de 'natio nale exporthelden' van de uien- sector. De sector roept op tot de aanleg van een poldertracé. Ad Roos Middelburg De Zeeuwse gemeenten luiden de alarmbel bij de ministers Kajsa Ollongren, Wopke Hoek stra en Hugo de Jonge. In een brandbrief naar Den Haag noe men ze de nieuwe verdeling van geld uit het gemeente fonds 'onbegrijpelijk en niet te accepteren'. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Han Polman, commissaris van de koning Blijven we dit jaar ook tijdens onze vakantie dichterbij huis, of kiezen we voor iets anders? We maken nu immers andere keuzes. Na weken van thuis zijn, zijn we toe aan verandering. Ondernemers in Woonmall Alexandrium helpen je deze plannen te realiseren met verrassende interieurconcepten volgens de laatste woontrends. Woonmall Alexandrium bied je de mogelijkheid om nu tijdens de sale je nieuwe inrichtingsslag te slaan. Shop de hoogste kortingen voor je andere keuken, badkamer, bank, eethoek, bed, vloer of verlichting in Nederlands mooiste woonwinkelcentrum. Woonmall Alexandrium voor de hoogste kortingen deze zomer. ROTTERDAM A20 AFSLAG 16 MAKKELIJK PARKEREN [Nieuwe verbinding ETW Kamperweq] [Aansluiten beslaande |fietsverbindmg Nissenweg) Aansluiten ETW Weihoekl |GOW aansluiten op bestaande rotonde |Bestaand fietspad opbreken] |Hieuw «njliggend tietspad|

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39