Knip filmfestival niet in stukjes Corona remt huisvesten van statushouders af Droevig Zeeland krijgt miljoenen euro's van provincies 2 EVENEMENTEN IN DE STARTBLOKKEN Liever vandaag, dan morgen. Kermisexploitanten en organisatoren van evenementen staan in de startblokken. Ze zien volop kansen nu het kabinet de coronamaatregelen heeft versoepeld. Zoals Hugo Kramer, organisator van Hrieps, die zelfs een zittend festival nog wel ziet zitten. Commentaar Goed nieuws voor alle filmliefhebbers in Zeeland en ver daarbuiten. Film by the Sea 2020 gaat door. Met beper kingen, maar toch. Het kan ook heel anders gaan. Het jaarlijkse popconcert Concert at Sea is noodgedwongen bezig met een online editie, Concert at Home. En er is helemaal geen Zeeland Nazomer Festival. Ook al worden de coronaregels nu ineens veel soepeler, het is te laat voor ZNF. Er rest te weinig tijd om volwaardige theatervoorstellingen te maken. CAS en ZNF zouden allebei uitgerekend dit jaar een jubileumeditie hebben. Daar moet Zeeland dus even op wach ten. Voor Film by the Sea pakt het gelukkig beter uit. Zo blijft tenminste een van de belangrijkste Zeeuwse evenementen in de lucht. Film by the Sea redt het dankzij steun van de provincie en van de gemeente Vlissingen. Die stellen er een voorwaarde aan. Het festival moet aan spreiding doen, dus overal in Zee land films vertonen. Dat komt goed uit, want de coronamaatre gelen beperken de capaciteit van de filmzalen. Dan kun je er maar beter zo veel mogelijk gebruiken. Bovendien maakt het de films toegankelijker. Maar dit moet een eenmalige truc zijn. Want het festivalgevoel verdwijnt als nergens een echt centrum is. Een plek waar je een acteur of een regisseur tegen het lijf kunt lopen. Voor dit jaar is de spreiding prima, maar volgend jaar moet Vlissingen gewoon weer het kloppend hart zijn. An ders gaat Film by the Sea dood. Zonder kloppend hart in Vlissingen gaat Film by the Sea dood De dertien Zeeuwse gemeenten moeten het eerste halfjaar van 2020 huisvesting bieden aan 130 status houders. Op 1 mei stond de teller op 73. Nog voor het 1 juli is, heeft het dagelijks provinciebestuur een brief gestuurd aan de gemeenten met de boodschap dat er niet zwaar aan wordt getild als de doelstelling niet wordt gehaald. In de war De coronacrisis heeft de boel in de war geschopt. Bij het Centraal Or- ALMANAK Na weken binnen zitten en spe len met vriendjes mocht Niels van 8 eindelijk weer met opa Henk naar het voetbalpleintje. Want er niets is mooier dan el kaar de bal toe schoppen. On derweg passeerden Niels en opa de kinderboerderij, met aan de waterkant een prachtige rij bo- gaan opvang Asielzoekers (COA) en Vluchtelingenwerk heeft het werk een tijd stilgelegen. Verder konden vergunninghouders niet of nauwelijks naar een nieuwe wo ning reizen en was inschrijven bij een huisarts, het inrichten van de woning en de aansluiting van in ternet moeilijk of onmogelijk. Bij het COA en Vluchtelingenwerk heeft het werk een tijd stilgelegen De huisvesting begint weer op gang te komen. Het provinciebe stuur, dat toezicht houdt op de huisvesting, biedt aan mee te den ken als zich nog problemen voor doen. men. Zeg opa, dat vind ik héél mooie bomen. Hoe heten die? Nou Niels, kijk eens goed. Hoe heten ze, denk je? Droevige bomen, antwoordde Niels vol overtuiging en hij wees naar een prachtige treur wilg. Soms moet je gewoon zeg gen wat je ziet. Geld voor techniek die mantelzorger verlichting geeft Rechtszaak tegen zonnepark bij Rilland van de baan De rechtszaak die van daag gepland stond tegen de vergunning om een zonnepark aan de leggen in de Bathpolder en de Kreekrakpolder bij Rilland gaat niet door. De Groene Poort heeft de bezwaren ingetrokken. De Groene Poort en Engie wilden samen een mestvergister in het kas- sengebied van Bathpol der bouwen. Grondeige naar ASR, die aanvanke lijk achter het plan stond, is in zee gegaan met ZonXP die er een zonne park wil aanleggen. De gemeente Reimerswaal werkte hier aan mee. 's-Heer Arendskerke Drugs, vuurwapen en illegaal vuurwerk Kramer blijft de versoepelingen las tig vinden. ,,Is dit nu de definitieve stand van zaken? Of volgt er later deze zomer nog een verdere versoe peling. Dat weten we niet en dat maakt het lastig om te bepalen hoe je het 5 september gaat doen." Die zaterdag moet het festival alsnog plaatsvinden. De boel annuleren is voor Kramer absoluut geen optie. ,,We hebben contracten staan met 55 artiesten en dan heb je nog alle leveranciers." Kortom, de show must go on. En dat kan volgens Kramer ook. ,,Die anderhalvemeter maakt het wel lastig. Dat is gewoon een feit. Zeker op een festival als Hrieps. Toch is het niet onmogelijk. Des noods maken we er een zittend fes tival van. Waarbij we mensen be dienen met eten en drinken. Dan blijven alleen de toiletvoorzienin gen een uitdaging." Kramer bena drukt dat het slechts één van de mogelijkheden is. ,,Ik zeg niet dat we dit gaan doen." Hij maakt de vergelijking met het voetbal. ,,Voetbalstadions gaan weer open, maar je mag niet jui chen. Bij festivals is dat hetzelfde. Als je maar stilzit en niet meezingt, dan mag het. De vraag is of het dan nog leuk is." Sofyan Azzagari die vorig jaar nog Summer Festival Goes organiseerde denkt van niet. ,,Wij gaan dat niet doen. Als men sen eenmaal wat gedronken heb- ben mag je politieagentje spelen. Daar heb ik geen trek in." Toch laat Azzagari de festivalzo- mer niet zomaar aan zich voorbij gaan. Hij en zijn team zijn volop be zig met de voorbereiding voor Lima Beach, de pop-up strandbar die vo rig jaar aan de Houtkade in Goes uitgroeide tot een groot succes. Het is een kwestie van denken in mogelijkheden en alle kansen benutten die er zijn ,,We worden overspoeld met vra gen of en wanneer het weer door gaat. Dat geeft energie." Azzagari wacht nu nog op goedkeuring van de laatste vergunning. ,,Hopelijk hebben we snel duide lijkheid, dan kunnen we los en la ten zien dat je wel degelijk een eve nement op poten kunt zetten in deze tijd. Het is een kwestie van denken in mogelijkheden en alle kansen benutten die er zijn." Toch vallen de versoepelingen die pre mier Rutte woensdagavond pre senteerde hem tegen. ,,We hadden beter verwacht. Maar het is wat het is en we blijven denken in wat wel kan." Diezelfde positieve geluiden De ene na de andere provincie be slist dezer dagen de miljoenen steun aan Zeeland nog ten minste twee jaar voort te zetten. Wel wordt hier de motorrijtuigenbelasting (MRB) weer verlaagd. Twee jaar geleden is afgesproken dat de elf andere provincies van 2018 tot en met 2020 elk jaar 6,7 mil joen euro overmaken aan Zeeland. Voorwaarde was dat Zeeland daar telkens 3,3 miljoen euro bij zou leg gen, op te halen door een verhoging van de MRB. Zo werd een weeffout hersteld in de verdeling van geld over de provincies. Bij de verdeel- sleutel uit het Provinciefonds werd namelijk rekening gehouden met 10 miljoen euro aan opbrengsten van de provincie als aandeelhouder van Delta (later PZEM). Maar van die kant komt al jaren geen stuiver binnen. Weeffout Uiterlijk volgend jaar zou de weef fout hersteld moeten zijn, maar de nieuwe verdeelsleutel van het Pro vinciefonds laat nog zeker twee jaar op zich wachten. Daarom is afge sproken dat de provincies de mil joenensteun doorzetten, terwijl het dagelijks provinciebestuur de ver hoging van de MRB volgend jaar wel terugdraait, zoals beloofd. vrijdag 26 juni 2020 II De Zeeuwse gemeenten lopen achter met het huisvesten van asielzoekers met een verblijfs vergunning (statushouders). Oorzaak is de coronacrisis. Daar heeft het dagelijks provinciebe stuur begrip voor. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Techniek kan mantelzor- gers helpen bij het ver zorgen van dementeren den. Dat is precies waar het project Monument van het Odensehuis Wal cheren en HZ University of Applied Sciences om draait: de taak van man- telzorgers verlichten met technologische zorg op maat. Behalve door geld van de initiatiefnemers wordt het mogelijk ge maakt door bijna 285.000 euro aan Euro pese subsidie. Het laat ste restje wordt bijgelegd door de provincie. Die steekt 23.874 euro in het project. BREDA Tijdens een controle op bedrijventerrein Einde- wege bij 's-Heer Arends kerke is woensdag drugs, illegaal vuurwerk en een vuurwapen gevonden in een loods. Dat gebeurde tijdens een zogenaamde 'integrale controle' door gemeente Goes, politie en RUD. Er werd 300 gram hasj aangetroffen en 295 gram hennep, en ook spullen die in een cokewasserij worden ge bruikt. Er is nog niemand aangehouden. Op De Poel in Goes wer den ook twee bedrijven gecontroleerd. Daar werd niks onrechtmatigs ge vonden. Desnoods Timo van de Kasteele Goes -Sofyan Azzagari, organisator Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30