Oudere shopt online: winkels zijn de dupe II ECONOMIE 17 Economen somberder Nu ook ouderen voor onlineshop- ping zijn gevallen, komt er hoogst waarschijnlijk (nog) minder pu bliek in de winkelstraten. Vast goedadviseur Colliers International voorspelt na onderzoek onder ruim tweeduizend consumenten dat in 2021 bijna één op de vijf winkels in middelgrote steden leegstaat. De afgelopen periode hebben volgens Colliers vier op de tien mensen meer via internet gekocht. Vooral kleding en schoenen (+13 procent), persoonlijke verzorging (+10 procent) en boeken en tijd schriften (+7 procent) waren in trek. Daarnaast hebben 260.000 huishoudens voor het eerst online boodschappen gedaan. Deze sterke stijging wordt min der nu het winkelbezoek weer toe neemt. ,,Toch is bijna 37 procent van de Nederlanders van plan ook in de toekomst meer producten on line te bestellen. Bij mensen ouder dan 50 is dat percentage niet veel anders. Dat is opvallend, omdat het juist de babyboomers en generatie X zijn die eerder weinig online kochten'', vertelt Chris Lanting, hoofd winkelverhuur bij Colliers. Nu ook deze groep van koopgedrag verandert, heeft dat volgens hem grote gevolgen voor de winkelstra ten in ons land. ,,Deze ontwikkeling leidt tot op lopende winkelleegstand. Vooral de modebranche is daarvan de dupe. Kleding en schoenen zijn nóg meer in webshops aangeschaft dan voor de coronacrisis, terwijl consu menten toen ook al graag hun gar- derobe online uitzochten." Op ba sis van de verwachte omzetdaling in fysieke winkels is er volgens de vastgoedadviseur ruim 100.000 vierkante meter minder ruimte no dig in de branche. ,,Dit staat gelijk aan de oppervlakte van alle winkels in de Arnhemse binnenstad sa men", zegt Lanting. „Winkels die boeken en tijdschriften, huishou delijke apparaten, elektronica en speelgoed verkopen, zitten ook te ruim in hun jasje. Daar is ongeveer 50.000 vierkante meter aan winkel oppervlak te veel van." Winkeliers gaan hun keuze voor een locatie nog meer baseren op het aantal bezoekers, de aantrekkings kracht van een regio en de omzet per vierkante meter die ze kunnen halen. ,,Veel van hen gaan daarom O Kaalslag onder stenen winkels vindt vooral plaats in middelgrote steden de focus leggen op de zeventien grootste winkelsteden in het land. Van Amsterdam en Rotterdam tot Groningen en Maastricht." De onderzoekers voorspellen dat de kaalslag plaatsvindt in de mid delgrote steden. Plaatsen met een inwonersaantal tussen de 35.000 en 150.000, zoals Zoetermeer, Heerlen, Rijswijk, Lelystad, Almelo en Den Helder. De groeiende leegstand vraagt volgens Lanting om een structurele oplossing. ,,Het gaat om het cluste ren van winkels, het terugbrengen van functies die jaren geleden weg trokken, zoals kleinschalige kanto ren of publieke diensten, of trans formatie naar woningen. De ge meenten zijn aan zet om de regie in handen te nemen, want gezien de economische situatie zullen vast goedbeleggers minder snel initia tief nemen.'' overheid, een inhaalslag wordt ge maakt. ,,Dat idee is gebaseerd op eerdere epidemieën zoals Sars. Maar daarbij werden vooral landen in Azië getroffen. De rest van de wereld draaide door en daar kon den die landen zich aan optrekken. Nu gaat de pandemie maar door, het ene na het andere land wordt getroffen.'' Extra kwetsbaar Nederland heeft een open econo mie en is erg afhankelijk van de export. Dat maakt ons land extra kwetsbaar voor de pandemie. In stituten als het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) waarschuwen dan ook dat Nederland een forse tik gaat krijgen van de pandemie. Wessels is wat optimistischer. ,,We hadden hier een minder strenge lockdown dan in veel Het is beter als overheden fiscaal stimuleren. Dat geld komt direct in de economie terecht andere landen, dus de schade is wat kleiner. Bovendien hebben we een goede it-infrastructuur, waar door thuiswerken hier beter gaat. Nederland is ook minder afhanke lijk van toerisme. Dat is een sector die erg hard getroffen wordt. En Nederland heeft een goede con currentiepositie.'' Dat betekent niet dat Nederland soepeltjes door de crisis rolt, waar schuwt Wessels. ,,Mensen doen net of er niets gebeurd is, maar dat is natuurlijk niet zo. De bedrijven staan er slechter voor. Dat zul je zien als ze straks de budgetten voor 2021 opstellen." Dat zal tot la gere beloningen voor flexwerkers en meer ontslagen leiden, vreest Wessels. ,,We leven nu nog in ge leende tijd door alle stimulerings maatregelen. Maar in de VS hou den de paychecks van de overheid op in juli. In Nederland ziet onze expert van de woningmarkt dat het aanbod van woningen toe neemt. Dat kan een teken zijn dat de markt draait. De effecten van de crisis komen later, dat realiseren we ons nog niet voldoende.'' Er woedt een fikse discussie of de stimuleringsmaatregelen van de centrale banken en de overhe den goed of juist kwaad doen. Door de ultralage rente kunnen ook marginaal draaiende bedrij ven overleven. Dat remt de groei en innovatie. En door al het geld dat de centrale banken in de eco nomie pompen, worden alleen maar nieuwe zeepbellen geblazen, zoals de aandelenmarkten. Boven dien wordt er voor biljoenen aan nieuwe schulden gemaakt. Dat zal eens moeten worden terugbetaald. Groeikansen Wessels ziet de problemen, maar ziet ook oplossingen. ,,Geld van de centrale banken zorgt voor prijs stijgingen bij vastgoed en de aan delenmarkten. Het is beter als de overheden fiscaal stimuleren. Dat geld komt direct in de economie terecht.'' Het probleem van de achterblij vende groei en productiviteit ligt niet zozeer aan de rente en de op lopende schulden, denkt Wessels. ,,De productiviteit moet stijgen en daar zijn hervormingen voor nodig. Dat willen Duitsland en Frankrijk nu aanpakken. Europa heeft bijvoorbeeld een heel kleine it-sector in vergelijking met de VS en China. Daar kan de overheid op sturen met leningen aan bedrij ven.'' In digitalisering liggen grote groeikansen. Ook de energietran sitie is een groeisector. SCHADE 3 dagen voordelig op de Veluwe nabij Amnemdiner traveldeal I vrijdag 26 juni 2020 De oudere generaties hebben het gemak van online winkelen ontdekt. De corona-uitbraak heeft een derde van de mensen tussen de 50 en 80 jaar defini tief over de streep getrokken. Sanne Schelfaut Amsterdam Ralph Wessels, hoofd beleggingsstrategie bij ABN Amro MeesPierson. privéfoto Met een stevig pakket noodmaatregelen hoopte het kabinet de economische schade van de corona-uitbraak te beperken. Maar dat pakte heel anders uit, toen bleek dat het virus veel langer huishield dan gehoopt. Inmiddels is het idee van een snel herstel van de economie verlaten. De toon van de voorspellingen is juist somberder gewor den. Enkele weken geleden meldde De Nederlandsche Bank (DNB) al dat het waarschijnlijk tot 2023 zal duren voor de economie zich heeft hersteld van de klap. Weliswaar begint de economie dit jaar alweer te groeien, zo verwachten de economen bij DNB, maar dat zal bij lange na niet vol doende zijn om de achter uitgang goed te maken. Ook het Centraal Planbu reau toonde zich onlangs een stuk pessimistischer over het economisch her stel. Eerder sprak het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) al waarschu wende woorden richting Nederland. Als open eco nomie die erg afhankelijk is van de internationale han del zou Nederland relatief hard getroffen worden door de economische gevolgen van de corona- pandemie. Winkelstraat met leegstand in Baarn. foto caspar huurdeman traveldeal.nl/K06261 Hotel Gieling *1 V 2 overnachtingen incl. ontbijt 1 x 3-gangenmenu t.w.v. 27,50 p.p. V Airco op de kamer en gratis fiets- en wandelroutes V Tip! Bezoek N.P. de Hoge Veluwe Excl. toeristenbelasting ca. 1,95 p.p.p.n, en reserveringskosten €19,95 per boeking. tusse"io.öon-T6fobouur I t 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17