Nu ook voor thuis: een plant die licht geeft als je hem aait 8 NIEUWS Door nieuwe informatie moet Tony D. alsnog Vier jaar geleden werd een Amsterdamse dj per abuis vermoord. Het echte doelwit was een zware crimineel. Met een bijzondere politie-operatie werden de vermoedelijke schutters gepakt, maar één van hen bleef ongestraft. Tot nu? M Sciencefiction? Zeker niet. Gister avond presenteerde Van Oers met haar start-up Nova Innova in Rot terdam de eerste tien living lights voor thuis, aan de eerste kopers en andere belangstellenden. Wie ook zo'n duurzaam lichtplantje wil hebben, moet toch even geduld hebben. Het duurt waarschijnlijk nog even, voordat ze in grote oplage verkrijgbaar zijn en er is al een wachtlijst van ruim tweeduizend mensen. Alle tijd om te sparen, want één levend licht kost nu nog 1500 euro, exclusief btw. Ermi: ,,Het is ook geen gewone lamp, het is een kunstobject, design, magie. En ja renlang ontwikkelen kost nu een maal niet niets. Maar bij meer pro ductie hopen we dat de prijs om laag kan.'' Planten die licht geven? Even een korte biologieles. Een plant maakt dankzij fotosynthese via de blade ren zelf voedsel aan om te groeien. Wat de plant te veel maakt, wordt via de wortels in de grond uitge scheiden. Bacteriën ruimen dit restafval op en daarbij komen elek tronen vrij. Een ontwikkelde 'brandstofcel' van het bedrijf Plant- e in Wageningen kan deze elektro nen vangen en omzetten in stroom. Daarmee kun je een ledlampje even laten branden. Ledlampjes De bio-ontwerper werkt met lepel- planten en Mexicaanse dwergpal- men. Die hebben namelijk geen problemen met natte voeten. De techniek werkt optimaal in water. De planten zitten in een halfopen glazen bol. Eén keer per week water geven, is voldoende. En even voor de duide lijkheid: de plant zelf geeft geen licht, het zijn de drie ledlampjes in de glazen behuizing die oplichten. Complex De Rotterdamse studeerde er in 2016 al mee af aan de Willem de Kooning Academie in Rotterdam. Ze dacht haar prototype toen snel te kunnen ontwikkelen tot een ge bruiksvriendelijke lichtplant voor de consumentenmarkt. ,,Maar dat duurde helaas iets langer. Natuur is complex. Gelukkig hebben we nu de eerste tien lampen. 'We' ja, want ik kan dit niet alleen. Samen met Plant-e en een heel team binnen Nova Innova werken we hieraan.'' Het is geen gewone lamp, het is een kunstobject, design, magie En nu vliegen de eerste kinderen uit, naar enthousiaste klanten door heel Nederland. ,,Spannend hoor. We gaan ze de komende tijd goed in de gaten houden. Hoe doen ze het bij mensen thuis? Moeten we aanpassingen doen? Alles om zo snel mogelijk deze innovatie voor een groter publiek toegankelijk te maken. Energie uit planten halen is mogelijk. Dit is het eerste stapje. Zonnecellen begonnen ook ooit klein, moet je kijken waar we nu zijn.'' Voor wie niet kan wachten om de levende lampen van Van Oers aan het werk te zien: in de Rotterdamse wijk IJsselmonde, aan de Reyerdijk staan ze in 'het wild', in Het Park van Morgen. Loop over de vlonder tussen de planten en de sprookjes achtige verlichting twinkelt. Geen aai, toch een knipoog. Het is woensdag 25 oktober 2017 om 17.12 uur als een jonge vrouw haar zwarte Volks wagen Jetta voor haar deur in Oostknol lendam parkeert. Op het moment dat ze haar telefoongesprek be- eindigt om haar jonge kinderen uit de auto te halen, stappen er twee mannen met een Moluks uiterlijk in zwarte motorjacks uit een vlakbij geparkeerde Merce des. ,,Hai'' zegt er een, terwijl hij op haar raam tikt. ,,Effe uitstap pen. Ik wil even met je praten.'' Als de vrouw vraagt waarom hij wil praten komt hij meteen ter zake. Hij wil weten wie er vanaf begin oktober het jaar ervoor (2016) in haar auto heeft gereden. ,,In deze auto?'' vraagt de vrouw. ,,Ja, in deze auto ja'', zegt de man. ,,Wij van Satu laten na melijk niet zomaar iemand van ons afknallen.'' Als de vrouw nog steeds zegt het niet te begrijpen kijkt de man naar haar kinderen en roept dat hij 'anders nog wel een adresje in Wormerveer weet', waarmee hij laat merken op de hoogte te zijn van de plek waar ze zojuist haar kroost van de opvang haalde. Als de vrouw volhoudt het niet te begrijpen, drukken de mannen een uitgeprinte foto van Djordy Latumahina in haar hand met daarop de datum van de dag waarop hij vermoord werd. ,,Weet je het nu? Oktober vorig jaar? Amsterdam? Wij vergeten nooit, hè. Wij laten niet zomaar een broeder afknallen. Nog een keer: wie reed er vorig jaar begin oktober in deze auto? Waar is die man?'' Met de foto van de vermoordde dj op schoot lijkt het de vrouw nu duidelijk. ,,Ik snap het. Ik snap het'', roept ze. ,,We komen niet voor jou'', zeg gen de mannen als laatste. ,,We komen voor de man die in deze auto rijdt.'' De mannen die de vrouw in het bijzijn van haar kinderen aan- spreken, zijn in werkelijkheid geen wraakzuchtige leden van een Molukse motorbende, maar rechercheurs. Ze horen bij het team Werken Onder Dekmantel (WOD). Op bevel van de officier van justitie in de zaak '13 Mortel' (zoals het onderzoek naar de moord op Djordy Latumahina en de poging tot moord op zijn vriendin heet) hebben zij de taak gekregen om dit zware en opmer kelijke opsporingsmiddel uit te oefenen. Parkeergarage Terug naar de dag van de moord. Die bewuste 8 oktober springt Djordy Latumahina met zijn vriendin en hun dochtertje (2) nog even gauw in de auto onder hun flat in Amsterdam-West om een cadeau te kopen voor hun jarige oom. Om 17.15 uur rijden ze net zo terug onder de slagboom van de parkeergarage door zoals ze er een uur eerder naar buiten reden. Een gelukkig, vrolijk gezin. Een knap stel dat zich bezighoudt met fashion, met het organiseren van feestjes en met het promoten van Bugaboo-kinderwagens. Van de onderwereld, de daar geldende conventies en de oorlog die er op dat moment op het hoogste niveau wordt uitgevoch ten, hebben ze geen idee. Al hele maal niet dat ze er over 60 secon den onderdeel van worden, om dat er een moordcommando aan de andere kant van de muur staat te wachten. Djordy heeft dan ook met niemand ruzie. Is niemand geld schuldig. Hij heeft alleen het ongeluk dat er een beroepscrimi neel in zijn flat woont die enigs zins op hem lijkt, zo nu en dan in eenzelfde zwarte Mini Cooper rijdt en tot een criminele groepe ring wordt gerekend waar een an dere groepering een conflict mee uitvecht. Het is de moordploeg van die laatste groep die nu op hem staat e Djordy heeft het ongeluk dat er een beroepscrimineel in zijn flat woont die enigszins op hem lijkt te wachten. Een paar tellen later neemt die zijn auto met automa tische wapens onder vuur. Djor- dy is op slag dood. Zijn vriendin wordt door zes kogels getroffen. Hoewel de kogels rakelings langs het kinderzitje scheren, blijft hun dochter fysiek ongedeerd. Als het nieuws bekend wordt, lopen misdaadjournalisten al hun contacten na. Zonder resultaat. Niemand kent Djordy Latuma- hina. Wat is hier gebeurd? Geen boeven Die vraag spookt ook door het hoofd van recherchechef Olivier Dutilh als hij 's avonds in het VU- ziekenhuis is, waar de vriendin van Djordy ligt en waar hun vriendenkring zich naartoe heeft gespoed. ,,Dit zijn geen boeven'', denkt Dutilh. Maar zijn gedach ten over een verschrikkelijke ver gissing moet hij beroepshalve nog even voor zichzelf houden. Behalve de afschuwelijke per soonsverwisseling begaat het donderdag 25 juni 2020 GO Ontwerper Ermi van Oers met haar living lights. De ledlampjes branden op energie van de plant. foto jan de groen Altijd al je kamerplant een aai over z'n bolletje, eh... blaadje, willen geven? Doe het en mis schien geeft die groene rakker je een knipoog terug. Die van de Rotterdamse bio-ontwerper Ermi van Oers (1991) doen dat zeker. Sterker, bij elke aai lich ten ze even op. Sandra de Vliegh Rotterdam - Ermi van Oers, bio-ontwerper Net sluit zich Jens Olde Kalter Yelle Tieleman Amsterdam Djordy werkte bij de Amster damse club Bitterzoet, waar na zijn dood een herdenkingsbij eenkomst was. foto hh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8