II Winnaar Libris Literatuur Prijs 2020 3 dagen Giethoorn Premier Rutte na drie uur durend gesprek: Energie van nu vasthouden 7 69.- LEVE N HOND De zomer van 2020 mag niet de boeken in gaan als een 'korte episode waarin we het over racisme hadden', zegt premier Rutte. Een eerste gesprek van hem met antiracisme- demonstranten gisteren oogstte lof, maar ook hoon. Nog voordat Gideon Everduin, Denk- politicus, maar vooral antiracisme activist, gisteren plaatsnam voor het gesprek in het Catshuis, moest eerst wat benoemd worden. Want na alle Black Lives Matter- protesten wilde premier Mark Rutte in gesprek over racisme. Toch zaten juist de drijvende krachten achter die demonstraties niet aan tafel in de offi ciële ambtswoning van de premier. Zoals Kick Out Zwarte Piet (KOZP), die 's ochtends beledigd sprak van een 'pr-stuntje' van de premier waarbij hij criticasters uit de weg wilde gaan. „Gelukkig klaarde de premier direct de lucht door te beloven dat hij hen ook gaat uitnodigen'', aldus Everduin. En inderdaad, benadrukte Rutte achteraf, daar zat 'geen agenda' achter. ,,Dit is ook pas het eerste gesprek van een hele reeks. Ik wilde vooral eerst met de jongeren spreken om wie het allemaal gaat, want met organisaties zijn al contacten, maar dat gaan we alsnog doen.'' Verhalen Nu werd iemand gekozen die was op gevallen bij een interview op de radio zender FunX, of in dagblad Trouw. Een ander had de premier een 'brief ge stuurd'. ,,Een club met indrukwek kende verhalen.'' Waarin de premier en zijn gasten el kaar vonden, was dat het 'giftige ra cisme' het land uit moet. De dood van George Floyd na politiegeweld in de VS heeft hier 'iets op gang gebracht'. ,,We zeggen nu collectief: we moeten racisme echt killen", aldus de premier, die uiteindelijk een vijftal activisten ontving. Tijdens het drie uur durende 'bij zondere' en 'inspirerende' gesprek, confronteerden zij de premier met nare ervaringen van discriminatie en racisme. Een reeks van maatregelen le verde het niet op. ,,Met actieprogram ma's en wetten gaan we het probleem niet oplossen, echt niet'', zei premier Rutte na afloop. ,,Ja, als u er één weet, dan voer ik hem in, maar volgens mij werkt het zo niet. Het gaat erom dat we de energie van nu vasthouden, dat we echt mensen gaan beoordelen op hun talenten en niet op hun geloof of afkomst." Presentator Sosha Duysker kon zich daar wel in vinden. ,,Natuurlijk kun je zeggen: al deze geluiden zijn niet nieuw. Maar voor sommige mensen wel. Dan snap ik wel dat we naar c moeten, maar dan zullen we toch nog een keer langs a en b moeten, om te delen hoezeer discriminatie en racisme ook in ons land een pro bleem is." De exacte inhoud van de gedachte wisselingen hielden alle partijen in het midden. Ja, het bekladden van standbeelden van bekritiseerde zee helden was besproken. Net zoals het 'even kort' over Zwarte Piet was ge gaan. En hoe de premier daarin 'van gedachte veranderde'. 'Miseducatie' Veel meer, zei Gideon Everduin, was het gesprek nodig om 'het duurzame proces op gang te brengen'. ,,Er zal veel nodig zijn om een einde te maken aan het institutionele racisme." Hij denkt aan het investeren in scholen waar 'Afro-Nederlandse ge meenschappen geconcentreerd zijn'. Het aanpakken van de 'achtergestelde Er is veel nodig om einde te maken aan het institutionele racisme positie in de gezondheidszorg', waar geen rekening wordt gehouden met 'zwarte lichamen'. Of de 'miseducatie' over racisme in ons land tot staan brengen. En juist meer educatie over de 'natie Afrika'. Punt is wel dat Everduin spreekt van 'institutioneel' racisme, terwijl Rutte daar niet aan wil. Zien activisten in stellingen zo ingericht dat dit wel dis criminatie of racisme moet opleveren, Rutte wil die 'sociologische term' ver mijden. Dan raak je goedwillenden die daar werken 'kwijt' in het gesprek, omdat ze zich ten onrechte beschul digd voelen van racisme. Toch zal Everduin er op blijven ha meren, zegt hij. ,,We zijn eraan toe om de Afro-Nederlandse gemeenschap te bevorderen.'' De premier is dan al vertrokken in zijn dienstauto. ,,Zo, nu weer corona.'' wvrw.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 7<>cpg eud Libris Literatuur Prijs Sander Y^ollaard UIT HET VAN EEN fix "Kollaard bezorgt zijn lezers schokken van herkenning, een dosis levenslust lessen in levenskunst en en passantveel leesplezier." Jury Libris Literatuur Prijs 2020 Boeken bestellen bij je lokale boekhandel - via Libris.nl. Geen bezorgkosten voor boekbestellingen vanaf €15,00. Kijk voor een Libris-boekhandel in de buurt op Libris.nl Incl. diner 3 dgn Gent centrum 3 dagen Kust diner donderdag 25 juni 2020 'We moeten racisme killen' Tobias den Hartog Den Haag Premier Rutte en minister Grapperhaus (tweede en vierde van links) praten in het Catshuis met activisten over racisme. foto anp -Gideon Everduin, politicus en activist P13 'Nederland racistisch? Er gaat ook heel veel goed' Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reservedngskosten en toeristenbelasting Paperback 20,- Ook als ebook Voor maar: Vanuit dit, in Heerenveen gelegen hotel, bezoek je eenvoudig het leuke Giethoorn! 2 nachten incl. ontbijt in 3* H2 Hotel Heerenveen 1 keer een diner, gratis wifi en parkeren 1 keer een rondvaart van 1 uur door Giethoorn Gratis annuleren tot op de dag van aankomst! 3* Hotel Gravensteen (8,0) 4* Fletcher Carlton, Naaldwijk (7,5) 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi Gratis annuleren Aankomsten t/m aug. 1x een 2-gangen diner Nabij het strand Kijkduin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7