Niet iedereen 'echt' geholpen 5 ANGELA KIJKT ENTIE ft REACTIES DEN HAAG De meeste ondernemers zijn blij met de snelle versoepe ling van de coronamaat regelen. Maar tegelijker tijd zijn er veel vragen of de nieuwe afspraken in de praktijk wel gaan werken. Theaters en concertza len zeggen niet echt ge holpen te zijn met het los laten van het maximum aantal bezoekers. Dat heeft weinig effect, laat de Vereniging van Schouw burg- en Concertgebouw directies (VSCD) weten. Omdat bezoekers nog steeds 1,5 meter afstand moeten houden, zijn als nog vier van de vijf stoe len onbruikbaar. Ook horecaonderne mers zeggen niet gehol pen te zijn door de vol gens hen 'theoretische versoepelingen'. Het los- laten van het maximum aantal gasten, met de 1,5 afstand in ogenschouw genomen, is voor een aan tal grote hotels en restau rants en voor conferentie oorden misschien een verbetering. Maar de klei nere zaken schieten met de aanpassingen niet zo veel op, zegt brancheorga nisatie Koninklijke Ho reca Nederland (KHN). De onderwijsbonden reageren wel opgetogen op de versoepeling. Na de zomervakantie mogen de middelbare scholen weer helemaal openen. Omdat leerlingen jonger zijn dan 18, hoeven zij zich onder ling niet aan de 1,5 meter te houden. Logisch, vindt de Algemene Onderwijs bond (AOb) ,,Die afstand voor scholieren onderling was op papier goed be- dacht, maar bleek in de praktijk niet vol te hou den.'' Sportkoepel NOC*NSF is verheugd. Sportkanti nes mogen open en con tactsporten zoals hockey of voetbal mogen weer door iedereen worden be oefend. ,,Daardoor kunnen we weer wedstrijden en com petities organiseren'', zegt algemeen directeur Ge rard Dielessen. Sekswerkers hadden niet zien aankomen dat ze 1 juli weer aan het werk mogen. „Iedereen is erg blij. We hebben namelijk geen geld meer'', zegt Fe licia Anna, voorzitter van Red Light United. ,,We hadden het niet verwacht, omdat in ons beroep nauw contact niet verme den kan worden.'' VANAF 1 JULI Vervoer Kinderen en jongeren Uitzonderingen Nog even verboden Het klinkt waarschijnlijk gek, maar ik werd ineens weemoedig tijdens de laatste - corona volente - pers conferentie van Rutte, De Jonge én Irma Sluis. Natuurlijk ben ik dolblij dat we met z'n allen gaan versoepelen, de middelbare scholen openen, de tijdslots bij het plaat selijke buitenzwembad worden verruimd (vandaag al?) in plaats van dat Rutte met een somber gezicht kwam vertellen wat we nu ook al niet meer mochten. persconferenties. Ze waren de afgelopen drie maanden een baken. Hoe ik ernaar keek, hield gelijke tred met hoe ik het virus ervoer. Eerst een beetje lacherig: mogen we echt geen handen meer geven? Toen ongelovig: gaan de scholen echt dicht? Daarna ronduit angstig: mijn hemel, krij gen we Italiaanse toestanden in de zieken huizen? Het blauwe wandje achter Rutte kon ik niet meer zien. Het was synoniem aan nog meer ellende, nog meer beknot tingen en vooral angst. Tegelijkertijd waren die persconferenties bij ons thuis het tv-hoogtepunt van het jaar. Zelden plannen we een maaltijd om een tv-programma heen, nu wel. Om op tijd met zijn vij ven klaar te zitten voor dat ouder wetse scherm in de woonkamer. Waarbij ik wel moet aantekenen dat Irma al snel de belangrijkste at tractie was voor de jongsten. Misschien moet er bij de vol gende herziening van de Canon van Ne derland een foto van haar worden opgeno men bij het venster Covid-19. Dat is een stuk gezelliger dan een plaatje van een rol wc-papier of zo'n gek stekelballetje dat het coronavirus voorstelt. Kunnen mijn kinde ren hün kinderen aanstoten en zeggen: zal ik jou eens laten zien wat het gebaar voor hamsteren is? Die pers conferenties waren bij ons thuis het televisie hoogtepunt van het jaar Die luchtigere toon mag inmiddels weer. Ook daarin fluctueerden de persconferen ties mee. Het blauwe wandje ging er afge lopen weken steeds gezelliger uitzien. Na tuurlijk bleef Rutte hameren op afstand houden, handen wassen en thuisblijven bij een snotneus, maar er kwam ook ruimte voor een grap. Vroeger lag hij bij een be zoek van Macron meteen met hem te knuf felen, vertelde Rutte gisteravond. Nu hiel den ze afstand. Ik moest erom lachen. In mijn eentje. De rest van het gezin zat buiten te eten. De persconferenties zijn allang geen familie moment meer. Gelukkig maar. Al heb ik aansluitend keihard de ode van Paul de Leeuw en Simone Kleinsma aan Irma Sluis gedraaid. donderdag 25 juni 2020 GO ,*r at j itifiÉfi JK In het openbaar vervoer is het dragen van niet-medisch mondkapje verplicht. Alle zit plaatsen in bus, trein, tram en metro zijn beschikbaar. Wel blijft het belangrijk de spits te mijden. Voor overig vervoer zoals taxi's, personenbusjes en tou ringcars geldt: een reservering en gezondheidscheck vooraf en een niet-medisch mond kapje zijn verplicht. In de auto en ander privé- vervoer wordt een mondkapje geadviseerd wanneer meer dere mensen in één auto reizen en zij niet tot hetzelfde huis houden behoren. In het overig vervoer is de regel voorlopig: houd 1,5 meter afstand. Kinderen tot en met 12 jaar hoeven onderling én tot vol wassenen geen 1,5 meter af stand te houden. Dit geldt ook op de kinderopvang en het ba sisonderwijs. Jongeren tot 18 jaar hoeven onderling geen 1,5 meter af stand te houden. Dit geldt voor alle leerlingen (ongeacht leef tijd) op de middelbare scholen, die na de zomervakantie weer volledig open gaan. De 1,5 meter tussen leerling en do cent blijft wel van kracht. Met ingang van het nieuwe studiejaar mogen er weer meer onderwijsactiviteiten plaats vinden op mbo-instellingen, hogescholen en universitei ten. Hier houden studenten 1,5 meter afstand tot anderen. De regel is dat iedereen 1,5 meter afstand houdt. Maar in sommige situaties is dat niet mogelijk en mag de 1,5 meter tijdelijk worden losgelaten. Het gaat om: Contact tussen hulpbehoe venden en hun begeleiders; Mensen met contactberoe- pen (zoals kappers, masseurs en rij-instructeurs); Sporters (binnen en buiten), acteurs en dansers. Voor zangkoren en zangen sembles wordt repeteren en optreden weer mogelijk. Het RIVM komt op zeer korte ter mijn met een advies over de voorwaarden. Spreekkoren, hard meezin gen of schreeuwen in groeps verband is niet toegestaan. Discotheken en nachtclubs blijven tot 1 september geslo ten. Baken Maar ik ben gehecht geraakt aan die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5