L PVI) InZzee verkent drie scenario's tegen lockdown E ROB JACOBS KOSTUUMS 89,- KOLBERTS 59,- JASSEN/JACKS 79,- JASSEN LEER 99,- BROEKEN 59,- VESTEN 59,- TRUIEN 59,- OVERHEMDEN 39,- 69,- SHORTS 79,- POLO'S 39,- Op overige 20% korting 7 HULPACTIE HEIFER Zullen er straks meer mensen sterven door de economische impact van het coronavirus, dan door het virus zelf? Hulporganisatie Heifer acht dat gevaar reëel en luidt de noodklok. MANNENMODE tVfc «P Ingeborg Geluk uit Schudde beurs werkt sinds vier jaar voor Heifer en vindt de mo tivatie daarvoor deels in haar jeugd. ,,Zelf ben ik met mijn pootjes in de klei geboren en ik vond als kind het leven op de boerderij in Schuddebeurs ge weldig. Mijn dromen en ambities verschillen nauwelijks van die bij de kleine boeren in Afrika, maar hun perspectief is vele malen magerder. Bijdragen aan het ver ruimen van dat perspectief moti veerde mij vier jaar geleden te gaan werken bij Heifer'', vertelt ze. Geluk omschrijft Heifer als een ontwikkelingsorganisatie die kleinschalige boeren in armoede helpt op eigen kracht een beter leven op te bouwen. Voedselze kerheid en een stabiel inkomen is het streven. Heifer Nederland, onderdeel van een wereldwijde organisatie, is gevestigd in Roosendaal met negen medewerkers. Ingeborg heeft daar nog twee collega's met Zeeuwse wortels: Sara Peeters uit Walcheren en Eva van Ierssel uit Zeeuws-Vlaanderen. ,,De aanpak blijkt succesvol door boeren te le ren hun land duurzaam te ge bruiken, kennis te bieden over veehouderij en over het toepas sen van zogeheten klimaat- slimme technieken. Ook de man vrouwverhoudingen maken we De aanpak van Heifer lijkt succesvol, maar toen kwam corona bespreekbaar, want het is van be lang dat vrouwen meebeslissen over de besteding van het geld en familiezaken. Dat heeft gunstige gevolgen ook voor de gezondheid van het hele gezin en we zien meer kinderen naar school gaan. Maar toen kwam de corona-epi demie'', verzucht Ingeborg. Zij schetst hoe de boeren en hun ge zinnen daar keihard door worden geraakt. Dat zij hun producten niet meer kunnen verkopen, om dat de markten gesloten zijn en het transport stilligt. Dat de oogst moet worden opgeslagen met kans op bederf. Dat er geen geld is om het vee te voeden, waar door er veel minder melk be schikbaar is. En dat het moeilijk is om aan zaden te komen, waar door ook de volgende oogst in ge vaar komt. Naast het acute gevaar schetst Ingeborg dan ook de drei ging van voedseltekort op de lan gere termijn. Zij werpt zich op om aandacht te vragen voor de oproep van Heifer onder het motto: 'Stop Honger. Help een boer'. Zelf houdt ze zich als 'Relatiemanager Bedrijven' specifiek bezig met het leggen van contacten en het bundelen van doelstellingen. ,,Veel bedrijven hebben wel een budget voor donatie of steun be schikbaar, maar de hoogte daar van is uiteraard afhankelijk van de inkomsten en die komen door de coronacrisis ook hier bij velen onder druk te staan.'' Ingeborg vreest voor de armoe deval bij lokale boeren in tal van Afrikaanse landen met grote ge volgen voor de lokale voedsel voorziening. Heifer wil snel hulp bieden met het thuisbezorgen van zaden, zodat de boeren kun nen zaaien en planten en straks toch oogsten. Ook worden trai ningen gegeven hoe de boeren met de coronamaatregelen kun nen omgaan en hoe ze hun pro ducten het beste kunnen bewa ren en bewerken. De boodschap is helder: alle donaties, groot en klein, zijn wel kom. Voor meer informatie over de mogelijkheden: heifer.nl of In- geborg@heifer.nl. Zierikzee Stel... de stad wordt overspoeld met gasten die lekker langs winkels wil len struinen of een terrasje pakken. En stel, dat loopt zo uit de hand dat de gemeente ingrijpt en de boel op slot gooit. ,,Daar moet je niet aan denken. De winkeliers hebben toch al geen makkelijke periode achter de rug. Nu trekt het weer aan. Laten we dat vooral zo houden", zegt voorzitter Luit Ezinga van onder nemersvereniging InZzee. Toen de ondernemersvereniging hoorde dat sluiting van de binnen stad bij extreme drukte wellicht zou kunnen plaatsvinden, besloot het bestuur in actie te komen. Met behulp van een deskundige, die ook in Domburg en Cadzand met het zelfde vraagstuk aan de slag is ge- gaan, zijn er drie scenario's uitge werkt. ,,Geen duur bureau, maar we wilden er wel een neutraal iemand naar laten kijken." De ondernemers (rond de 200) krijgen tot en met za terdag de kans om op de verschil lende scenario's te reageren. Maan dag vindt overleg met de wethou der plaats. Wat er vervolgens voor actie wordt ondernomen, is niet aan de ondernemersclub. Misschien Wij gaan niet over hekken en fietsenstallingen wordt er niets gedaan, misschien worden aanpassingen voorbereid of misschien worden direct al wat maatregelen genomen. ,,Het is aan de gemeente om het eventueel uit te voeren of niet. Wij gaan niet over hekken en fietsstal- lingen. En we zijn ook geen boa's." (wol katoen) lange/korte mouw 2 stuks voor donderdag 25 juni 2020 SD i Y&'gm Ingeborg Geluk op het land bij Schuddebeurs waar zij dertig jaar geleden als puber meehielp bij het binnenhalen van de graanoogst. foto marieke mandemaker Corona raakt boeren Afrika in hun bestaan Ali Pankow Zierikzee -Ingeborg Geluk, Heifer Fietsstallingen, zodat smalle straatjes niet geblokkeerd wor den met fietsen. Vaste looprou tes en wel of geen koopwaar op straat. Om te voorkomen dat Zierikzee op een stikdrukke dag ontruimd moet worden, komt InZzee met drie scenario's voor een coronaproof centrum. -Luit Ezinga, voorzitter ondernemersvereniging InZzee Prijzen vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 58