4 CORONAMAATREGELEN VERSOEPELING A ANALYSE Nog maar een derde van de bevolking gelooft dat de 1,5 metersamenleving gaat werken, bleek vorige week uit een peiling van onderzoeksbureau I&O. En ook uit een onderzoek dat het ministerie van Volksgezondheid zelf liet doen, blijkt dat meer en meer mensen die maatre gel niet meer zien zitten. Buiten op straat, in een park of in de supermarkt houdt nog maar de helft van de mensen zich er altijd aan. Bin nenshuis met andere mensen dan ge zinsleden is dat aantal zelfs nog maar een op de vijf. Doe dat nou toch wel, is de boodschap van premier Mark Rutte. ,,De 1,5 meter is cruciaal ge weest in onze aanpak tegen het virus. Als we nu verslappen, weten we een ding zeker: dan kan het virus zo weer de kop opsteken.'' Er is alle reden daar bang voor te zijn, rekent Rutte de natie voor in de voorlopig laatste speciale corona-pers conferentie die rechtstreeks wordt uitgezonden op televisie. Want in Ne derland gaat het nu weliswaar goed: ,,Deze week hadden we zelfs voor het eerst sinds maanden een dag zonder dat er een coronadode viel.'' Maar elders in de wereld gaat het al leen maar slechter. Het aantal besmet tingen per dag is wereldwijd is nu drie keer zo hoog als toen Nederland in maart en april op het hoogtepunt van de epidemie zat: maar liefst zo'n 180 duizend nieuwe gevallen per dag. ,,Met de vakanties voor de deur is het gevaar levensgroot dat toeristen terugkeren die besmet zijn, of dat mensen hierheen komen die het virus bij zich dragen'', waarschuwt Rutte. Als we ons dan niet meer aan die 1,5 meter afstand houden, kan er zo weer een nieuwe brandhaard ontstaan. Minister Hugo de Jonge (Volksge zondheid) trekt de vergelijking met de watersnood van 1953. ,,We zeggen ook niet: breek de Deltawerken maar af, want we hebben al zo lang geen overstromingen meer gehad.'' Nu strijden we niet tegen het water, maar Regels voor activiteiten binnen Regels voor activiteiten buiten tegen een virus. ,,Die dijk tegen dat virus, dat zijn we zelf. Door ons te houden aan de maatregelen, voorko men we dat er een tweede golf be smettingen ontstaat.'' Het is een dubbele boodschap deze woensdagavond 24 juni. Iets meer dan drie maanden nadat het kabinet op een zondagavond ineens afkon digde dat alle cafés in het land binnen een half uur dicht moesten, kan het kabinet nu min of meer aankondig den dat de intelligente lockdown voorbij is. Scholen gaan allemaal weer open na de vakantie. Kermissen mogen weer. Er mag weer publiek naar voetbalstadions en er geldt voor evenementen (onder voorwaarden) geen maximum meer voor het aantal bezoekers. Het gaat allemaal veel sneller dan gedacht, vertelt een bijna opgeluchte Rutte. Bezorgdheid Maar dan is er ook nog die bezorgd heid. Want één ding blijft overeind: 1,5 meter afstand houden. Plus het verbod om in groepen te zingen of te schreeuwen. Het zal de komende maanden lei den tot rare situaties. Kerken mogen weer vol, maar 'psalmen moeten worden voorgelezen'. Voetbalsuppor ters mogen weer naar een stadion 'maar fluister hoera'. Rutte: ,,Als we ons er niet aan houden, gaat de boel weer dicht.'' De premier trekt de vergelijking met de wedstrijd Atalanta Bergamo tegen Valencia medio februari. Ach teraf bleken supporters elkaar daar in de open lucht zo massaal besmet te hebben, dat de epidemie in Italie en Spanje veel harder toesloeg dan el ders in Europa. Dus blijft 1,5 meter es-sen-tieel, benadrukt Rutte. Dat was van alle maatregelen die we genomen hebben de afgelopen maanden, de meest ef fectieve in de strijd tegen het virus, benadrukt hij keer op keer. ,,Zonder die maatregelen en zonder aanpas sing van ons gedrag, zouden er 135.000 extra ziekenhuisopnames zijn geweest en 35.000 coronapatien- ten op de intensive care.'' Dat hadden we nooit aangekund, aldus Rutte. Nu lagen er in totaal drieduizend men sen op de ic. Daarom gaat Nederland ook nog niet echt terug naar normaal. Want ook al geeft het kabinet aan dat de crisis min of meer voorbij is door niet meer in crisissamenstelling bijeen te komen, Nederland zal er anders uit zien. Buurtbarbecues, kleine festival letjes in het park: ze mogen weer. Maar wie buiten meer dan 250 bezoe kers ontvangt of binnen meer dan 100, moet zijn gasten laten zitten. Dus bezoekers van concerten in Ahoy of poppodium 013 moeten op stoel tjes zitten. Kermissen mogen weer, maar met de zelfde afstandsregels als pretparken. Nieuwe besmettingshaard De komende maanden houdt het ka binet de vinger aan de pols. Elke dag rapporteert het RIVM om te kijken of er niet weer ergens een nieuwe be smettingshaard ontstaat. En als het virus onverhoopt terugkeert, dan zijn we voorbereid, belooft De Jonge. De magazijnen liggen vol met mondkap jes dit keer. En er is voldoende restca- paciteit om nieuwe patienten snel op te sporen. Zolang er nog geen vaccin is, moe ten we ons 'verantwoordelijk gedra gen', aldus De Jonge. Handen wassen, thuis blijven bij klachten, laten testen als je klachten hebt (nu doet nog maar 28 procent van de mensen met klachten dat) en vooral: afstand blij ven houden van elkaar. ,,Als we ons dat realiseren, wordt het vast een mooie zomer.'' donderdag 25 juni 2020 GO 1,5 METER blijft de norm, maar wie ziet dat nog zitten? Afstand houden blijft het belang rijkste middel in de strijd tegen het coronavirus. Maar juist die strategie krijgt steeds minder steun van burgers. Hans van Soest We houden 1,5 meter af stand van anderen; Maximaal 100 personen per ruimte met vaste zit plaatsen (exclusief perso neel). Dat maximumaantal per sonen vervalt onder de vol gende voorwaarden: vaste zitplaatsen, reservering en gezondheidscheck vooraf. In winkels, musea, biblio theken en andere locaties met doorstroom van bezoe kers is 1,5 meter afstand de regel (locaties zorgen zelf voor naleving van deze regel). Er geldt geen maxi mumaantal voor het aantal personen. Sekswerkers mogen weer aan de slag. Zij vallen onder de contactberoepen en er gelden dus dezelfde maatregelen als voor bij voorbeeld kappers. We houden 1,5 meter afstand van anderen; Maximaal 250 personen (exclusief personeel); In de horeca wordt altijd gewerkt met een vaste zit plaats; Het maximumaantal personen vervalt onder de volgende voorwaarden: vaste zitplaatsen, een reservering en een gezond- heidscheck vooraf. In dierentuinen, pretpar ken, op kermissen en bra derieën en bij andere bui tenlocaties met door stroom van bezoekers is 1,5 meter afstand de regel (locaties zorgen zelf voor naleving van deze regel). Er geldt geen maximumaantal personen per ruimte. Opgeluchte ge zichten op (voorlo pig) de laatste cri sispersconferentie van premier Rutte en zijn vaste side kick Irma Sluis. Haar inzet werd door veel kijkers hogelijk ge waardeerd. FOTO'S ROBIN UTRECHT Zonder alle maat regelen van afgelo pen drie maanden zouden er 135.000 extra ziekenhuisop names zijn geweest dankzij corona, aldus premier Rutte. Zalen Culiuur en WCtcnwhap Töi'MWri |t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4