Meeuwenkolonie nog zeker een week ontzien 'Blokkeer biovergister niet definitief' imams Strandhokjes niet door slaaphuizen vervangen 12 ZEELAND i Zeeland past lobbyfolder verkiezingen aan Zeeland bepleit hulp van het Rijk voor het tolvrij maken van de Westerscheldetunnel. Die zin is toegevoegd aan de Zeeuwsbrede lobbyfolder voor de Tweede Kamerverkiezingen maart volgend jaar. Met de extra passage is het Overleg Zeeuwse Overheden (OZO) tege moetgekomen aan kritiek van on der meer de Statenfractie van Fo rum voor Democratie, het Sluise raadslid Ranco Bogaard (Nieuw Gemeentebelang) en 50Plus- raadslid Johan Hessing in Terneu zen. Zij vonden het verwonderlijk dat in de eerste versie van de lob byfolder de tunnel wel werd ge noemd, als 'toekomstige Rijksweg waar nu nog tol wordt geheven om de kosten terug te verdienen', maar ook niet meer dan dat. Harry van der Maas, als gedepu teerde verantwoordelijk voor de tunnel, licht toe dat 'we met elkaar - alle Zeeuwse gemeenten, de pro- Hopelijk helpt het ons ook de tunnel eerder tolvrij te krijgen vincie en het waterschap - de lob byfolder hebben samengesteld'. ,,Dat is onder een redelijke tijds druk gebeurd". In een later overleg kwam naar voren, mede naar aan leiding van de kritische geluiden, dat het eerder tolvrij maken van de Westerscheldetunnel niet expli ciet als wens erin stond. ,,Daarom is deze passage eraan toegevoegd." Van der Maas benadrukt dat Zeeland niet zonder het Rijk kan om de Westerscheldetunnel eer der tolvrij te maken dan in 2033, dertig jaar na de opening. Op de tunnel rust nog een hypotheek van zo'n 450 miljoen euro. De provin cie kan als eigenaar dit bedrag on mogelijk ophoesten. Hulp van het Rijk is nodig, zoals nu duidelijk is gevraagd. Raadslid Bogaard uit Sluis laat weten 'blij' te zijn met de toevoe ging. ,,Hopelijk helpt het ons ook de tunnel eerder tolvrij te krijgen." Bij de Regionale Uitvoerings dienst Zeeland (RUD) is vorige week een klacht over het maai-in- cident binnengekomen. Een 'in specteur groene wetten' is intus sen begonnen aan een onderzoek naar de toedracht van het maai- incident, meldt een woordvoer ster. Zo lang het onderzoek loopt, gaat de uitvoeringsdienst niet op de inhoud van de klachten in. Na dat het resultaat bekend is, wordt bekeken of er een vervolg komt. Menselijk Wethouder Els Verhage bena drukte gisteren nogmaals dat het maaien van broedplaatsen 'niet meer zal voorkomen'. Tegelijker tijd gaf ze aan dat 'fouten maken menselijk is'. Verhage meldde dat tot 1 juli, zoals in een gemeente lijke nota is vastgelegd, in elk ge val nergens in de hele gemeente groenstroken en veldjes worden gemaaid, waarin broedende vo gels kunnen zitten. Raadslid Frances Oreel (PvdA), die de wethouder vorige week herinnerde aan de, intussen ver ouderde, nota Dierenwelzijn, stelt dat de datum van 1 juli als begin van het maaiseizoen door lande lijke regelgeving al is verlegd naar 15 juli, weet Oreel. ,,Ook na die da tum mag niet zomaar worden ge maaid, maar moet op de broedka- lender worden gekeken. Voor ko- Meeuwen kunnen wel tot eind augustus broeden lonies, zoals die van de meeuwen bij de Lasloods, gelden nog stren gere regels. Meeuwen kunnen wel tot eind augustus broeden." Het PvdA- raadslid benadrukte dat het haar alleen om het welzijn van de vogels gaat en dat zij - evenals Verhage - 'dramatische gebeurtenissen' als het kapot maaien van nesten wil voorko men. De wethouder laat volgende week definitief weten hoe het be leid in de toekomst wordt aange vlogen. MIDDELBURG De gemeente Veere heeft terecht ondernemers afgewe zen die 95 strandhokjes bij Dishoek willen vervangen door vijftig slaap- huisjes. De bestuursrechter in Mid delburg besloot gisteren dat het be roep dat de ondernemers instelden, niet ontvankelijk is. De ondernemers vroegen een bouwvergunning aan om de dagca bines te vervangen door slaaphuis- jes, maar de gemeente wees dat af. Veere werkte toen al aan een bouw- stop van slaaphuisjes voor alle stranden behalve de Baaiweg tus- sen Domburg en Westkapelle, maar dat was nog niet publiek be kend. Een wijziging van het be stemmingsplan daartoe is in de maak maar is nog niet vastgesteld. De bestuursrechter raadde de on dernemers aan om snel een nieuwe aanvraag te doen op grond van het oude regime. De ondernemers heb ben ook een civiele procedure lo pen tegen de Stichting Strandex- ploitatie Veere die toestemming weigerde voor de vervanging van de dagcabines. Daar doet de recht bank 22 juli uitspraak over. Dat kan in theorie door het bestem mingsplan aan te passen. Dat staat sinds 2010 de vestiging van een groen gas installatie toe. De raad had dat toen mogelijk gemaakt, omdat één van de tuinders onder de vlag van De Groene Poort door het vergisten van plantaardig materiaal zijn kas van CO2 en warmte wilde voorzien. Bouwman probeerde de afgelo pen jaren de andere raadsleden va ker te verleiden om lef te tonen en de mestvergister simpelweg 'weg te bestemmen'. Daar kreeg hij de han den nooit voor in elkaar: de angst dat Engie met een dikke schade claim zou komen was daarvoor te groot. Maar zelfs nu de Franse ener giereus zwart op wit heeft ver- klaard de vergunning in te trekken, is het volgens wethouder Maarten Both (SGP) niet verstandig om te bestemming aan te passen. Volgens hem kun je dat niet doen zonder medeweten van de grondeigenaar, ASR in dit geval. En hoewel de grootgrondbezitter zegt liever in zee te gaan met ZonXP, is het nog steeds niet zeker dat er een zonnepark komt op de mestvergisterlocatie. De Groene Poort, die na het mislukken van het eigen project met Engie in zee gin gen, vecht morgen de vergunning voor het zonnepark aan bij de rech ter. Abonnee rrL'-" donderdag 25 juni 2020 Zeeland heeft een tolvrije Westerscheldetunnel officieel op de wensenlijst gezet. foto boaz timmermans Tolvrije tunnel als wens genoteerd Harmen van der Werf Terneuzen - Ranco Boogaard, raadslid Sluis De komende week staan de maaimachines in Vlissingen zeker nog stil. De gemeente maakt even pas op de plaats nadat vorige week tientallen meeuwenkuikens en -eieren ten prooi vielen aan een maai- machine op een terrein aan de Jachthavenweg. René Hoonhorst Vlissingen - Frances Oreel, raadslid Meeuwenkolonie aan de Jachthavenweg tegenover de Las loods in Vlissingen. foto dirk-jan gjeltema CU-raadslid Huib Bouwman sprak al van een 'historisch mo ment'. Nadat Engie vorige week bekendmaakte de plannen voor een mestvergister in het kassen- gebied bij Rilland in te trekken, nam hij gisteren tijdens de raadsvergadering het initiatief om de deur definitief in het slot gooien. Joeri Wisse Rilland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40