NIEUWS 3 OUTBREAK MANAGEMENT TEAM TERUGBLIK Met de voorlopig laatste persconferentie van het kabinet na beraad met het Outbreak Management Team (OMT) wordt een roerige periode afgesloten. Welke lessen hebben de hoofdrolspelers eruit getrokken? Mark Rutte „Geleerd? Twee dingen eigenlijk. Dat we als Nederlanders samen enorm veel kunnen bereiken. We zijn er echt voor elkaar en dat vind ik ongelooflijk mooi. En dat je in een wereldwijde crisis als deze elke dag nieuwe inzichten opdoet die om flexibiliteit vragen in de besluitvorming. Leren is echt een werkwoord.'' Hugo de Jonge ,,De les van deze crisis moet zijn dat onze zorg niet is opgewassen tegen de pandemie die over de we reld raasde. Juist als de schaarste aan alles wat er nodig is zo explo deert als in de afgelopen maanden, is regie nodig. Die regie hebben we genomen in een zorgstelsel dat daar onvoldoende op is ingericht. Dat moet fundamenteel anders. Voor de korte termijn hebben we lessen te trekken over de aanpak van de crisis tot nu toe, om zo goed mogelijk voorbereid te zijn op een onverhoopte tweede golf besmet tingen. Veel testen, intensief bron- en contactonderzoek, een ijzeren voorraad beschermingsmiddelen. En we moeten voortaan zorgen dat we minder afhankelijk worden van het buitenland, meer in staat zijn om voor onszelf te zorgen.'' Jaap van Dissel ,,Voor mij waren twee dingen heel leerzaam. We hebben als Out break Management Team - waarin deskundigheid zit uit het hele land, maar waar ik het boegbeeld van ben geworden - als doel gehad om de wetenschap te vertalen naar adviezen voor beleid. Daarbij heb ben we als eerste geleerd dat het moeilijk voorstelbaar bleek wat er ten tijde van zo'n pandemie alle maal gebeurt. Corona was een ex treme belasting voor de zorg en de intensive cares, die hebben geëx- celleerd. Het tweede wat we heb ben geleerd is dat het virus in een paar weken vanuit China naar Eu ropa is gekomen, toen er nog heel weinig over bekend was. Dan moet alle informatie goed gewo gen worden. Natuurlijk kun je bo gen op jaren expertise over infec tieziekten, maar dit was een nieuw virus. In het begin was het onmogelijk om een compleet beeld te vormen. Wetenschappe lijk gezien is het winst als je meer leert doordat je door waarnemin gen betere theorieën krijgt. Als wetenschapper kwalificeer je het als vooruitgang als je zegt: we zien het nu toch wat anders dan we drie weken geleden dachten. Poli tici zijn gewend om aangesproken te worden op wijzigingen van hun standpunt. Dat spanningsveld is een interessant probleem, waarbij je niet in een defensieve houding moet schieten, terwijl anderen zeggen: hij beweert nu iets anders dan twee weken geleden. Dan moet je blijven bij voortschrijdend inzicht. Sowieso is het ingewik keld dat beleid uit veel minder grijstinten bestaat dan de weten schap. Dat is bij dit virus extra naar voren gekomen. Het was elke week weer alles op een rij zetten: wat heeft er allemaal mee te ma ken? Daar zitten ook verrassingen tussen. Dat maakt het ook boei end.'' Martin van Rijn ,,Ik heb van de coronacrisis vooral twee dingen geleerd: dat we, wan neer het er echt op aan komt, sa men meer kunnen dan we dach ten te kunnen. De crisis haalt een enorm potentieel naar boven in mensen om het goede te doen. En het tweede is dat het van vitaal be lang is dat we in de zorg nóg beter gaan samenwerken." Diederik Gommers ,,Een hele hoop. Wat we vooral ge leerd hebben is dat we met de in tensive cares een centrale aanstu ring misten. Alles was gebaseerd op samenwerking, maar met een crisis van deze omvang heb je di recte aansturing nodig. We zijn heel erg gewend om te polderen en allemaal onze mening te geven, dat helpt niet in zo'n crisis. Dan heb je één grote baas nodig die zegt hoe het aangestuurd moet worden. Daarnaast waren we door de marktwerking ook niet trans parant over het aantal ic-bedden. Ziekenhuisdirecteuren zitten er niet op te wachten om die data te delen. Daarvoor moeten we online een adequaat systeem in de lucht zien te krijgen. We moeten boven dien investeren in een duurzame oplossing. Bij de Watersnoodramp van 1953 is ook berekend: hoe vaak komt dit voor, eens in de tiental len jaren, maar hebben we als BV Nederland gezegd: 'dit nooit weer' en de Deltawerken opgezet. Met de ic's moeten we ook een ram penplan opzetten.'' Marion Koopmans Hoogleraar virologie, die sinds 2014 de Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) adviseert en lid is van het OMT ,,Wat mij betreft is dit het scena rio waar al lang voor gewaar schuwd wordt. Wat gebeurt er als je uit onverwachte hoek een pan- demie krijgt? Je ziet dat we daar onvoldoende op voorbereid zijn. Dat is mijn belangrijkste les. Er is een rijtje vragen dat je dan moet beantwoorden, waarvan ik echt hoop dat we ons daar nu structu- reel op gaan voorbereiden. Wat is het voor virus? Hoe toon je het aan? Wat is de capaciteit om te tes ten? Welke behandelingen wer ken? Hoe weet je of iedereen het gehad heeft? Dat is een lijstje vra gen waar we ook voor ebola en zika aan hebben gewerkt. Ik hoop echt dat we daar structureel op gaan inzetten. Zorgen dat we voor bereid zijn. Vorig jaar moesten wij uitleggen waarom het belangrijk was dat we ook bij kinderen op vi russen testen. Hierom dus. Een andere les is dat we als Europa meer zouden moeten samenwer ken. Je ziet zelfs in Nederland al lerlei individuele initiatieven ont staan, waardoor je versnippering krijgt. Dat zou niet moeten. On derzoekers moeten over lands grenzen heen samenwerken. Rondom testen zie je ook dat elk land zelf meer testen is gaan rege len. Er zijn ook landen waarbij dat niet gelukt is. Dan woekert het el ders door en krijg je die infecties toch weer op je bord. Het kon nu even niet anders. Maar dat moet echt internationaal.'' Bruno Bruins Voormalig minister voor Medische Zorg ,,De boodschap 'Let een beetje op elkaar' is goed op zijn plaats in de coronatijd, maar ook daarna." donderdag 25 juni 2020 GO Dit hebben de hoofdrolspelers van de coronacrisis geleerd Edwin van der Aa Marcia Nieuwenhuis Den Haag/Bilthoven Minister-president Minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport Directeur van het Centrum Infec- tieziektebestrijding van het RIVM en voorzitter van het OMT 31 - Met de klok mee: minister Hugo de Jonge, viroloog Marion Koopmans, Jaap van Dissel (RIVM), oud-minister Bruno Bruins, minister Martin van Rijn, Diederik Gommers (NVIC) en premier Mark Rutte. beeldbewerking adr Minister voor Medische Zorg Voorzitter van de Nederlandse Ver eniging voor Intensive Care (NVIC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3