EENS EEN ZEEUW... 9 De in Heinkenszand opgegroeide Daisy Schalkens (26) is 'een vleugje Zeeuws op de Brabantse radio'. Nadat ze haar studie Journalistiek in Tilburg had afgerond, ging ze er niet meer weg. Inmiddels is ze iedere werkdag op de radio te horen bij het programma Wakker! van Omroep Brabant. ,,Ik ben opgegroeid in een heel rustig dorp en dat heb ik altijd als heel erg fijn ervaren. Vaak speelde ik buiten en ik had een verzorg- pony waar ik de hele tijd mee be zig was. Ik was echt aan dat dorps leven gewend. Goes vond ik al een grote stad. Ik riep dan ook altijd dat ik nooit in een grote stad zou gaan wonen. Daar moeten ik en mijn ouders nu nog wel eens om lachen.'' ,,Dat was heel erg wennen. De drukte was helemaal nieuw voor mij. In het begin was ik vaak ver dwaald of fietste ik door rood, want hier staat om de haverklap een stoplicht. Ook was het lastig dat ik mijn vriendinnen in Zee land minder vaak zag. Het was een gewoonte elkaar iedere dag te zien. Dan is het wennen echt iets te moeten afspreken. Ik maakte me daar best zorgen over, maar dat ging gelukkig erg goed. Met som migen heb ik nog steeds vaak con tact. Dat de situatie thuis wel goed zat, hielp mij echt om mij thuis te voelen in Tilburg.'' ,,Toen ik een open dag van de op leiding Journalistiek bezocht, was ik helemaal verkocht. Ik wist gelijk dat ik dat wilde gaan doen en als ik dan op kamers moest gaan, dan moest dat maar. Het is van deur tot deur van Heinkenszand naar Til burg zeker anderhalf uur reizen. Dat vond ik niet te doen. Gelukkig kwam ik op een kleine school, dus iedereen kende elkaar. De meiden die ik daar in het eerste jaar heb le ren kennen, zijn nog steeds mijn vriendinnen. Je maakt alles samen mee en helpt elkaar. Ik weet bij voorbeeld nog heel goed dat ik geen flauw idee had hoe mijn was machine werkte. Samen word je volwassen en uiteindelijk bouwde ik zo een leven op.'' ,,Ik wilde mijzelf uitdagen en gaan werken in een gebied dat voor mij onbekend is. Mijn eerste stage was op de redactie van het Eindhovens Dagblad. Toen ik daar vertelde dat ik uit Heinkenszand kwam en dat dat vlak bij Goes ligt, moesten ze beide plaatsen even Googelen. In hun ogen is Goes helemaal geen echte stad. Mijn tweede stage was bij Omroep Brabant. Daar kwam ik binnen op de radioredactie, maar heb ik ook veel verslaggeving voor de tv gedaan. Daar heb ik na mijn stage veel freelance werk ge daan en ongeveer een jaar geleden werd mij gevraagd of ik de side kick van presentator Koen Wijn wilde worden bij het radiopro gramma Wakker!. Die kans heb ik gepakt en sindsdien ben iedere werkdag ik tussen zeven en negen uur te horen op de radio.'' Wat trekt je aan in de radiowe reld? ,,Je kunt in mijn ogen meer probe ren dan wanneer je met een ca mera voor iemand zijn neus staat. Dan zijn de mensen misschien toch wat terughoudender. Als ra dioverslaggever ben je echt de ogen en oren van de luisteraar. Je moet alles zo precies mogelijk be schrijven en dat vind ik fantastisch om te doen. Toen ik in het tweede jaar van mijn studie begon met ra dio maken, had ik nooit verwacht dat ik daar uiteindelijk in zou gaan werken. Ik kwam erachter dat ik het monteren van de fragmenten heerlijk vond om te doen. Toen besloot ik dat ik die kant op wilde gaan.'' ,,Zes jaar geleden kwam ik binnen als stagiaire en nog steeds worden dezelfde grappen gemaakt. Ik heb gewoon een Zeeuwse tongval en dat krijg ik er niet meer uit. Koen Wijn maakt wel eens grappen als BL0F of Racoon gedraaid wordt. Dan is dat speciaal voor mij of gaat het volume even omhoog. Ook praat hij me wel eens na als ik iets met een Zeeuwse tongval zeg. Dat zijn gewoon leuke dingen. Als ik als verslaggever onderweg ben, krijg ik altijd de vraag waar ik van daan kom. Inmiddels weten de vaste luisteraars heel goed dat ik Zeeuws ben, dus voor hen hoef ik het ook niet te verbergen. Ik kan ook gewoon goed mee met Bra- Ik heb gewoon een Zeeuwse tongval, dat krijg ik er niet meer uit banders. Ik kom echt uit een bour gondische familie en vier al carna val sinds ik kan lopen.'' ,,De afgelopen tijd kwam ik bijna ieder weekend terug. Mijn familie gebruikt alles om een feestje te vieren en voor verjaardagen kom ik heel graag terug naar huis. Heel af en toe rijd ik zelfs heen en weer naar Zeeland voor het strand. Dat mis ik namelijk echt. Ik scheur dan de A58 over naar de zee. Het feit dat je in Zeeland binnen het half uur op het strand ligt, heb ik in Brabant natuurlijk niet. Hier zeg gen ze ook wel eens dat ze naar het strand gaan, maar wat ze hier heb ben noem ik geen strand.'' Zou je ooit weer in Zeeland wil len wonen? ,,Ik zou nog steeds graag in Zee land wonen. Als ik tegen Braban ders zeg dat ik het heerlijk vond om in Zeeland te wonen, begrij pen ze daar niks van. Ik snap dat je dat als buitenstaander kunt den ken, maar de reden dat ik uit Zee land vertrok, was helemaal niet dat ik daar weg wilde. Hier in Bra bant krijg ik kansen die ik daar niet kan krijgen. Ik heb het erg naar mijn zin op mijn werk en ik woon graag in Tilburg. Hier zie ik voorlopig wel mijn toekomst.'' donderdag 25 juni 2020 'Als radioverslaggever ben je de oren en ogen van de luisteraar' Daisy Schalkens werkt voor Omroep Brabant en woont in Tilburg. foto maarten kortlever Koen Florusse Hoe was je jeugd in Heinkens zand? Hoe was het om naar Tilburg te verhuizen? Twijfelde je dan om op kamers te gaan? Waarom koos je ervoor in Bra bant te gaan werken? Hoe is het om als Zeeuw bij Om roep Brabant te werken? -Daisy Schalkens Kom je nog vaak terug?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37