App voor bezoekers strand Veere Luifel wordt blikvanger op zuidelijk stationsplein Goes Enquête moet draagvlak actie Trekdijk tonen 6 Strandgangers spreiden De app wordt momenteel ontwik keld en is volgens Werner van Laere mogelijk de eerste in zijn soort. ,,Ik heb in ieder geval nog niet gehoord dat er al zoiets bestaat", aldus de Veerse ondernemersmanager, die nauw betrokken is bij de ontwikke ling. Ook andere gemeenten Het is volgens de burgemeester de bedoeling dat andere gemeenten straks ook gebruik kunnen maken van de app. ,,Zodat gebruikers pre- Ook na corona willen mensen weten waar het druk is op het strand en waar niet cies kunnen zien waar het in Zee land druk is en waar niet." Dat is volgens hem handig als bijvoor beeld het weer dusdanig is dat maar weinig mensen naar het strand gaan. ,,In zo'n geval willen vele dui zenden van onze gasten naar Mid delburg en kunnen ze zien of dat nog veilig kan." De informatie voor de app wordt aangeleverd door strandwachten en medewerkers van de gemeente. Van Laere: ,,Op basis daarvan geven we actuele informatie en kunnen we ook aangeven wat de verwach tingen zijn voor de rest van de dag." Daarbij wordt ook rekening gehou den met eb en vloed. De burge meester: „Want bij hoog water heb ben we op de stranden veel minder ruimte dan bij laag water." Foldertjes zinloos Als de app optimaal werkt kan er, al dus Van Laere, informatie per strandvak worden gegeven. ,,Deze app is natuurlijk nooit klaar. We kunnen hem blijven ontwikkelen en verfijnen." Hij kan volgens hem ook gebruikt worden als er geen co ronadreiging meer is. ,,Ook dan wil len mensen weten waar het druk is en waar niet op onze stranden." Het idee voor de app ontstond tij dens het overleg van het corona team van de gemeente. Daarin zit ten ambtenaren en bestuurders die overleggen wat er gedaan moet worden in verband met de corona- uitbraak. Volgens ambtenaar open bare orde en veiligheid Jeroen Vier gever heeft het in deze tijd geen zin foldertjes te drukken. ,,Een app is dé manier om zoveel mogelijk mensen te bereiken." Toen dat idee naar boven kwam, is volgens de burgemeester direct besloten die applicatie voor de Veerse stranden te ontwikkelen. ,,Het heeft geen zin daarvoor eerst overleg te voeren om hem samen met de andere Zeeuwse gemeenten te ontwikke len. Want dan duurt het veel te lang. We willen hem niet pas in de cember kunnen gebruiken." Deze luifel komt boven de toe gangspoortjes bij de ingang van het stationstunneltje en wordt geplaatst door de NS. De rest van de herinrichting van het plein komt voor rekening van de ge meente. De 'kiss ride-zone' krijgt een vaste plek aan de rand van het plein. Hier kunnen men sen even met de auto staan om iemand weg te brengen of op te halen. Ook wordt het plein ver bonden met één van de dekken die over de nieuwe stationstun nel lopen. Dat dek kunnen fiet- Bomen, planten en zitjes moeten het Terwelleplein bij het station in Goes compleet maken sers en voetgangers straks ge bruiken om snel van het zuide lijke stationsplein naar de Jumbo Foodmarkt te rijden en vice versa. Fietsrekken Verder komen op het plein twee- laags-fietsrekken te staan, waar- door meer fietsers er een plekje voor hun tweewieler kunnen vinden dan voorheen. De rekken komen tegen de tunnel te staan. Bomen, planten en zitjes moeten het Terwelleplein compleet ma ken. Volgens de gemeente wor den de werkzaamheden in sep tember afgerond. Drinkputten De naam van het plein verwijst naar naar openbare drinkputten die in het verleden in het gebied lagen. Die werden 'wellen' ge noemd. Eén ervan was de Trou- welle, een naam die later veran derde in Terwel of Terwelle. De Terwelhoek was vroeger boven dien een gebied in het huidige Goes-Zuid. De naam van het plein sluit straks aan op die van de spoortunnel, want die heet de Terwellegang. ,,De reden voor onze enquête is om twijfels over het draagvlak voor ons alternatieve plan duidelijk te krij gen. En om de conclusie van het college van B en W van Middelburg dat dat draagvlak er niet zou zijn, te weerleggen", stelt Harrie Kokx van de Werkgroep Trekdijk. Missie geslaagd Die missie lijkt geslaagd. Van de 315 huishoudens die deelnamen aan de enquête steunt 89 procent het plan van de Werkgroep om aan de Trek- dijk minder bedrijven te huisvesten en veel meer ruimte te maken voor groen, recreatie, een dokterspost, sportvelden en zonnepanelen; 7 procent is tegen dat alternatief. Als het nodig is de sportvelden in het dorp te verplaatsen naar de Trekdijk om dit plan uit te voeren, dan vindt twee derde dat goed. En 58 procent steunt de komst van ver- blijfsaccommodatie in het gebied. Daarbij wordt wel een voorwaarde gesteld, merkt Kokx op: een meer derheid is tegen een asielzoekers- Wat het draagvlak betreft, daag ik de werkgroep uit dit in het plan concreter te maken centrum. Een dokterspost wordt vrijwel unaniem toegejuicht: 95 procent wil die behouden, des noods door daarvoor ruimte vrij te maken aan de Trekdijk. Het gemeentebestuur heeft een voorkeur voor een bedrijventerrein waar plaats is voor logistieke bedrij ven, met een groene buffer daar langs tussen de bedrijven en het dorp. Dat blijkt op veel verzet van de dorpsbewoners te stuiten. Dat was al bekend, maar wordt door de enquête nogmaals onderstreept: 69 procent wil geen logistieke bedrij ven naast het dorp. „Kortom, er is wel degelijk draag vlak voor ons alternatief en wij wil len dus ook dat we daaraan verder mogen werken", bepleitte Kokx deze week bij de commissie ruimte. ,,We hebben extra werk, tijd en kos ten gemaakt om duidelijk te maken dat de conclusie van het college niet juist was. We hadden mede van wege de coronacrisis uitstel voor de uitwerking van ons plan gekregen tot 1 juli, maar we vragen nu om nog meer tijd. Het lukt niet om ons plan voor september concreet uit te werken." Zuinig Wethouder Carla Doorn reageerde zuinig. ,,Wat het draagvlak betreft daag ik de werkgroep uit om dit in het plan concreter te maken, zodat we daarmee verder kunnen. En met ons uitstel tot 1 juli zijn we de werk groep al aardig tegemoetgekomen. Het is zaak dat we een keer verder gaan met dit project. Ik ga ervan uit dat we interessante ontwikkelin gen die de werkgroep nog aanle vert, altijd kunnen meenemen in onze verdere planuitwerking." donderdag 25 juni 2020 WA Impressie van de toekomstige luifel boven de stationsingang aan de zuidzijde. Links komen de tweelaags-f ietsrekken. foto gemeente goes Vanaf half juli kunnen strandbe- zoekers via een speciale app in hun eigen taal zien welke stran den van de gemeente Veere ze moeten mijden en welke ze wel kunnen bezoeken. Op die ma nier wil de gemeente ervoor zor gen dat de bezoekers zich sprei den. ,,Zo kan voorkomen worden dat we stranden moeten sluiten omdat het te druk wordt en mensen geen 1,5 meter afstand kunnen houden", aldus burge meester Rob van der Zwaag. Emile Calon Domburg -Werner van Laere Wie wel eens op het Stations park in Goes komt, weet dat er al tijden wordt gewerkt aan het opkalefateren van het gebied bij de zuidelijke stationsin gang. Het toekomstige plein heeft nu ook een naam: het Terwelleplein. Een grote luifel wordt de blikvanger. Rob Paardekam Goes Het verzet van de Werkgroep Trekdijk tegen een bedrijventer rein bij Nieuw- en Sint Joosland is geen actie van een kleine groep, maar kan op ruime steun van de dorpsbewoners rekenen. En omgekeerd toont een en quête aan dat er juist weinig draagvlak is voor het plan van de gemeente. De Werkgroep wil daarom meer tijd om het eigen plan goed uit te werken. Maurits Sep Nieuw- en Sint Joosland -Carla Doorn, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34