II Verkoop vismijn Breskens onzeker Op zoek naar de ideale (vakantie)(bij)baan? 5 ZEEHELDEN MUZEEUM ZOEKT DE NUANCE IN DISCUSSIE OVER GOED OF FOUT Was Michiel de Ruyter goed of fout? Het MuZeeum in Vlissingen, gevestigd in het voormalige huis van een slavenhandelaar, wil zijn verhaal genuanceerd vertellen. ter is gevestigd in de voormalige woning van een slavenhandelaar, Cornelis Lampsins. Deze week lijkt alles samen te komen. De Ruyter is niet meer onomstreden, wat leidt tot - vooralsnog onder steunende - protesten bij zijn standbeeld, dat zichtbaar is vanuit het museum. En de canon van de Nederlandse geschiedenis is aan gepast, met meer aandacht voor vrouwen en zwarten. Laat het Mu Zeeum nou net een van de wei nige canonmusea zijn in Zeeland. Dat dwingt tot nadenken. Fikken af van de geschiedenis Bakker pleit voor nuance in een discussie die zich steeds meer ver hardt. En die zich niet alleen af speelt in de grachtengordel. ,,In Zeeland hebben we al snel iets van: fikken af van de geschiedenis. Ik zou het wel fijn vinden als we ook hier het debat voeren. Het is wel jammer dat de discussie door radicalen wordt gekaapt, het ver wordt snel tot een krampachtig voor of tegen." Met een slogan als 'Ik ben trots op Michiel de Ruyter' prikkelt het MuZeeum de discussie. Ander zijds wordt het staatsieportret van De Ruyter gecombineerd met een even groot portret van zijn vrouw Anna van Gelder. Bakker: „Terwijl hij de zeeslagen won, was zij de We presenteren een verhaal en we hopen dat bezoekers zelf een oordeel vellen zakelijke kracht achter de BV De Ruyter. Tien jaar geleden hadden we dat zo niet laten zien." Premier Rutte Nederland verandert, onze kijk op de geschiedenis verandert en het MuZeeum moet mee veranderen, vindt Bakker. ,,Onze premier durft zich kwetsbaar op te stellen als hij zegt dat hij vijf jaar geleden anders over Zwarte Piet dacht dan nu. Ik vind dat gewaagd. Als musea spe len we daar ook een rol in. We zijn er niet om personen op een voet stuk te plaatsen, maar om het na denken over de geschiedenis te stimuleren. We moeten ophouden met ons snelle oordeel over goed of fout." Naast de vitrine met een Zeeuws slaven schip raakt directeur Onno Bakker van het MuZeeum in gesprek met een echtpaar uit Krabbendijke dat met dochterlief een dagje Vlis- singen doet. Of in het verhaal dat over Michiel de Ruyter wordt ver teld ook de donkere kanten van de zeeheld worden belicht? ,,In Ne derlandse musea wordt allang de discussie gevoerd hoe we de ge schiedenis moeten laten zien", legt hij uit. ,,Tot voor kort deden we dat op de klassieke manier. We lieten het verleden zien vanuit het perspectief van de overwinnaar. Maar vaak heeft het verhaal ook een andere kant. Die verzwijgen we niet. We willen niet onze me ning opleggen. We presenteren een verhaal en we hopen dat be zoekers zelf een oordeel vellen. Het is wel fijn als ze naar buiten lopen met iets om over na te den ken." Slavenhandelaar Het museum van Michiel de Ruy- BRESKENS Verkoop van de vis mijn in Breskens aan garnalen- groothandel Klaas Puul uit Volen- dam staat op losse schroeven. Foort Lokerse, directeur van de Zeeuwse Visveiling met vestigin gen in Vlissingen en Breskens, be vestigt dat 'besprekingen gaande zijn'. Hij kan er verder nog niets over zeggen, maar verwacht 'bin nen nu en enkele maanden' meer duidelijkheid. Gouden kans Klaas Puul is eind vorig jaar over genomen door de grote Britse vis handel Sykes Seafood. Dat con cern heeft andere ideeën over overname van de visafslag in Bres- kens. Klaas Puul wilde er hét gar- nalencentrum voor het zuidwes ten van Nederland van maken, een gouden kans voor de veiling in Breskens om te overleven. Nieuwbouw is ook gepland in combinatie met het Visserijmu seum Breskens. Met Klaas Puul is een intentie overeenkomst getekend over ver koop van de vismijn, nadat er twee jaar over is gesproken. ,,Alles staat op papier'', aldus Lokerse. In twee jaar is de visserijsector wel enorm veranderd. Die staat meer dan ooit onder druk. Bij Klaas Puul was gisteren nie mand bereikbaar om een reactie te geven. Kom het bezorgteam in de ochtend bij jou in de buurt versterken. Verdien tussen de 200 en 400 euro per 4 weken! Meld je vandaag nog aan!* Na de inwerkperiode ontvang je een leuk welkomstgeschenk. Na drie maanden goed bezorgen 200 startpremie. *Bezorging ma/vrij voor 07.00 uur, zat voor 08.00 uur, min. leeftijd 15/18 jaar donderdag 25 juni 2020 Directeur Onno Bakker van het MuZeeum in Vlissingen voor het portret van Michiel de Ruyter en naast Gelder. foto lex de meester -Onno Bakker, MuZeeum dat van diens vrouw Anna van j Kijk op de site bij /video MuZeeum worstelt met het verleden 'We verzwijgen de andere kant niet' Ernst Jan Rozendaal Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33