Maatwerk in regels corona zit er niet in voor de grensregio 4 Organisatie BLMZ-protest vindt dat Middelburg te ver is gegaan Strenge voorwaarden aan de orga nisatie over veiligheid en bewa king; een andere locatie dan ge wenst; te weinig uitwijkruimte; demonstranten weggestuurd - Black Lives Matter Zeeland (BLMZ) heeft scherpe kritiek op de beperkingen die de gemeente Mid delburg heeft opgelegd. Namens de organisatie beklaagde Delgado zich dinsdagavond bij de gemeenteraad. ,,Het grondwette lijke recht op demonstratie moet zo weinig mogelijk worden beperkt. En als je dat al doet, moet het pro portioneel zijn. Middelburg is nu te ver gegaan." Beheersbaar houden BLMZ wilde op maandag 8 juni de monstreren op de Markt maar ging na overleg met de gemeente ak koord met verplaatsing naar het Abdijplein. ,,Dat wilden we omdat anders veel terrassen verkleind moesten worden. Bovendien wil den we de demonstratie vanwege de coronamaatregelen beheersbaar houden", verklaart burgemeester Harald Bergmann. ,,In de stad waai ert het alle kanten uit. In pre-coro- natij d zou dat prima zij n, maar van wege de onderlinge afstand van an derhalve meter gelden andere re gels. Maar we wilden wel het recht op demonstratie uitoefenen." De organisatie verwachtte vijftig mensen. Op het Abdijplein moch ten daarom vijfhonderd mensen demonstreren. Toen het veel druk ker werd, liet de gemeente er uit eindelijk achthonderd toe. Zelfs daarna stonden er nog enkele hon derden mensen bij de twee toe gangspoorten die het plein niet op mochten. „Kennelijk was er dus meer mogelijk dan aanvankelijk be rekend. De vraag is dus: hoeveel mensen hadden er echt op ge kund?", vraagt Delgado zich af. Want nog steeds was er volgens haar ruimte over. ,,Dit is een voor beeld van een onevenredige beper king van ons grondrecht om te de monstreren." Bovendien wilde de gemeente niet dat de demonstratie zich zou uitbreiden van het Abdijplein naar de straten eromheen. Delgado vindt dat dat wel had gemoeten en ook had gekund. ,,Bij andere de monstraties is ook in zijstraten ge- demonstreerd en dat ging goed. Wij hebben nu mensen moeten wegsturen en dus hun rechten moeten beperken." Bij één van de toegangspoorten Dit is een voorbeeld van een onevenredige beperking van ons grondrecht om te demonstreren naar het Abdijplein zijn 'door poli- tie-agenten onevenredig veel men sen met een bruine huid verzocht weg te gaan', beweert Delgado, die daarom sprak van 'etnisch profile ren door de politie'. ,,Dat heb ik niet zelf gezien, maar gehoord van onze vrijwilligers." Burgemeester Bergmann heeft dat uitgezocht. Volgens hem is de politie alleen maar bij die poort ge roepen op verzoek van de organisa tie zelf. ,,Daar waren jongeren die vervelend deden toen vrijwilligers van de organisatie ze niet toelieten tot het plein. Daarom is de politie erbij gehaald. Meer is bij ons en de politie niet bekend. Ik kan me ook niet voorstellen dat bij een demon- stratie als deze sprake is van etnisch profileren." Evalueren De gemeente en de organisatie evalueren de gebeurtenissen nog tijdens een gesprek op 7 juli. Li- senne Delgado riep de gemeente raad op duidelijke afspraken te ma ken over de regels voor demonstra ties, ongeacht waarover die gaan, zodat de volgende keer dat grond recht niet onnodig ver wordt be perkt. De onverwacht grote opkomst bij deze demonstratie toont wel aan dat racisme ook in Zeeland een probleem is, benadrukt zij. ,,De op komst was ook heel divers." De verschillen in regelgeving tus sen Nederland en België kwamen vaak aan bod. ,,Dat is ook iets wat ik eerder van ondernemers in Sluis hoorde", erkende Knops. ,,Voor de ondernemers daar is het lastig om politieagentje te spelen. We mer ken nu dat de verschillen kleiner zijn geworden, maar deze regio wordt natuurlijk vanuit Den Haag gestuurd en België vanuit Brussel. We hebben er wel van geleerd. Als er een tweede golf komt zullen we eerder in overleg gaan met de Bel- gische autoriteiten." Maatwerk Vanuit de grensstreek klinkt bij on dernemers vaak de roep om maat werk in coronamaatregelen omdat de regio zijn eigen problemen heeft die verder landinwaarts minder spelen. Hoe om te gaan met groe pen Belgen die massaal de regio be zoeken? Knops bleef terughou dend. ,,Maatwerk klinkt wel mooi maar waar leg je dan de grens? Als Belgische bezoekers nou eens niet naar Sluis rijden maar naar Middel burg? Moet je dan daar een ander beleid gaan voeren. Het klinkt goed maar het is zeker niet altijd een op lossing." Knops was positief over het over leg dat tussen Zeeuws-Vlaanderen en Vlaanderen wordt gevoerd. ,,De goede contacten die er al waren tus sen bijvoorbeeld de Zeeuws- Vlaamse burgemeesters en de gou verneurs van Oost- en West-Vlaan- deren. Mensen onderschatten wel- eens hoe belangrijk dergelijke per soonlijke contacten zijn." donderdag 25 juni 2020 GO 'Demonstratie te veel beperkt' AvA^O^ -1 De organisatie Black Lives Mat ter Zeeland kijkt met gemengde gevoelens terug op de demon stratie tegen racisme in Middel burg. De demonstratie zelf was met een veel grotere opkomst dan verwacht een succes. ,,Maar ons recht om te demonstreren is door de gemeente veel verder beperkt dan mag en nodig was", stelt Lisenne Delgado van BLMZ. Maurits Sep Middelburg De demon stratie van BLMZ pakte aanzienlijk groter uit dan de organisatie had verwacht. FOTO DIRK-JAN GJEL- W KeA' -Lisenne Delgado, organisator Staatssecretaris Knops (l) krijgt uitleg over de nieuwe sluis door Eric Marteijn, projectdirecteur Nieuwe Sluis. Naast hem burgemeester Jan Lonink van Terneuzen, de Belgische ambassadeur Dirk Achten en commissaris van de koning Han Polman. foto anne hana Kijken naar de nieuwe zeesluis, praten over grensoverschrij dende criminaliteit en grens overschrijdend werk, een ge sprek met door corona ge plaagde ondernemers, een be zoek aan ziekenhuis ZorgSaam. Een vol programma voor staats secretaris Raymond Knops in Terneuzen en het was al zo warm. Guido van der Heijden Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32