Nog geen witte rook over kazerne Man moet werken in plaats van brommen ZEELAND 3 Theaters, restaurants, bioscopen, musea en kerken mogen weer een onbeperkt aantal gasten ontvangen. Dat klinkt als goed nieuws. Toch denken veel Zeeuwse ondernemers daar anders over. 'Verhoging van de capaciteit maakt nauwelijks iets uit'. De nieuwe versoepe lingen van de corona maatregelen die pre mier Rutte gister avond presenteerde, worden niet overal met gejuich ontvangen. En wie een hapje wil eten, of een avondje uit heeft ge pland, gaat er ook weinig van mer ken. ,,Laatst kregen we een telefoon tje van een groepje vriendinnen", zegt Anita Maas, mede-eigena resse van restaurant Slot Oostende in Goes. ,,Of ze voor zeven konden reserveren. Dat kan, maar dan moet je aan aparte tafels zitten. En dan haken mensen dus af." Het zelfde ziet Maas gebeuren met bruiloften. ,,Hoe wil je honderd man 1,5 meter afstand laten hou den in een zaal? Onmogelijk." Misverstanden De onderneemster vindt dat Ne derland een voorbeeld moet ne men aan onze zuiderburen. ,,Daar mag je in de horeca wel met tien man uit verschillende gezinnen aan een tafel zitten", zegt ze. De verschillende regels leiden ook tot misverstanden. Bij Slot Oostende merken ze dat bijna dagelijks nu de Belgen Zeeland weer massaal weten te vinden. „Toeristen snap pen er niets meer van en wij moe ten iedere keer voor boeman spe len." Wel is Maas blij dat ze straks weer alle zalen van het restaurant mag gebruiken. Toch denkt ze dat het weinig verschil brengt met de Toeristen snappen er niets meer van en wij moeten iedere keer voor boeman spelen situatie zoals die nu is. ,,Zolang je niet met meer mensen aan een ta fel mag zitten, blijven de mensen liever thuis. Pas als die 1,5 meterre- gel verdwijnt, kunnen wij weer normaal draaien." Ook de Vlissingse bioscoop schiet weinig op met de versoepe lingen van de maatregelen. ,,Straks kan ik 130 man extra kwijt. Het is een wassen neus", zegt Jéan Rot tier van CineCity in Vlissingen (foto boven). ,,Het lijkt heel leuk, onbeperkt gasten ontvangen. Maar zolang die 1,5 me- terregel blijft gelden, gaat onze capaciteit hooguit van 450 naar 580 zitplaat sen en moeten we meer personeel in zetten om bezoekers naar hun stoel te bege leiden. Het kost dus geld." Weinig toekomst Wil de bioscoop in Vlissingen een beetje rendabel draaien, dan moet de situatie op z'n minst naar één meter afstand tussen de bezoe kers. „Dan krijgen we 200 tot 300 stoelen extra ter be schikking", zegt Rottier. ,,En zelfs dan zitten we nog niet op 50 procent van onze 'normale' capaciteit." De theatermanager ziet weinig toekomst voor de cul tuursector als het kabinet blijft vasthouden aan de 1,5 metersa menleving. Min of meer hetzelfde geluid klinkt bij Zeelandtheaters, waar het Scheldetheater in Ter- neuzen, de Mythe in Goes en schouwburg Middelburg onder vallen. ,,In de My the en de schouw burg kunnen we straks 110 man kwijt", zegt pro grammeur Valerie Lievens (foto midden). ,,Dat is tien man meer. Alleen in het Scheldetheater gaan we van 100 naar 160 bezoekers. Dat is fijn. Toch staat het nog altijd in schril contrast tot de oorspronkelijk ca paciteit van 780. De versoepeling geldt alleen als theaters en bioscopen bij binnen komst vragen naar de gezond heid van bezoekers. Ook mo gen er geen opstoppingen bij de deur of toiletten ontstaan. Kan dat niet, dan blijft een maximum van 100 bezoekers gelden. Lie- vens verwacht daarin geen w problemen. „In het theater is er eerder sprake van overcapaci teit aan toiletten. Wel vragen we bezoekers uit voorzorg tijdens de voorstelling niet te toiletteren." Inmiddels staan ook weer de eerste theatervoorstellingen ge pland. Zo komt Guido Weijers 6 november naar Terneuzen. ,,De eerste hon derd kaarten wa ren gelijk uitver kocht", zegt Lie- vens. In samen spraak met artiesten probeert de program meur meerdere voorstellingen op een avond in te plannen. ,,Bijvoor- beeld twee voorstellingen van 75 minuten. Dan kunnen er meer mensen van een show genieten." Ook voor het Watersnood museum in Ouwerkerk maakt de versoepeling wei nig verschil, denkt direc teur Siemco Louwerse (foto onder). ,,Wij werken met bloktijden. Ieder half y uur mag er 50 man binnen. Verhoging van de capaciteit maakt nauwelijks iets uit." Lou- werse ziet liever dat touringcars weer op volle capaciteit mogen rij den. ,,Het is belangrijker dat een groep hier in een bus kan komen. Want verspreid over drie bussen is dat veel te kostbaar." ,,De contouren van een overeen komst lijken zich af te tekenen, maar een aantal eindjes is nog niet aan elkaar geknoopt", zei staatsse cretaris Raymond Knops gister avond in Middelburg. Daar heeft hij, in het bijzijn van speciaal ad viseur Bernard Wientjes, ruim tweeënhalf uur onderhandeld met bestuurders van de provincie, de gemeente Vlissingen en water schap Scheldestromen. ,,Het was een een goed gesprek, we hebben vertrouwen gewonnen, maar er is pas een akkoord als we het over al les eens zijn en zo ver is het nog niet." De planning was om er gister avond uit te komen, zodat het ka binet morgen een besluit kon ne men. Knops liet doorschemeren dat nu gemikt wordt op volgende week vrijdag. Puntjes op de i Gedeputeerde Dick van der Velde (VVD) gaf aan dat de partijen het in grote lijnen eens zijn, maar dat 'de puntjes nog op de i moeten worden gezet.' Hij zei dat er ste vige woorden zijn gesproken over het vertrouwen dat Zeeland wil hebben dat de afspraken worden nagekomen en niet - zoals bij ma rinierskazerne - kunnen worden teruggedraaid. Inhoudelijk wilden de onder handelaars niets kwijt over het pakket. Eerder lekte uit dat daar een zwaar beveiligde gevangenis en rechtbank, een expertisecen trum voor zware criminaliteit en snellere treinverbindingen naar de Randstad in zitten. Verder wordt gedacht aan een kenniscentrum op het gebied van voedsel en water en een waterstoffabriek en elektri citeitskabel in de Westerschelde ten behoeve van de industrie. Het al dan niet overdragen van de kerncentrale aan het Rijk zou nog een pijnpunt kunnen zijn. MIDDELBURG De 21-jarige Hul stenaar S. van D. is gisteren door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot een taakstrafvan 240 uur, een voorwaardelijke celstraf van drie maanden plus een rijontzeg ging van een jaar. Van D. kreeg die strafvoor het veroorzaken van een dodelijk verkeersongeval op de Hulsterseweg in Axel, op 20 fe bruari 2017. In het vonnis was ook een schadevergoeding van 2330 euro opgenomen voor openlijke geweldpleging in Graauw, begin dit jaar. De beginnend bestuurder reed dagelijks en zonder problemen over de Hulsterseweg. Die dag was het wegdek echter nat en bij de drie wegversmallingen raakte hij in een slip. Hij verloor de macht over het stuur en kwam tegen een boom tot stilstand. De 18-jarige Amber van Meijeren, die op de achterbank zat, kwam daarbij om het leven. Zijn eveneens 18-jarige bijrijdster raakte gewond. De rechtbank neemt het Van D. met name kwalijk dat hij zijn snel heid niet had aangepast, kennelijk geen rekening had gehouden met de zomerbanden onder de wagen. Tegen Van D. was een bedui dend hogere staf geëist: celstraf van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk, een rijontzegging van twee jaar plus betaling van bijna 7000 euro schadevergoeding. donderdag 25 juni 2020 Anita Maas van Slot Oostende: ,,Hoe wil je honderd man 1,5 meter afstand laten houden in een zaal? Onmogelijk." FOTO MARCELLE DAVIDSE Versoepeling is een 'wassen neus' Timo van de Kasteele Vlissingen -Anita Maas, Slot Oostende Er is nog geen witte rook over de compensatie die Zeeland krijgt voor het mislopen van de marinierskazerne in Vlissingen. De onderhandelende partijen hebben er vertrouwen in dat er eind volgende week wel een ak koord ligt. Ernst Jan Rozendaal Middelburg ZEELAND4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31