Macho op een antieke fiets Was De Ruyter goed of fout? Beach soccer Zeeland Nachtvorst speelt deel van fruitoogst parten Het MuZeeum laat bezoekers alle kanten van het verhaal zien. En zelf een oordeel vellen. Geen competitie, wel een mooie toekomst In vier dagen trapte hij op een bijna 100 jaar oude fiets van Middelburg naar Ommen. Henk Soepenberg (67) wilde een prestatie leveren. Maar zichzelf ook een beetje als 'macho' presenteren. Het is een misoogst, zegt fruitteler André de Reijger uit Oudelande terwijl hij door zijn boomgaard loopt. ,,Er hangen slechts tien tot twintig appels aan een boom." De oorzaak: de nachtvorst dit voorjaar. „Beregenen, zoals in de Betuwe, kunnen wij hier niet." Die methode zorgt ervoor dat een groot deel van de oogst behouden kan blijven bij temperaturen onder nul. De regen van afgelopen week heeft de boomgaarden goed ge daan. Hagel heeft De Reijger niet of nauwelijks gehad. „Gelukkig maar. Met putjes in je appels wil niemand ze meer hebben." Slechts een en kele appel is geraakt. Maar dat mag volgens de teler geen naam hebben. Het grootste probleem zit in de vorst. Met als gevolg zeker 30 pro cent minder opbrengst. ,,Ik hoop straks op goede prijzen." Toch is De Reijger daar lang niet zeker van. Want misschien nog wel een groter probleem is de concur rentie uit het buitenland, zegt hij. ,,Als Polen appels voor 35 cent kan leveren, gaan ze voor die van mij geen 36 cent betalen. Het is het zelfde verhaal als bij de aardappel." Ook Rinus van 't Westeinde uit Nisse, bestuurder van fruittelersor ganisatie NFO en zelf ook fruitteler, verwacht dit jaar minder Zeeuwse appels. Minder bloesem ,,Hoeveel minder is nu nog ondui delijk", zegt hij. ,,Die 30 tot 35 pro cent zou best eens een goede schat ting kunnen zijn." Volgens Van 't Westeinde is niet alleen de nacht vorst, maar ook de extreme hoe veelheid appels van vorig jaar een oorzaak dat het nu minder is. ,,Dat zorgt voor minder bloesem aan de bomen." Ook zijn volgens hem de hagelbuien nauwelijks van invloed geweest. En de regen? ,,Een wel kome aanvulling." De vooruitzichten voor de peer zien er een stuk gunstiger uit, denkt De Reijger. ,,In de perenbo men zat juist veel bloesem. Boven dien hebben ze veel minder last ge- De perenbomen hebben minder last gehad van de vorst had van de vorst. Dus dat komt wel goed." De teler uit Oudelande ver wacht straks normale prijzen. Maar volgens Van 't Westeinde is dat nu nog koffiedik kijken en afhankelijk van de Europese productie. Ook met de Zeeuwse kersen- oogst zit het goed. Terwijl in het oosten van het land veel schade is ontstaan door diezelfde nachtvorst, heeft Jaco Elenbaas van de land- winkel in Arnemuiden ze zelden zo mooi gezien. ,,In heel Europa is de opbrengst lager. Net als in sommige delen van ons land. Minder kersen betekent schaarste en dat zorgt nu voor hoge prijzen. Het is lang gele den dat we dat hebben meege maakt." Gevoelig Met zijn eigen productie gaat het goed. Elenbaas verwacht een op brengst van 80 tot 90 procent. ,,Het ene ras is net iets beter dan het an dere." In totaal heeft hij 12 rassen, verspreid over 9 hectare. Die staan onder overkappingen die bescher ming bieden tegen vogels, regen en hagel. ,,Want een kers is een heel gevoelig stukje fruit." ZEELAND5 ZEELAND 11 I donderdag 25 juni 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl m ZEELAND 8 FOTO BOAZ TIMMERMANS Minder appels, perfecte kersen Het is hopen op goede prijzen. Want de appeloogst is dit jaar niet best. Fruittelers in de Zak van Zuid-Beveland verwachten zo'n 30 tot 35 procent minder opbrengst. De oorzaak: de nachtvorst dit voorjaar. De peer heeft daar minder last van. En voor de kers lijkt het een topjaar te gaan worden. ,,We profiteren van minder aanvoer uit de rest van Europa", zegt teler Jaco Elenbaas. ,,Dat drijft de prijs op." Timo van de Kasteele Arnemuiden -André de Reijger, fruitteler

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29