Semi-autobiografie is nog nét geen smartlap ILM 25 Frank Lammers weet tijdsbeeld knap te schetsen Festivalparodie is een muzikale rampenfilm Een van de grootste verrassingen uit Groeten van Gerri Met zijn tragikomedie Groeten van Gerri presenteert Frank Lammers een bij vlagen hilarisch en ontroerend tijdsbeeld over de impact van de coronacrisis. De vertelwijze, waarbij vrijwel alle contacten van de hoofd persoon via sociale media verlopen, is geslaagd. Lammers speelt Gerri, een 45-jarige scheikundeleraar die zich in zijn flatje omringt met Star Wars-speelgoed, niet al te proper is, een webcamvriendin (Sanne Lange laar) heeft en erg hecht aan zijn moe der (Heddy Lester), een weduwe die hij niet meer mag bezoeken. Gerri wordt wereldnieuws als hij tijdens een onlinesessie met leerlingen per ongeluk in zijn onderbroek dansend in beeld verschijnt. Lammers deinst er niet voor terug ook de tragische as pecten van de coronacrisis te belich ten. Dat maakt Groeten van Gerri ver rassend genuanceerd in al zijn dra matische beperkingen. - A.Z. Eurovision Eigenlijk is het vrijwel onmogelijk om het Eurovisie Songfestival bela chelijk te maken. Het evenement is al zo over de top dat geen enkele paro die in de schaduw kan staan van deze extravagante show vol kitsch en camp. Toch meende de Amerikaanse filmkomiek Will Ferrell dat er wel een schepje bovenop kon. Dat pro beert hij in de filmparodie Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga. Hij speelt daarin een provinciaal die als kind al droomt om namens IJs land mee te doen aan het festival. Samen met zijn vriendin (een rol van Rachel McAdams) vormt hij het duo Fire Saga, dat eigenlijk beter op zijn plaats is op bruiloften en par tijen. Toch mag het tweetal als gevolg van een dramatische voorselectie naar Schotland voor de finale. Ferrell heeft zijn huiswerk goed gedaan: de hysterie, de extravagante artiesten, de belachelijke songtek sten, de cynische commentatoren (Graham Norton speelt zichzelf), het zit allemaal in zijn muzikale rampen film die slechts bij vlagen een glim lach oplevert. - A.Z. Woestijn krijgt eretitel Gratis films na protest wereldwijd Naar aanleiding van de Black Lives Matter- betogingen zijn de films Just Mercy en Selma de hele maand juni online gratis te bekijken. Dis tributeur Neon heeft ook de film Monsters and Men, over de dood van een Afro-Ameri- kaanse man door een blanke agent, wereld wijd gratis be schikbaar ge maakt. en van de redenen waarom Marisa Tomei achteraf gezien blij is met haar rol in de tra gikomedie The King of I Staten Island is het feit dat zij een kordate verpleegster speelt met het hart op de juiste plaats. ,,In deze coronatijden vind ik het belangrijk om het verplegend perso neel een hart onder de riem te steken. Ook al is het maar met een filmrol die hun beroep eer aandoet. Deze film is weliswaar ver voor het uitbreken van het virus opgenomen, maar ik ben blij dat de kijker haar ook in het zie kenhuis aan het werk ziet.'' In The King of Staten Island, de nieuwe film van regisseur Judd Apa- tow (bekend van onder meer kome dies als The 40 Year Old Virginschit tert Tomei als de moeder van de ko miek Pete Davidson, die min of meer zichzelf vertolkt in deze semi-auto- biografische film. Hij is te zien als de zoon van een vroeg overleden brand weerman die gruwelijk dreigt te ont sporen, omdat hij nauwelijks een doel in zijn leven heeft. Opnieuw speelt Tomei een bijrol, maar zij heeft de gave om met kleine rollen toch veel indruk te maken. Ze kreeg in 1993 zelfs een onverwachte Oscar voor haar aandeel in de kome die My Cousin Vinny, waarvan aan vankelijk werd beweerd dat presen tator Jack Palance de verkeerde win- The King of Staten Island naar had voorgelezen. ,,Niemand kon kennelijk accepteren dat iemand een Oscar kon winnen voor een komi sche rol'', blikt de actrice terug. ,,Als dat verhaal zou kloppen, was de prijs zeker niet aan mij uitgereikt.'' Over haar specialiteit als actrice hoeft zij amper na te denken. ,,Ik zou zeggen: het spelen van pittige tantes die ondanks tegenslagen in hun le ven toch overeind blijven. Ik heb daar wel iets mee. Ik ben in Brooklyn op- Niemand kon kennelijk accepteren dat iemand een Oscar kon winnen voor een komische rol gegroeid, dan leer je wel om voor je zelf op te komen.'' Ook als de verpleegster Margie in The King of Staten Island speelt zij weer geen doetje. Op een gegeven moment zet de weduwe haar zoon en haar nieuwe liefde zonder pardon op straat als zij zich door beiden in de steek gelaten voelt. ,,Het is een beetje een dichterlijke vrijheid van de ma kers'', licht Tomei toe. ,,In werkelijk heid is Margie, die ik even heb mogen ontmoeten, een alleraardigste vrouw, maar wel eentje die niet met zich laat sollen. Maar haar zoon heeft zij nooit op straat gezet.'' De carrière van Tomei vertoont veel diversiteit, maar meestal komt zij in haar films niet in aanmerking voor de hoofdrol. Het deert haar niet. ,,Ik heb een keer een Oscar gewon nen en ben twee keer genomineerd voor een bijrol. Dat is toch niet slecht? Hoofdrollen speel ik vaker in het theater. Dus ik heb totaal geen aandrang mij gefrustreerd te voelen. Ik ben trots op wat ik heb bereikt.'' Komiek Pete Davidson is buiten Amerika amper bekend. In eigen land geniet hij een reputatie door zijn bij dragen aan het satirische programma Saturday Night Live. Davidson heeft een turbulent verleden, zoals blijkt uit de semi-autobiografische film The King of Staten Island, waarin hij onge veer zichzelf speelt. Doordat hij zijn vader - een New Yorkse brandweer man - op jonge leeftijd verloor, leeft hij als een ongeleid projectiel. Drugs, doelloos rondhangen en de ijdele droom om een tatoeëerder te wor den. Hij heeft daar echter geen talent voor. De tatoeages die hij uitprobeert op zijn vriendenkring zijn kinder lijke afbeeldingen. Regisseur Judd Apatow, die vooral komedies maakt (Knocked Up, Brides maids), vertelt het levensverhaal van Davidson met een lach en een traan. Dat zijn film geen smartlap wordt, mag een klein wonder heten. Het be ste deel zit in de tweede helft, als Da vidson per ongeluk bij de brandweer belandt. - A.Z. de geschiedenis van de Oscars is toch wel de prijs die Marisa Tomei (55) in 1993 kreeg voor haar bijrol in My Cousin Vinny. donderdag 25 juni 2020 GO TRAGIKOMEDIE Regie: Frank Lammers. Hoofdrollen: Frank Lammers, Heddy Lester en Sanne Langelaar. Te zien bij Pathé Thuis KOMEDIE Regie: David Dobkin. Hoofdrollen: Will Ferrell, Rachel McAdams, Pierce Brosnan en Graham Norton. Te zien op Netflix. LOCATIE De Spaanse Ta- bernaswoestijn is door de Euro pese Filmaca demie geëerd met de titel Schat van de Europese Film cultuur. In totaal zijn er in deze woestijn 300 films opgeno men, vooral le gendarische spaghettiwes- terns, zoals A Fistful of Dollars en The Good, the Bad and the Ugly. BLM AbZagt in pittige tantes 44 - Marisa Tomei, actrice DRAMA Regie: Judd Apatow. Hoofdrollen: Pete Davidson, Marisa Tomei en Bel Powley. E M Marisa Tomei in The King of Staten Island. FOTO UNIVERSIAL PICTURES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25