O EO stopt met The Passion 22 MEDIA CULTUUR m m ANGELA KIJKT TV Quote van de dag CIRCUSOLIFANT FRED VAN LEER Van stylist ontpopte Fred van Leer (43) zich tot presentator en entertainer, met de lach nooit ver weg. Welke tol dat van hem eist, is vanaf morgen te zien in de Videoland-documentaire Fred: Het Andere Gezicht. Zijn verhaal aan de hand van tien quotes. Ik moet het toch niet hebben van harde humor it komt nooit meer goed.' Ik moet altijd grinniken als ik een van de heren van Veronica Inside dat zinnetje hoor uitspre ken als ze weer eens vechtend over straat rollen. De geschiedenis van het programma leert dat pragmatisme en opportunisme het bij dit trio al tijd winnen van de emoties. Dat heeft natuurlijk alles te maken met de zes of zeven ton die ze per jaar opstrijken én de aandacht die hen door de show ten deel valt. Zij en hun mening doen ertoe in Nederland. En dat is verslavend. Toch is het dit keer anders. Ze zullen serieus bij zichzelf te rade moeten gaan of het een goed idee is om dit zoveelste akkefietje af te kussen boven een glas whisky. Misschien is dit wel het einde dat het best bij VI past en dat het verdient. Met een grote klap eruit. Dan kan het programma, het laatste bastion op tv waar mensen ongehinderd roepen wat er in ze opkomt zonder aanzien des persoons, de boeken in als martelaar van het vrije woord. Voor u nu boos gaat steigeren boven uw krant dat die De Jong gek geworden is en uw favoriete tv-show wil afpakken, stel ik eerst een tegenvraag: hoe ziet u het precies voor zich, volgend voetbal seizoen? Dat ze lekker een wedstrijdje bespreken, met een of twee sneren naar een voetballer toe die toevallig een kleurtje heeft? Ik zie Genee al in een kramp schieten en snel switchen naar een veiliger onderwerp, zoals Sylvie Meis en Ellie Lust. Tot die ook een keer op hoge poten excuses eisen en alleen Erland Galjaard en Ronald Molendijk overblijven als veilig mikpunt van spot. Hoe leuk is het dan nog om naar te kijken? Het ergste dat VI kan overkomen, is dat het voortkabbelt en uitgaat als een nachtkaars. Johan roept wel stoer dat hij niet met meel in de mond gaat praten, maar krijgt hij daar nog de kans toe? Genee heeft met zijn optreden maandagavond laten zien dat zijn prioriteiten liggen bij een car rière na VI en niet bij zijn maten. Ik wil graag gelo ven dat hij oprecht anders is gaan denken over be paalde zaken. Maar tegelijk valt niet te ontkennen dat de mediawereld zo links en politiek correct is als de pest en dat je als presentator enkel vooruit komt als je het gewenste geluid laat horen. En in zijn eentje is Genee tot nu toe niet succesvol ge noeg gebleken om zich de houding van witte raaf te kunnen permitteren. 'Dit komt nooit meer goed.' Voor het eerst denk ik het ook. Van Veen hervat tour TELEVISIE Meer Kopen zonder kijken Sommige mensen denken alleen maar 'haha Fred van Leer', alleen maar luchtig. Maar ik werk er fucking hard voor. ,,Regisseur Jonathan de Jong wilde me een jaar lang volgen en ik dacht: ja, ik zou wel een soort van docu ment willen hebben waarin te zien is wat ik doe. Dat het niet alleen maar 'roekoe roekoe' roepen is, maar ook keihard werken. Zeven dagen per week, achttien uur per dag. Ik hoef me niet te bewijzen voor anderen, maar als iemand dat ziet, dat erkent, dan raakt me dat. Die liefde voor mijn vak, voor het theater, voor tele visie, voor alles wat ik doe. Ik ga er volledig voor.'' Je bent goed zoals je bent, dat zeg ik tegen iedereen. Maar niet tegen me zelf. ,,Ik meen oprecht dat ik vind dat ze trots mogen zijn, en tegelijkertijd zie ik mezelf in de spiegel en kan er altijd wat beter. Het is voor mezelf nooit goed, maar dat is niet erg. Het zou toch k** zijn als je tevreden bent? Dat je niet kunt streven naar meer? Die drive is mijn verslaving.'' Ik maak me elke dag zorgen. Ik hoop niet dat het fout gaat, maar als dit nog heel lang doorgaat... ,,Meer mensen maken zich zorgen om me, maar die zien het vanuit hun eigen oogpunt. Conny heeft een veel meer gestructureerd leven dan ik. Ik hoef voor niemand thuis te komen, en nog een avondje extra presenteren doe ik met alle liefde. Daar ga ik lek ker op. Mensen denken dat ik elke De EO neemt na tien edities afscheid van The Passion. De omroep wil ruimte maken voor vernieuwing en vindt dat het jaarlijkse paasevenement daar geen deel van uitmaakt. The Passion, jaarlijks op een an dere locatie op Witte Donder dag, trekt altijd veel tv-kijkers. Het wil niet zeggen dat het evenement nu stopt. Het was volgens EO-direc- teur Arjan Lock geen gemakke lijke beslissing af te zien van verdere coproducties met KRO-NCRV en producent Me- diawater. ,,Hetzelfde lef dat no dig was om met The Passion te starten, hebben we nu ook in- gezet om een van onze dierba re programma's op het hoogte punt los te laten. Maar alleen hierdoor creëren we ruimte voor iets nieuws.'' Dat de EO niet langer be- trokken zal zijn bij The Passion, betekent niet het einde van het muzikale evenement. Produ cent Jacco Doornbos is de om roep dankbaar voor de samen werking, maar bevestigt dat het in 2021 weer wordt georga niseerd. ,,Wij zien ernaar uit om met andere partners ook een impactvolle en actuele Pas sion te maken.'' De jaarlijkse vertelling was dit jaar gepland in Roermond, maar kon vanwege de corona crisis niet doorgaan. In plaats daarvan kwam er een livever telling, die werd afgewisseld met scènes en liedjes uit de af gelopen negen edities. donderdag 25 juni 2020 PC MUZIEK Herman van Veen gaat vanaf augustus weer optreden. De zanger begint met tien con certen in de openlucht op Landgoed De Paltz. Daarna wil hij het land in om wegens co rona verplaatste voorstellingen in te halen. Martijn Krabbé (52) gaat door met zijn pro gramma Kopen zonder kijken, waarin hij wan hopige stellen een woning laat kopen die ze nog nooit heb ben gezien. De opnames van het derde sei zoen zijn in volle gang. 3 ■u 'Het zou toch k** zijn als je tevreden bent?' Marlies van Leeuwen Van Leer neemt de kijker in de docu mee in zijn werk als stylist, presentator en enter tainer, op tv en in het theater. fotos videoland (Conny Schalke, manager) —Cabaretier Kasper van Kooten vertelt op Radio 2 dat hij geen last heeft van overgevoelig heid en nog alle grappen kan maken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22