WERK Ga tegen je gevoel in: onderneem wél actie Sales engineer Thuis werken ze alsmaar door 18 Je brein op het werk WAT DOET EEN... Al dat thuiswerken vraagt om aanpassingen. De teamgeest verandert en pauzes schieten er vaak bij in. Leiderschapscoach Godelieve Meeuwissen schreef een boek over werken op afstand. ,,Wees duidelijk, dat is belangrijker dan aardig gevonden worden.'' Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? ensen zijn sterren in het negeren van narigheid. Zo viel ik een keer in voor een betrok ken collega die van het ene op het andere moment overspan nen was. Laten we haar Ans noemen. Omdat ze er niet was om me in te werken, moest ik zelf op mapjes klikken en laden opentrekken. Achter de gesloten roldeuren van haar archiefkast bleek ze de ontbin dende restanten van zeker vijf jaar achterstallig werk te verbergen. Ik had medelijden met Ans, maar mopperde ook op haar: waarom steek je je kop zo in het zand? Had ze aan de bel getrokken, dan had ik haar eerder kunnen helpen. Toch was mijn collega niet uniek in haar aanpak. Gedragseconoom George Loewenstein merkte op dat investeerders op slechte dagen ongemerkt veel minder naar hun aandelenkoers kijken. Op goede dagen volgen ze die op de voet. overal voor. We doen het niet écht expres, maar stellen een bezoekje aan de dokter uit als we denken dat er iets ergs aan de hand kan zijn. Zitten we toch al in de schulden, dan stoppen we alle brieven van de Belastingdienst en deurwaarders ongeopend in een laatje. En echt niet dat we op de weegschaal gaan staan als we het idee hebben dat we behoorlijk aan het aankomen zijn. Zolang we niet precies weten wat er aan de hand is, hoeven we er niks mee. Overigens slaat het nergens op dat dit het struisvogeleffect heet. Struisvogels stoppen helemaal nooit hun kop in het zand, ze nemen er hooguit af en toe een hapje van. Wanneer er gevaar dreigt, ondernemen ze juist meteen actie: ze gaan er keihard vandoor. Zit je in een lastige situatie die je bijna niet onder ogen durft te komen, ga dan tegen je gevoel in. Ga wél naar de dokter, open die brieven en sta op de weegschaal. Vraag desnoods iemand anders om je te helpen. Anderen voelen minder die drang om de waarheid liever te negeren. Alleen wanneer je precies weet hoe je ervoor staat, kun je de situatie verbeteren en ellende in de kiem smoren. ,,Ik had al een draaiboek voor virtuele teamsessies en met mijn cliënten heb ik altijd op afstand contact. Ik wilde gelijk iets doen toen het thuiswerken begon, dus ben ik het boek gaan schrijven. Wat eerder al misging met thuiswerken, aansturen op afstand of gewoon op kantoor, heeft de crisis soms alleen maar verergerd." ,,Ik werk met drukbezette managers en ontdekte dat we net zo veel bereiken wanneer ik tussendoor bel als wanneer ik langskom. Sterker nog, bij een ontmoeting gaat er veel tijd verloren aan reizen en prietpraat. Een half uur bellen kan veel produc tiever zijn." ,,Niet als diepgang je streven is. Voor een goed gesprek is het niet noodzakelijk om elkaar te zien. Je moet wel de juiste vragen durven stellen. Meestal zie ik iemand één keer en doen we de gesprekken daarna voornamelijk telefonisch. Ik heb zelfs een klant in Zweden die ik nog nooit gezien heb. Toch kan ik iets aan de telefoon bieden wat sommige coaches live niet kunnen." „Duidelijkheid is voor mij erg be langrijk. Wat is de begin- en eindtijd van een gesprek? Ik ben niet altijd bereikbaar. Een goed telefoongesprek draait om aandacht en duidelijkheid, maar dat geldt ook voor mail. Te veel mail vind ik geen probleem, ondui delijke mail wel. Soms staat er te veel informatie in een hele lange mail, waardoor er onduidelijkheid ont staat. Dan heb ik liever acht korte 'Teams vallen uit elkaar omdat het nu makkelijk is om de mensen te ontlopen die je niet leuk vindt' mailtjes met afzonderlijke vragen of mededelingen." ,,Hardlopers kunnen in gevaar komen. Nu gaat het nog wel door het mooie weer en de adrenaline, maar als we langer binnen zitten zijn dit de mensen die als eerste omvallen. Ze zorgen slecht voor zichzelf en gaan maar door met werken. De praters van kantoor hebben al snel manieren gevonden om de hele dag te kunnen blijven praten. Of ze bellen veel of ze zitten telkens in video-overleg. Daarom moeten leidinggevenden het goede voor beeld geven. Teamleden doen wat jij doet. Werk jij effectief en let je op je gezondheid, dan doen teamleden dat ook eerder." ,,Duidelijk en direct zijn. Laat mensen weten wanneer iets af moet zijn en wat de voorwaarden zijn, dat is echt belangrijker dan aardig gevon den worden. Teams vallen uit elkaar omdat het nu makkelijk is om de mensen te ontlopen die je niet leuk vindt. Solisten trekken zichzelf nog verder terug. Als leidinggevende moet je veel een-op-een praten met mensen. Ik adviseer in het boek dat collega's de valkuilen bespreken, maar ook dat ze elkaar actief compli menteren." ,,Het is echt een gevaar dat die nu vertrekken. Goede teamleden zijn erg gewild en als ze niet worden uitgedaagd, kijken ze zeker in deze tijden naar ander werk. Besteed daarom niet al je aandacht aan donderdag 25 juni 2020 GO Dit struisvogeleffect komt VEERLE VAN GORP (26) is sales engineer bij softwarebedrijf Lightspeed. Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Wat doe je precies? „Lightspeed maakt software voor de retail en horeca, zoals kassystemen. Ik bekijk met klan ten wat hun behoeftes zijn en wat erbij past.'' Wat vind je het leukst aan je werk? „Ondernemers bedenken mooie concepten. Het is leuk om hen daarbij te kunnen helpen.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Let op de 'hardlopers' in je team ALEX VAN DER HULST Nu al een boekje over teams die op afstand samenwerken, dat is snel. Hoezo werkte je eerder al veel op afstand? Telefonisch mis je toch de diep gang? Je adviseert in het boek te stoppen met spontane telefoon gesprekken. Inspirerend leiderschap op afstand door Gode lieve Meeuwissen, BigBusinessPublis- hers, 20 euro -GODELIEVE MEEUWISSEN Je onderscheidt enkele types op kantoor, je noemt ze hardlopers en praters. Die hardlopers werken misschien thuis nog wel harder, terwijl praters niemand meer hebben om tegen te praten. Wat kun je doen om je team op afstand te laten floreren? Je adviseert om vooral de high performers in je team te blijven uitdagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18