ECONOMIE 17 Nieuw in onze app: PZC FUN De buitenlandse plukkers wor den vaak binnengehaald door uit zendbureaus voor de landbouw. Die halen goedkope arbeidskrach ten uit landen als Spanje, Roeme nië en Polen, Marokko, Tunesië en Ecuador. „Volgens schattingen komt zo'n 80 procent van de werk nemers in de Franse landbouw uit het buitenland. Het gaat om zo'n 270.000 seizoenarbeiders'', schreef socioloog Antoine Pécoud in een essay over deze werknemers en de coronacrisis. Eén van de grootste uitzendbu reaus in Zuid-Frankrijk is het Spaanse Terra Fecundis. Dat rijdt aan de lopende band met busjes vol werknemers heen en weer tus sen de twee landen. Het bureau betaalt en huisvest de plukkers in Frankrijk, zodat de boeren er zelf nauwelijks omkijken naar hebben. Die werkwijze is niet onomstre den. Terra Fecundis wordt door de Franse justitie vervolgd. Het zou 112 miljoen euro aan sociale lasten niet hebben betaald en personeel uitbuiten, bedreigen en onder slechte hygiënische omstandighe den huisvesten. Het bureau liet zelf in een reactie weten 'zich aan de Europese regels te houden'. Een ander groot uitzendbureau is het Spaanse Laboral Terra. Dat stond vorige week terecht in het Zuid-Franse Arles. Een van de ge dupeerde werkneemsters, Yasmi- na, zei op de zitting: ,,We worden slechter behandeld dan dieren. Tijdens het werk mochten we niet naar het toilet en er waren geen pauzes.'' Onder druk Vakbond CGT, die de werknemers steunde tijdens de rechtszaak, maakt zich vooral ook druk over de huisvesting. ,,De situatie is dra matisch. Soms hebben werkne mers geen stromend water en niks te eten.'' CFDT-voorman Jean- Yves Constantin kreeg te horen dat in één gebouw met plukkers - in Maillane, vlakbij Avignon - 26 besmettingsgevallen waren ge constateerd. En dat was alleen nog wat bleek uit de officiële testen. Een handvol van de seizoenarbei ders in Maillane zou zich met heb ben laten testen, onder druk van hun uitzendbureau. Hoe het hen vergaat, is onbekend. Of ze ziek zijn en toch gewoon werken, is onduidelijk. ,,We weten dat er werknemers positief getest zijn, die ook gewoon blijven wonen waar ze wonen'', aldus CGT. Constantin snapt het wel. De buitenlandse werknemers hebben het geld nodig. ,,Ze hebben in hun vaderland een familie die ze moe ten voeden.'' Vaak hebben de ar beiders geen keus. Ze zijn volledig afhankelijk van het uitzendbu reau. Tijdens de rechtszaak in Ar- les werd gesproken over 'moderne slavernij'. ,,Als deze mensen positief getest worden en in Frankrijk verzekerd zijn, is er geen probleem: dan wor den ze geholpen'', zegt Constan- tin. ,,Maar vaak zijn ze hier niet verzekerd en worden ze ook niet uitbetaald als ze ziek zijn.'' Twee weken in quarantaine gaan, bete kent dan dat een half maandsalaris in rook opgaat. ,,Dat maakt deze groep extra kwetsbaar.'' De Zuid-Amerikaanse plukker die de video maakte op de oude boerderij, is inmiddels ontslagen. Hij klaagde bij Terra Fecundis over zijn werkdagen van tien uur, en dat zes dagen in de week. Dat hij daarna de beelden van zijn slaap- plek filmde en op YouTube zette, hielp hem ook niet. ,,Het maakt me niet uit: ik wil mensen waar schuwen voor wat hen in Frank rijk te wachten staat.'' kozen in de naburige departemen ten Vaucluse en Gard. De idylli sche Proven^aalse vakantiebe stemmingen groeiden daarmee uit tot een nieuwe coronabrand haard. ,,Het zijn flinke aantallen besmettingen, ja'', zegt Jean-Yves Constantin van vakfederatie CFDT. ,,Er lijkt een verband te be staan tussen hoe die werknemers wonen en werken en het ontstaan van de clusters.'' De buitenlanders wonen, slapen en eten dicht op elkaar en met de hygiëne is het bar slecht gesteld. ,,Wij zijn naar de rechter gestapt Met elke dag nieuwe puzzels, de Leukste quizzen en uitdagende spelletjes. Toe aan een break? Speel gratis in de PZC app! donderdag 25 juni 2020 PC M Seizoenarbeiders houden de moed erin op de kweekvelden vol lelietjes-van-dalen. fotosafp aardbeien en abrikozen om duidelijkheid te krijgen'', zegt Constantin. ,,We willen weten wat bedrijven doen om deze werk nemers te beschermen." Alertheid in het dorp Noves: mondkapjes na een test. fotoafp Ongeveer 80 procent van de werknemers in de Franse land bouw komt uit het buitenland: zo'n 270.000 seizoenarbeiders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17