II II NIEUWS 13 INTERVIEW AYLIN BILIC Terwijl de Black Lives Matter-beweging in volle gang is, schrijft ondernemer en publicist Aylin Bilic uit Amsterdam een column waarin ze betoogt dat Nederland helemaal niet zo racistisch is. Daar maakte ze vijanden mee. Dat moet dan maar, vindt Bilic. Aylin Bilic heeft best even getwij feld of ze een co lumn zou schrij ven over de de monstraties tegen racisme. Ze deed het uiteindelijk, met een knoop in haar maag. ,,Ik had de behoefte om de discussie te nuanceren, maar was bang voor wat ik over me heen zou krijgen. Dat mensen onterecht zouden denken dat ik ontken en verdedig dat er racisme is." Ondernemer Bilic (46) is geboren in Rotterdam als dochter van Turks talige immigranten. Al langer ver diept ze zich in politiek-maatschap- pelijke thema's. De afgelopen vijfjaar kreeg ze de behoefte zich daar ook over uit te spreken. Dat doet de pu blicist nu met haar column in NRC en in radio-optredens. ,,Die drang ontstond door mijn dochtertje'', ver telt Bilic. ,,Zo wil ik niet dat ze denkt dat alle blanke mensen racistisch zijn en discrimineren." ,,Dat vind ik echt jammer. Het is, denk ik, juist goed om met elkaar in gesprek te gaan. Luisteren naar elkaar is de basis. Je kunt niet zeggen: dit is mijn waarheid, daar moet jij mee dealen. Dan krijg je juist verdeeld heid in de samenleving. En ik heb de behoefte om de andere kant te be lichten, dat er ook veel dingen goed gaan in Nederland." ,,We hebben in Nederland wetten en regels die bedoeld zijn om racisme en discriminatie uit te sluiten. Algorit mes die ontwikkeld zijn om fraude op te sporen, worden aangepast als er verbanden zijn die je 'racistisch' zou kunnen noemen. Ik vind dat we in Nederland eerder doorslaan met het diversiteitsbeleid; sommige dingen moet je aan de samenleving over laten. Waar ik me op baseer: ik heb ge werkt in de arbeidsbemiddeling en bij een groot adviesbureau. De politie was lang een van mijn opdrachtge vers. Ik heb gezien hoe hard ze daar werken aan meer diversiteit, met als doel de samenleving beter te dienen. Dat betekent niet dat alles goed ver loopt. Maar dat er binnen de Haagse politie berichten zijn van intimidatie en racisme, betekent niet dat het hele politieapparaat een probleem heeft. Bij de Belastingdienst is het fout ge gaan, en daar mogen we van alles over vinden. Maar je kunt moeilijk de bijna één miljoen ambtenaren in Nederland als racistisch wegzetten. En dat is wat ik nu zie: ons hele systeem wordt verdacht gemaakt. Dat gaat me te ver." ,,Ik wil niet zeggen dat er niets aan de hand is. Kennelijk is er wel iets aan de hand en voelen groepen mensen zich niet gezien of gehoord. Maar de discussie is nu zo breed en allesom vattend. Het is lastig beleid maken op basis van persoonlijke ervaringen. Door het te concretiseren en in pro porties te brengen, kun je pas maat regelen nemen. Ik las deze week het Ik wil niet dat mijn dochter denkt dat alle blanken racistisch zijn en discrimineren verhaal van een hockeyer (Terrance Pieters red.). Dat raakte mij ook. Waarom heeft hij zijn ervaringen niet eerder op tafel gelegd? Waarom torste hij dit twintig jaar met zich mee? Kennelijk heeft hij de samen leving niet als open genoeg ervaren. Ik vind wel dat in deze hele discussie het risico bestaat dat mensen alles aan racisme toeschrijven. De schuld volledig bij de ander zoeken is niet goed voor je eigen ontwikkeling.'' ,,Ik heb niet de illusie dat ik dit alles kan beoordelen. Het is niet aan mij om te zeggen of deze demonstraties er moeten zijn, maar ik vind wel dat ik mijn mening erover mag geven. Dat ik kritiek mag hebben op de manier waarop de discussie nu gevoerd wordt.'' De schuld volledig bij de ander zoeken is niet goed voor je ontwikkeling ,,Als kind had ik meer last van Turkse en Marokkaanse kindjes die vroegen waarom mijn moeder geen hoofd doek droeg en mijn vader niet naar de moskee ging. 'Jouw ouders ver branden in de hel.' In het bedrijfs leven heb ik altijd ervaren dat ze me beoordelen op mijn kwaliteit. Waar bij ik niet uitsluit dat mijn naam nooit negatieve reacties heeft opge roepen; het hebben van vooroordelen is ook iets natuurlijks voor ons als mens. Ik heb dat alleen zelf nooit als discriminatie ervaren.'' ,,We moeten voorkomen dat we het identiteitsdenken uit Amerika in Ne derland pluggen. Dat we de samen leving opdelen in 'wit' en 'zwart', in 'slachtoffers' en 'daders'. Niet denken in groepen of huidskleur, maar in individuen. Zorgen dat er voor ieder individu een menswaardig bestaan is en zo veel mogelijk gelijke kansen en rechten. We zijn een 7 of een 8, misschien kunnen we er een 9 van maken. Maar we zijn zeker geen 2.'' donderdag 25 juni 2020 GO 'Nederland racistisch? Er gaat ook heel veel goed' Jamaica Vink M Aylin Bilic: ,,We slaan door met het diversiteitsbeleid.'' FOTO MARCO OKHUIZEN We wilden eigenlijk een dubbelin- terview doen met iemand die zich hard maakt in de strijd tegen ra cisme. Maar de mensen die wij be naderden, gaven aan dat racisme geen debat is. Dat ze zich niet willen verdedigen en dit punt al gepasseerd zijn. U schrijft in uw column: 'De institu ties in Nederland racistisch? Ik zou ze vooral antiracistisch willen noe men'. Waar baseert u zich op? In het hele land zijn er demonstra ties, en mensen delen hun vaak heftige ervaringsverhalen. Hoe ziet u dat dan? Op Twitter krijgt u de nodige posi tieve reacties, een 'fris geluid'. Maar iemand schreef ook: 'Het is altijd makkelijker praten als je niet tot die groep behoort'. Heeft u zelf met uitsluiting te maken gehad? Problemen ervaren vanwege uw naam? Wat zou er volgens u nu moeten gebeuren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13