10 NIEUWS i ra 75 JAAR ZEGE OP NAZI-DUITSLAND Rusland heeft gisteren alsnog groots de overwinning, 75 jaar geleden, op nazi- Duitsland herdacht. De jaarlijkse militaire parade was vanwege de coronapandemie uitgesteld. Ook nu nog kon de bevolking niet zo massaal toestromen als anders. Alle zijstraten van de Tver- straat in het centrum van Moskou waren afgesloten. Over de hoofdweg rolden tanks, pantservoertuigen en ander wa pentuig richting het Rode Plein. Maar het volk moest op afstand blijven. ,,Elk jaar laten ze maar een beperkt aantal mensen toe, maar dit jaar is het wel heel bar'', zegt Natalja, een vrouw van in de 50 die voor haar kleinzoon net een over winningsvlaggetje heeft gekocht. Inwoners van Moskou en dag jesmensen liepen van straat naar straat en vroegen aan de gardisten die de dranghekken bewaakten: ,,Hoe kunnen we erdoor?" Het ant woord luidde steevast teleurstel lend: ,,Op geen enkele manier." Het was de paradox van deze pa rade. De Russische president Vla dimir Poetin moest het spektakel op 9 mei - de dag van de Overwin ning - vanwege de coronacrisis af gelasten. Met pijn in het hart, want het was voor de Russische leider, wiens populariteit in de peilingen duidelijk daalt, een mooi moment om de bevolking in een golf van patriottisme weer achter zich te krijgen. Daarom werd de parade naar 24 juni verschoven, terwijl het coronavirus nog altijd door- woedt in Rusland. En dus moesten de autoriteiten op eieren lopen: wel een parade - normaal een volksfeest - maar met alle beper kende maatregelen om een nieuwe besmettingsgolf te voor komen. Onderonsje Om die reden zagen zeker 25 grote Russische steden zich genood zaakt de eigen parades af te blazen. En in Moskou was het hoofdzake lijk een onderonsje van de voor malige Sovjet-landen. Slechts ze ven westerse staatshoofden had den dit jaar een uitnodiging ont- vangen. Precies nul zijn er geko men. De Amerikaanse president Donald Trump had in maart al af gezegd. En het Élysée liet weten dat de Franse president Emmanuel Macron zelfs niet gevraagd was. Om even over tienen kwam aan de andere kant van het Poesjkin- plein op de Tverstraat het leger- materiaal in beweging. Hoewel er weinig te zien was - de afstand was te groot en er waren zelfs straatvegers in het zicht gezet - klonk wel het dreigend grom mende geratel van rupsbanden over het asfalt. Toeschouwers die toch een glimp wilden opvangen, klommen naar hoger gelegen pun- ten, vaders tilden kinderen op de nek. Even daarvoor stak Poetin op het Rode Plein zijn toespraak af, die bol stond van heroïek en overwin- nigsretoriek. ,,Namens alle verde digers van het vaderland werden de vlaggen en de normen van de verslagen nazi's met minachting op het plein gegooid - als teken van rechtvaardige vergelding en strenge waarschuwing'', zei de Russische president. Oorlogshysterie Alekandr (37), geboren in Georgië maar allang in het bezit van een Russisch paspoort, bekeek de toe spraak live op zijn telefoon. ,,O, nu waarschuwt hij dat we andere lan den ons legermaterieel komen to nen'', grinnikt Aleksandr meewa rig. ,,Wat is dat toch voor oorlogs- hysterie in dit land?'' Sergej Oesjakov (33) keek ver rukt naar de strakblauwe hemel toen de luchtparade overtrok. ,,Wat een schoonheid'', verzuchtte hij, toen helikopters, bombardiers en lichte gevechtsvliegtuigen naar het noordwesten wegvlogen. Toen de laatste vliegtuigen rooksporen in de kleuren van de Russische vlag achter zich lieten, ging een gejuich op en legde Oesjakov zijn hand op het hart. ,,Toch zou ik er niet graag bij zijn als ze begonnen te schieten'', grinnikte hij. donderdag 25 juni 2020 GO !!i!!8 U' *Bn Sf tji Mi-8-helikopters bezig met een zogenoemde fly-over boven het Rode Plein in Moskou. foto epa Corona tempert feestvreugde bij Russische overwinningsparade Joost Bosman Moskou In colonne rollen de zware tanks grommend over het Rode Plein. President Poetin te mid den van zwaar gedecoreerde veteranen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10