Kabinet: E-sigaret is ook een gevaar voor een rookvrije samenleving II 9 Staatssecretaris Paul Blokhuis, die gaat over het roken, vindt dat een rookvrije generatie ook een e-siga- retvrije generatie moet zijn. Hij wordt gesteund door nieuw on derzoek van het Trimbos. Dat in stituut stelt dat onze volksgezond heid het meest gebaat is bij ont moediging van gebruik van e-siga- retten. Daarbij komen ook giftige stoffen vrij. Verder zijn er steeds meer aanwijzingen dat de e-siga- ret een opstapje is naar tabak. En uit onderzoek van het RIVM blijkt dat de veelal zoete smaakjes het product aantrekkelijk maken voor jongeren. ,,Om deze reden worden alle smaakjes van e-sigaretten be halve tabakssmaken verboden'', aldus Blokhuis. Zo'n vijftien jaar geleden kwam de e-sigaret op de markt. De meest recente cijfers uit Neder land tonen dat 3,1 procent van de volwassenen de e-sigaret in 2018 had gebruikt (variërend van 'wel eens' tot 'dagelijks'). Het product diende overwegend als ondersteu ning bij het stoppen met roken, hoewel bijna driekwart aangaf ook (nog) tabakssigaretten te roken. In 2017 gaf ruim een kwart van de scholieren tussen de 12 en 16 aan ooit wel eens 'gedampt' te hebben. Jongeren vinden vooral de vele smaakjes aantrekkelijk. De Esigbond benadrukt dat smaakstoffen cruciaal zijn bij het overstappen op de e-sigaret. De branchevereniging vindt daarom een verbod op smaakstoffen on wenselijk. Voorzitter Emil 't Hart: ,,De meeste rokers die overgaan op de e-sigaret kiezen eerst voor ta- bakssmaak. Daarna stappen ze over op. Die optie wordt ze afge nomen met een verbod.'' Dit jaar gebeurt er veel. Zo telt hulp bij stoppen met roken al niet meer mee het voor eigen risico sinds 1 januari, werd een pakje si garetten 1 euro duurder per 1 april en handhaaft de NVWA op het niet-roken in de horeca. Daar kwam nog het verbod op men tholsigaretten bovenop. Over een week wordt het rookverbod uitge breid met de e-sigaret. Ook gaan rookwaren per 1 juli uit het zicht bij supermarkten. Schoolter reinen worden per 1 augustus rookvrij. Vanaf 1 oktober wordt de neutrale verpakking ingevoerd. slanke modepopje, zoals ze zich zelf in die tijd omschrijft, ging eraan onderdoor. ,,Ik kreeg er let terlijk grijze haren van, ik kreeg problemen met mijn hart, mijn gewicht schoot van 50 kilo naar 90 kilo en weer omlaag en weer omhoog. In 2017 lag ik depressief op bed. Eind 2018 had ik me erbij neergelegd dat dit mijn leven was: armoede en schulden. Ik kon er zelfs om lachen. Vriendinnen raakte ik kwijt. Niet zozeer omdat ze me niet geloofden, maar ik werd gewoon niet meer uitgeno digd. Dat gebeurt als je nooit mee kunt omdat je geen geld hebt.'' Ze gelooft het zelf bijna niet als ze de gebeurtenissen opsomt. ,,Ik ben ooit begonnen met een stu die rechten en daar zat ik dan. Ik moest mezelf continu verdedigen tegen de Belastingdienst. In 2019 kreeg ik ook nog Veilig Thuis op mijn dak. Ik moest 5 februari naar de school van mijn zoontje ko men en kreeg daar te horen dat ik niet meer goed voor hem kon zor gen. Hij moest bij zijn vader gaan wonen. Het voelde als een over val. 'Dan kun jij de hulp krijgen die je nu niet krijgt, mama', zei hij. Huilend liep ik naar huis. Het zou tijdelijk zijn, maar het werd permanent.'' Haar stem trilt als ze erover vertelt. Van alle shit in haar leven deed het afnemen van haar zoon tje het meeste pijn. ,,Hij is 13 jaar en heeft door alle stress geen on bezorgde jeugd gehad. Het gaat nu weer goed met hem. Ik spreek hem elke dag en hij komt weer langs bij me.'' Ik heb weken gehad dat ik moest leven van 10 euro. Dan word je creatief met rijst - Janet Ramesar Uit alle onderzoeken naar de toe slagenaffaire blijkt dat de Belas tingdienst grove fouten heeft ge maakt. Vorige maand deed het ministerie van Financiën zelfs aangifte tegen de eigen ambtena ren van de Belastingdienst van wege 'beroepsmatige discrimina tie' en het ambtsmisdrijf 'kneve larij' ofwel het 'vorderen of ont vangen van een betaling terwijl de ambtenaar weet dat die beta ling niet verschuldigd is'. Het verhaal van Janet Ramesar is niet uniek. ,,Er zijn honderden mensen die wel 100.000 euro schuld hadden, die echt dakloos werden. Dan valt mijn geval nog mee.'' Deze week ging de staats secretaris wederom door het stof voor de toeslagenaffaire. Ook de groep ouders waarin Janet valt krijgt het onterecht geïnde geld terug inclusief rente (ze loste al ruim 30.000 euro af van haar 'schuld') en zo'n 500 euro voor ie der halfjaar dat de onterechte be schuldigingen van fraude duurde. ,,En ik kan immateriële schade claimen. Hoe bepaal je die? Eind juli heb ik mijn geld terug, is ge zegd. Ik geloof het pas als het op mijn rekening staat. Het blijft de Belastingdienst, wie weet waar ze nu weer mee komen. De zure smaak verdwijnt nooit. Ik ben doodmoe en vertrouw helemaal niemand meer. Ik denk niet dat dat ooit nog goedkomt'' ,,En als het geld is gestort? Dan wil ik van mijn bewindvoerder af. Huurschuld afbetalen. Geld apart zetten voor de studie van mijn zoon. Gordijnen kopen en ik wil graag mijn studie rechten weer oppakken of aan het hbo sociaal juridische dienstverlening volgen om andere mensen te kunnen helpen.'' 4 dagen top Van der Valk Hotel bij Amersfoort ind. ontbijt traveldeal Het voordeel Je mooiste herinnering op canvas dinsdag 23 juni 2020 Het verbod op smaakjes voor de e-sigaret staat niet op zich: staatssecretaris Blokhuis ver klaarde enkele jaren geleden al de oorlog aan het roken. Hoe ver is het kabinet met deze strijd en is aanscherping van de regels voor de e-sigaret ook terecht? Edwin van der Aa Den Haag 1 Waarom deze ban op smaakjes? De e-sigaret zou toch helemaal niet leiden tot extra rokers? 2 Hoe populair is de e-siga ret nu eigenlijk? 3 Wat vinden de voorstan ders van de e-sigaret van dit verbod? 4 Welke stappen neemt het kabinet verder om roken tegen te gaan? Druk die ene belangrijke gebeurtenis of dierbaarste vakantiefoto af op canvas en geef deze een bijzondere plek in huis. *ExcLusief verzendkosten. Bestel nu op pzc.nl/canvas niemand meer' Van der Valk Hotel Leusden - Amersfoort #1 V 3 overnachtingen in een 2-persoonskamer V 3 x uitgebreid ontbijt t.w.v. 45,00 p.p. V Zoover beoordeling: 7,6! V Tip! Bezoek Strand Nulde of Utrecht Excl. toeristenbelasting 2,50 p.p.p.n. en reservedngskosten €19,95 per boeking. boek online of bel tussen 10.00 -16.00 uur I C 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9