II 7 Agenten balen van beeld dat met internetfilmpjes wordt geschetst Rabo betaalt voorbedrog Het ging er stevig aan toe, afgelopen zondag in Den Haag bij de confrontatie tussen de politie en relschoppers. Werden vreedzame demonstranten ook hard aanpakt? De politiebonden spreken dat tegen. en zijn zich ervan bewust dat alles wat zij doen gefilmd kan worden en dus ook online gedeeld kan worden.'' Dat er zondag sprake was van een vermenging van twee grote demon straties, maakte het er voor de politie niet makkelijker op: de agenten moes ten onderscheid maken tussen ge welddadige hooligans die kwamen rellen en vreedzame demonstranten op het Malieveld, die niet weg wilden gaan. ,,Het liep zondag uit de hand, op een plek waar allemaal verschillende mensen met verschillende ambities en doelen lopen. Daar moet de politie in the heat of the moment chocola van maken.'' Pleuris Xander Simonis, voorzitter van poli- tievakbond ANPV, bevestigt dat het voor agenten in het veld moeilijk se lecteren is als de pleuris uitbreekt. ,,Het gaat om professionele raddraai ers die in de meerderheid zijn en pre cies weten wanneer ze moeten toe slaan en wanneer ze moeten vluchten. De agenten moeten daar scherp op blijven en tegelijkertijd ook waken voor andere mogelijke escalaties.'' Op dat soort momenten kan een persoon, die niks met de rellen te ma ken heeft, wel eens een klap krijgen, erkent Simonis. ,,Maar het doel is om de boel in beweging te houden en de herrieschoppers te verdrijven, zodat het voor andere burgers veilig blijft. Als politieagent kun je het nooit hele maal goed doen.'' Door de dood van George Floyd en de Black Lives Mat- ter-beweging zijn agenten ook extra voorzichtig geworden, weet Simonis. ,,Er zijn leden van ons die de hele kwestie als een belemmering voelen voor hun optreden. Zij denken voort aan twee keer na voordat ze tot hande ling overgaan.'' Voor een hoop agenten is de maat echter vol, weet Van de Kamp. ,,Ze zijn boos en gefrustreerd en twijfelen of ze dit werk nog wel willen doen. Dat is een regelrechte bedreiging voor onze rechtsstaat.'' De Rabobank moet een klant op leeftijd die door zijn schoonzoon werd bedrogen bijna 22.000 euro terugbetalen. Volgens de Com missie van Beroep van klachten instituut Kifid moeten transac ties waar geen akkoord voor was gegeven worden terugbetaald. De gedupeerde vertrouwde sinds eind 2014 met telebankieren op de hulp van zijn schoonzoon. Die zette tussen de opdrachten door ook betalingen klaar naar zijn ei gen rekening. De schoonvader bevestigde de betaaltransacties zonder te zien dat hij werd bedot. Eind 2016 werd de fraude door de schoonvader ontdekt. In totaal is 76.000 euro verduisterd. De schoonvader maakte direct melding bij de bank en deed aan gifte. Hij stelde Rabobank aan sprakelijk voor de vals overge schreven bedragen. NS wil meer passagiers Snelle aanpak internethaat Iraanse hulp in Venezuela Misbruik groeit op Filipijnen Een fietser die een klap van achteren tegen het hoofd krijgt, een oudere vrouw die tot tweemaal toe wordt natgespoten en een politiebus die op een groepje betogers lijkt in te rijden: op sociale media en videosites als Dumpert wemelt het van de filmpjes van de ongeregeldheden zondag in Den Haag. Op de fragmenten komt het beeld naar voren alsof de politie keihard heeft ingegrepen, ook bij vreedzame demonstranten. Dat is geen juiste voorstelling van zaken, zegt Gerrit van de Kamp, al ruim zestien jaar voorzit ter van politiebond ACP. Op die mo menten worden er onvoorstelbaar veel filmpjes gemaakt en geknipt en geplakt, allemaal om de agenten in een kwaad daglicht te stellen. Voor onze collega's hoeft het zo niet meer.'' De Nederlandse politie dreigt door het verhardende debat en hoog opge lopen emoties de grip op de samenle ving te verliezen, zegt Van de Kamp. ,,Dat is gewoon een keiharde realiteit. De politie ligt voortdurend onder een vergrootglas. Elk incident wordt tot in het kleinste detail breed uitgemeten, stond, en probeerde zich te onttrek ken aan de aanhouding.'' Het voertuig reed op dat moment op grote afstand van de overige betogers die op het Ma lieveld stonden. ,,Vanuit de comman dokamer konden wij vanuit andere cameraposities meekijken en zagen dat er voldoende afstand was tussen het busje en de omstanders.'' Beweging De Haagse politie onderzoekt alle beelden op sociale media en neemt die mee in het onderzoek. ,,Wij zijn ons ervan bewust dat deze beelden circu leren dat hoort bij de tijd waar we nu in leven'', vertelt een woordvoerder. ,,Het lastige van beelden en filmpjes is dat er soms een vertekend beeld ont staat, omdat de filmers soms maar een deel van de situatie filmen en niet het hele incident. Onze collega's doen hun werk veelal in de publieke ruimte Als politieagent kun je het nooit helemaal goed doen ook in de media. Agenten willen dat niet meer. Het enige dat zij willen, is een veilige samenleving voor ieder een. Maar het probleem is dat het woord verantwoordelijkheid bij heel veel mensen is verdwenen. Ze luiste ren gewoon niet meer.'' Op een van de filmpjes die gisteren het meest verspreid werd, was een ar restantenbus te zien die op het Malie veld op een groepje betogers leek in te rijden. Ook hier bleek de vork anders in de steel te steken. ,,De aanhou dingseenheid wilde op dat moment op het Malieveld een onruststoker aanhouden die kort daarvoor betrok ken was bij de ongeregeldheden in de omgeving van het station en stenen gooide naar de ME'', vertelt een poli tiewoordvoerder. ,,De onruststoker rende met ande ren in de richting van de grote groep demonstranten die op het Malieveld dinsdag 23 juni 2020 Politiebonden: 'We raken grip op samenleving kwijt' AMSTERDAM UTRECHT Roger van Boxtel, de baas van de NS, hoopt dat vanaf vol gende week meer mensen de trein kun nen nemen. ,,Ik hoop echt dat we vanaf vol gende week het sig naal krijgen dat u weer vertrouwd met de trein kunt.'' Tot nu toe werd opgeroepen om alleen voor nood zakelijke reizen op pad te gaan. Daar naast is per 1 juni het dragen van een mondkapje verplicht. BRUSSEL Internetbedrijven be oordelen 90 procent van meldingen over haat en geweld bin nen 24 uur op illegali teit. Ze verwijderen daarvan 71 procent van, aldus EU-com- missaris Reynders. CARACAS Een Iraans schip met levensmiddelen is aangekomen in Vene zuela. Het Iraanse staatspersbureau Irna meldde gisteren dat met het voedsel uit de 'Golsan' de eerste Iraanse supermarkt in Caracas wordt be voorraad. De bondge noot van Venezuela had eerder vijf tankers met brandstof naar het land gestuurd. Ve nezuela is in crisis door VS-sancties en interne politieke strijd. DEN HAAG Het aantal Filipijnse kinderen dat wordt misbruikt voor web- cams is ruim verdrie voudigd. Onderzoek toont aan dat het aan tal ip-adressen dat voor misbruik online wordt gebruikt is ge stegen van 23.333 in 2014 tot 81.727 in 2017, meldt Internatio nal Justice Mission (IJM). De Nederlandse politie wil nog dit jaar een politiemedewer ker detacheren in hoofdstad Manila. Den Haag Sebastiaan Quekel -Xander Simonis, politievakbond ANPV FOTO ROBIN UTRECHT Een arrestant wordt in Den Haag door agenten in bur ger tegen de grond gewerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7