Ex-coronapatiënt brengt fictief bezoek aan de ic Horeca klaar voor topdrukte, maar alle regels naleven? 5 moet uitleggen over 'het waarom van dingen', zodat mensen zelfwel overwogen beslissingen kunnen nemen en ook hun motivatie toe neemt. ,,Dat doe je wel door echt een tik te geven als mensen te ver gaan'', vult Van Baaren aan. ,,Een feest of een polonaise in een kroeg, daar moet je kei- en keihard op in hakken. Je geeft mensen ruimte, maar laat dan wel echt zien waar de grens ligt.'' Bruls vreest dat hard ingrijpen juist een averechts effect teweeg brengt. Van Baarens woorden klin ken 'makkelijk', zegt hij. ,,Maar hij heeft waarschijnlijk nooit de politie aangestuurd. ik vind dit geen goede manier van benaderen.'' grote meerderheid van de bevol king die moeite heeft, maar ook snapt dat de 1,5 meter een logische reactie is op het virus. Die mensen moeten we mee zien te krijgen.'' Hij adviseert de regering dan ook vooral het positieve verhaal te blij ven benadrukken. Zoals dat van ho- reca-ondernemers die er wel in sla gen om te gaan met de 1,5 meter samenleving. Van Baaren stelt dat de overheid de afwijkende menin gen zou moeten erkennen en meer Meerdere patiënten zijn deze coronacrisis bijvoorbeeld per he likopter naar elders in Nederland gebracht. ,,Zij waren diep in slaap, maar toch zijn er soms opeens herinneringen aan het lawaai en dat roept angsten op'', vertelt longarts Laurien Oswald, die de Post Covid Poli van het Francis- cus Gasthuis Vlietland heeft opgezet. Herbelevingen, nachtmerries, plotselinge angsten, depressieve gevoelens. Een derde van alle 'ge wone' patiënten krijgt te maken met psychische klachten na een verblijf op de ic, naast de kans op fysieke en verstandelijke (cogni tieve) klachten. Het is het zoge noemde Post Intensive Care Syn droom. Promovendus Hans Vlake denkt dat het risico op mentale klachten groter kan zijn voor co ronapatiënten. ,,Zij lagen er erg lang, kregen langdurig medicatie om diep in slaap te blijven en werden langdurig beademd. Dat zijn risicofactoren.'' Grote angst Ook was er voor de opname al grote angst bij Nederlandse pa tiënten door de ziekenhuisbeel- den uit Italië en China. De ic kon weleens het eindstation van het leven zijn, zo vreesden zij. Voor dat de patiënten in diepe slaap werden gebracht, namen zij veelal bewust afscheid van hun geliefden. Mogelijk voor altijd. Bezoek was daarna niet of amper mogelijk. ,,Sommige patiënten worstelen nu met angsten, zijn prikkelbaar en hebben depressieve gevoelens. Ze zeggen: 'Ik hoor blij te zijn dat ik nog leef, maar kan toch nog geen feestje vieren'", vertelt Os wald. Hij ziet de patiënten zes weken na hun opname voor de eerste keer op de poli om te kij ken hoe het lichamelijk én men taal met hen gaat. Dit zijn niet al leen ic-patiënten, maar ook coro napatiënten die op de verpleegaf- deling lagen of nu door hun huis arts worden doorverwezen. Positieve resultaten Eerder deed het Franciscus sa men met het Erasmus MC een klein onderzoek met vijftig pa tiënten om te zien of virtual rea lity kan helpen bij de psychische klachten van het Post Intensive Care Syndroom. Door middel van een virtual realitybril worden mensen via beelden meegeno men naar de ic, waarbij zij net als tijdens hun op name in een bed in een ic-kamer lig gen. Via de bril worden de len van de behandeling uitgelegd; van alle piepjes, ap paraten en slan getjes wordt ver teld waar ze precies voor zijn. Op de proef onder de vijftig patiënten wordt positief gereageerd, nu volgt een groter onderzoek onder coronapatiënten. Aan de honder den ic-patiënten met corona van het Erasmus MC, het Franciscus Gasthuis Vlietland, het Ikazia Ziekenhuis en het Maasstad Zie kenhuis wordt gevraagd deze zo mer mee te doen, ook als ze nog geen duidelijke psychische klach ten hebben. Ziekenhuizen Voor elk ziekenhuis worden beel den van de eigen ic's gemaakt, specifiek voor coronapatiënten. Vlake: ,,Ze kunnen zo bijvoor beeld zien hoe het gaat als een pa tiënt op de buik wordt gelegd. Het kan zijn dat patiënten in slaap vlagen van hun behande ling meekrijgen. Van deze losse puzzelstukjes in hun hoofd pro beren we een heel plaatje te ma ken.'' Het hebben van een delier - een ernstige verwardheid waar veel patiënten mee kampen - kan voor vertekende herin neringen zorgen. „Ik had ooit een patiënt die het idee had dat er een aapje op zijn schouder zat dat de medicij nen gaf. Met de bril op kon hij zien dat dit natuurlijk geen aapje was, wat hij ook verstandelijk wist, maar de medicatiepomp. De vertekende herinne ring vervangen wij dan door echte her inneringen." Om te weten of het werkt, worden de patiënten een jaar lang gevolgd. Na maanden op een houtje te heb ben gebeten, hoopt de horeca op een lange en warme zomer om het coronaleed wat te verzachten. De start is in elk geval bemoedigend: de komende dagen volgen tropi sche temperaturen en mogelijk is zaterdag de eerste hittegolf bereikt. Maar kunnen gemeenten en de horeca drukte op de stranden en op de terrassen, met het oog op bij voorbeeld 1,5 meter afstand, eigen lijk wel aan? Bas de Jong van Strand Nederland denkt van wel. Als pro jectleider bij het platform voor strandtenten heeft hij veel contact met strandpaviljoens en zijn in druk is dat 90 procent van de stranduitbaters goed voorbereid is op een eventuele massale toeloop. ,,De strandtenten hebben de af gelopen weken al kunnen testen wat wel en niet werkt", denkt hij. Een deel van de ondernemers heeft, al dan niet in overleg met boa's en politie, aanpassingen gedaan, zoals het verplaatsen van tafels of loop routes duidelijker aangeven. ,,Maar de eis om alle regels strikt na te le ven, zoals verplichte reservering voor binnen of overal 1,5 meter af stand te waarborgen, dat is op som mige punten gewoon niet realis tisch meer." De baas van Koninklijke Horeca Nederland, Robèr Willemsen, deelt dat standpunt. Wat hem zorgen baart, is dat het draagvlak om de re gels na te leven rap afbrokkelt. Zoals de afspraak dat gasten in de horeca 1,5 meter afstand tot elkaar houden, tenzij ze tot één huishouden beho ren. Daarover zegt hij: ,,Soms zeg gen mensen dat ze tot één huishou den behoren, maar je kunt dan moeilijk mensen om hun paspoort of id vragen." Volgens hem is het lastig vol te houden, zeker ook omdat tal van onderzoeken uitwijzen dat de kans op besmettingen in de buiten ruimte nihil is. ,,Er valt niet uit te leggen dat je in het vliegtuig naast elkaar kunt zitten, maar op het ter ras niet. De lucht in het vliegtuig is niet verser dan de buitenlucht." Hij benadrukt dat dit 'geen op- roep is om de regels maar te nege ren', maar hij vindt het wel begrij pelijk dat ondernemers en gasten de regels in de horeca minder in acht nemen. Van echte excessen is volgens hem geen sprake en hij ver wacht niet dat dat soort incidenten gaan plaatsvinden. De Veiligheidsregio Zeeland, die te boek staat als één die strikt toe ziet op naleving van de regels, deelt de indruk van Willemsen dat het op de meeste plekken goed gaat en er geen sprake is van excessen. Por tefeuillehouder Handhaving Vei ligheidsregio Zeeland, Harald Berg- mann, voegt er wel aan toe dat als het escaleert op een terras en een ondernemer er zelf niet uitkomt hij altijd de politie om assistentie kan vragen. dinsdag 23 juni 2020 GO Mooi weer en gunstige RIVM- cijfers voeren de spanning op: blijven we voorzichtig genoeg en houden we voldoende afstand? FOTO ROBIN UTRECHT Ex-coronapatiënten van Rotter damse ziekenhuizen kunnen deze zomer met de techniek van virtual reality een fictief be zoek brengen aan de intensive care waar zij wekenlang aan de beademing lagen. Het doel: uit vinden of dat kan helpen om de traumatische tijd te verwerken. Adrianne de Koning Rotterdam M Terug op de ic met de vir tual realitybril helpt om de traumatische tijd te verwer ken. Onder: Hans Vlake. FOTO'S KDFOTOGRA- FIE, HANS TAK Voor horecauitbaters en strand tenteigenaren gaat de vlag uit: een hittegolf is in aantocht en dat betekent ongetwijfeld volle terrassen. Laat de gasten maar komen, zegt voorzitter Robèr Willemsen van Koninklijke Ho reca Nederland. Natasja de Groot Den Haag Ruim opgezet terras op de Neude in Utrecht. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5