Tweede woningen mogelijk weer verboden in kustdorpen Sluis Kranen halen botresten naar boven bij Nieuwe Sluis 7 BIJZONDERE BESTEMMING KERK WORDT HOTEL Vanaf het terras kijk je uit op het kerkhof. Ontbijten doe je in het middenschip, lekker loungen in het liturgisch centrum, een boekje lezen boven bij het orgel en voor je hotelkamer begeef je je naar de zijbeuken. Vanaf oktober ontvangt Kerkhotel Biervliet de eerste gasten. I \j Gastvrouwen Susanne Timmermann uit Bre men (Duitsland) en Marian Himschoot uit IJzendijke kunnen niet wachten het hotel te gaan runnen. Bij de eerste bezichtiging van de rooms-katholieke kerk, zo'n vijf jaar geleden, vielen de twee vrien dinnen als een blok voor het pand. Het kerkbestuur ging toen nog niet akkoord met de geboden prijs. Vier jaar later kregen ze de vraag of ze nog geïnteresseerd waren. Ja dus! Toen ging de koop alsnog door. Niet wachten Marian: ,,Ik heb vijf jaar geleden mijn kinderdagverblijf 't Gabbertje in IJzendijke verkocht. Ik was toe aan een nieuwe uitdaging. Ik wilde heel graag meer zelf doen, meer verantwoordelijkheid dragen. Mijn broer die in Bremen woont, zocht een pand in Zeeland. We komen al- We dachten: 'als we nog iets anders willen in ons leven, dan moeten we het nu doen' *r*"< lebei niet van hier - maar uit Drenthe - maar hij vindt het hier ook geweldig. Ook hij zei direct over de kerk: ik ga dit maken!" Susanne was be vriend met de broer van Marian en kwam via hem ook in Zee land terecht. ,,Marian en ik zijn 53 en 55 jaar en we dachten: 'als we nog iets anders willen in ons leven, dan moeten we niet wachten, maar dan moeten we het nu doen'." Begin dit jaar was de kogel door de kerk en kon de verbouwing be ginnen. ,,De dakgoten waren rot, maar dat wisten we van tevoren. We zijn tot nu toe geen onaange name verrassingen tegengekomen. We wisten waar we aan begonnen. Alleen het uitbreken van dikke ce- mentvloer bleek een enorme klus." Voor de indeling van de kerkzaal lieten ze zich leiden door de acht bogen in de zijbeuken. Door een verdiepingsvloer te plaatsen, kon den er precies zestien kamers van elk 24 vierkante meter onder ko men. In de kamers boven springen de gebogen plafonds en de boogra men met het originele glas-in-lood in het oog. De kamers beneden krij gen openslaande deuren naar een eigen terrasje. Twee grote stalen trappen verbinden het midden schip met de verdieping. Trots Marian en Susanne willen er een gemoedelijk driesterrenhotel - met de mogelijkheid van vier - van ma ken, waar gasten 'een warm gevoel van krijgen' en waar Biervliet trots op mag zijn. Daarom wordt er ook een verhard pad aangelegd vanaf de Noordstraat naar het oude kerkhof, dat eigendom blijft van het bisdom. Zo kunnen inwoners van Biervliet toch de begraafplaats blijven bezoe ken. Susanne: „We krijgen vanuit het dorp alleen maar positieve reac ties. We hopen dat het hotel een meerwaarde voor Biervliet is." Dat er al een hotel is in het dorp, is volgens hen niet erg. „We kun nen elkaar versterken. Ons publiek is een heel ander dan dat van hen. We richten ons op de veertigers en vijftigers, de stellen die vakantie vieren in de streek. Niet zozeer op de werkmensen." TERNEUZEN Bij werkzaam heden voor de Nieuwe Sluis in Terneuzen zijn grote stukken bot gevonden. Of het om een bijzondere ontdekking gaat, is nog niet bekend. Volgende week vindt onderzoek plaats. ,,Het gaat om twintig brokken, geen hele botten", laat omge vingsmanager Harm Verbeek van opdrachtgever Vlaams-Ne derlandse Scheldecommissie (VNSC) weten. Ze zijn letter lijk boven water gehaald met de twee kranen waarmee het bui- tenhoofd van de Nieuwe Sluis nat wordt ontgraven. De botresten zijn in grote ton- nen met zoet water gelegd, om dat er veel zout in zit. „Hadden we dat niet gedaan, dan zouden ze uit elkaar vallen", aldus Ver beek. Volgende week kunnen de brokken worden geanaly seerd. Dan moet blijken of ze bijzonder zijn. Terneuzen is vaker een aardige archeologische vindplaats ge bleken. Bij sluiswerken in de vorige eeuw is een oerbos ont dekt. De tot zestig meter diepe Put van Terneuzen in de Wes- terschelde staat bekend als schatkamer van fossielen, on der meer van mammoeten en elanden. Harmen van der Werf Sluis Met het voorstel, dat is opgenomen in een herijking van het gemeente lijke visiedocument Krachtig Ver bonden, wordt tegemoetgekomen aan kritiek van dorpsraden in de kustdorpen. In 2014 schafte de gemeente Sluis de tweede-woningverordening af. Hiermee werd het mogelijk wonin gen in alle kernen te gebruiken als tweede woning. Vooral in de kust dorpen viel dit verkeerd. Voor wo ningverkopers is het wel zo aardig dat zij meer 'klanten' over de vloer krijgen, en hun huizen wellicht te gen een hogere prijs kunnen verko pen. De keerzijde van de medaille is dat er minder vaste bewoners in de dorpen komen, waardoor minder draagvlak ontstaat voor voorzienin gen als scholen. In de toekomstvisie die vanavond wordt besproken, kiest het college van B en W nu voor het terug in het leven roepen van de tweede-wo ningverordening voor de kernen in het kustgebied. 'Waarmee tege moet gekomen wordt aan de wens om de leefbaarheid ook hier zo veel mogelijk te waarborgen'. Tegelijkertijd willen B en W de recreatieve verhuur van woningen in de kernen aan de kust 'onder voorwaarden' accepteren, en niet daarbuiten. Ook daar is veel kritiek op uit de dorpen, maar, stelt het col lege, de recreatieve verhuur voor ziet in een behoefte en regulering zorgt voor een beperking van het vrije beschikkingsrecht van eigen dom. dinsdag 23 juni 2020 VL Ontbijten rond het altaar in Biervliet Pascalle Cappetti Biervliet - Susanne Timmermann M De rooms-katho lieke kerk in Biervliet wordt verbouwd tot hotel. Susanne Timmer mann (links) en Ma rian Himschoot staan te popelen om de deu ren van het Kerkhotel in Biervliet te openen. FOTO'S PETER NICOLAI •JlSv feï £339» «gïSJii# S&BBi De website is nog niet in de lucht. Op Facebook en Insta- gram is Kerkhotel Biervliet al wel te vinden. Tweede woningen worden mo gelijk weer verboden in de dor pen aan de kust in de gemeente Sluis. Het Sluise college van bur gemeester en wethouders stelt dit voor in een toekomstvisie voor de gemeente die vanavond in de commissie samenleving en middelen wordt besproken. De keuze is uiteindelijk aan de ge meenteraad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 56