Heikant eindelijk van wegwerken verlost De vlag uit en champagne vloeit rijkelijk in Bathpolder Dierenavontuur van Fiona Hack gepubliceerd in verhalenbundel 6 m Mensen blijven voor nieuwbouw HEIKANT Een zucht van verlich ting zal in Heikant worden ge slaakt, en niet alleen daar, maar ook in Koewacht en Sint Jan steen. Het einde van de wegwer ken in hartje Heikant is in zicht. Kilometers omrijden hoeft straks niet meer. Meer dan anderhalfjaar heb ben de werken geduurd. Eerst het verleggen van kabels en lei dingen, vervolgens het vernieu wen van de riolering en bestra ting. En dat gebeurde niet zomaar in een straatje, nee, in de Juliana- straat, de hoofdstraat van Hei kant, die ook de doorgaande weg is tussen Sint Jansteen en Koe wacht. Toch valt uit de mond van Pa trick de Bakker, secretaris van de dorpsraad Heikant, geen kwaad woord op te tekenen. Het werk heeft hinder gegeven, zeker, maar 'de informatievoorziening was prima en er is steeds rekening ge houden met omwonenden', prijst De Bakker. Het resultaat mag er ook zijn, We hebben lang gewacht, maar het is heel mooi geworden volgens de dorpsraadsecretaris. Dat de Julianastraat voor het eerst een voetpad heeft gekregen, vindt hij een uitkomst. En hij is blij dat een deel van de straat, bij de kerk en gemeenschapscen trum 't Heike, op verzoek van de dorpsraad en bewoners niet in asfalt, maar in warme klinkers wordt uitgevoerd. Deze week vindt nog een laat ste asfalteringswerk plaats. Het streven is voor 25 juli, het begin van de bouwvakantie in zuid-Ne derland, alles klaar te hebben, op de groenvoorzieningen na. Die volgen in het nieuwe plantsei zoen, in november. De dorpsraad wil dit najaar alvast een straat feestje houden. De Bakker: ,,Dat is het waard. We hebben lang ge wacht, maar het is heel mooi ge worden." Dat mag ook wel, de gemeente Hulst heeft er al met al zo'n twee miljoen euro aan besteed. Een stevige krimp van de Zeeuws- Vlaamse bevolking werd verwacht, door de vergrijzing en het vertrek van jongeren. Die voorspelling is niet uitgekomen. Er is wel sprake van een daling van het aantal inwo ners, maar die is vrij beperkt. En dat is, stelt In.Fact.Reserach, te danken aan de komst van Belgen en ar beidsmigranten. Dat is één van de conclusies die onderzoeksbureau In.Fact.Re- search trekt in een studie die is uit gevoerd voor het gemeentelijke sa menwerkingsverband Onbegrensd Zeeuws-Vlaanderen. De onderzoe kers hebben in beeld gebracht hoe de bevolking van Zeeuws-Vlaan- deren zich tot 2030 zal ontwikkelen en wat dit voor de woningbehoefte betekent. Het aantal in België geboren in woners is de afgelopen tien jaar in Zeeuws-Vlaanderen met 3800 (of tewel 44 procent) toegenomen tot bijna 12.500 op ruim 105.000 men sen. Het aantal arbeidsmigranten 'uit de rest van de wereld', met name Oost- en Midden-Europa, is in Zeeuws-Vlaanderen eveneens sterk gegroeid, met 2000 tot 8000. In.Fact.Research verwacht dat deze trends zich doorzetten. Met de sterk vergrijsde bevolking houdt Zeeuws-Vlaanderen behoefte aan arbeidskrachten van elders. Ook Belgen zullen blijven komen met name naar de gemeenten Hulst en Terneuzen, wordt voorspeld, om dat de druk op de woningmarkt in de stedelijke gebieden Antwerpen en Gent nog zal toenemen. Heel veel oudbouw Nieuwbouw is nodig om in de vraag te kunnen voorzien, stellen de onderzoekers van In.Fact.Re- serch, maar daar kan het zeker niet bij blijven. Niet minder dan 12.000 woningen in Zeeuws-Vlaanderen zijn verouderd. De verwachting is zelfs dat 2240 van deze woningen binnen acht jaar leeg komen te staan. Bewoners moet een alterna tief worden geboden, aldus In.Fact. Reseach, 'anders kan men de regio Echte krimp is er nooit gekomen door Belgen en arbeidsmigranten verlaten'. In.Fact.Research geeft niet aan welk alternatief nodig is. In 2013 was sprake van een stads- en dorpsvernieuwingsproject ge naamd Upgrade, dat zou worden gevoed met financiële bijdragen uit nieuwbouw. Dat project is een stille dood gestorven. De resultaten van het onderzoek voor Onbegrensd Zeeuws-Vlaan- deren worden meegenomen in een Zeeuws-Vlaamse regiovisie voor de toekomst die eind dit jaar klaar moet zijn. Als het goed is, zullen daarin ook maatregelen staan om de grote oude woningvoorraad aan te pakken. RILLAND De opluchting in de Bathpolder bij Rilland is groot nu energiebedrijf Engie definitief af ziet van de bouw van een mestver- gister in het kassengebied. Als het aan glastuinbouwers en omwonen den ligt, maakt Reimerswaal aan het laatste spoortje twijfel een eind door de vergister uit het bestem mingsplan te schrappen. De ge meenteraad stemt er waarschijnlijk vandaag al over. ,,De vlag kan uit, de champagne kan ontkurkt worden. Ons doel is bereikt." Het berichtje op de Face- bookpagina van actiecomité Stank Nee spreekt boekdelen. Woord voerder Diana Streijl is blij, maar voegt er meteen aan toe dat de strijd nog niet helemaal gestreden is. ,,Als Engie de plannen voor de andere locatie naast de waterzuivering doorzet, heeft dat grote gevolgen voor het dorp Rilland." Bernard Otte, adviseur van veld- slaproducent Interjensen, is blij dat Engie bakzeil heeft gehaald. De landbouwkundige beet zich de af gelopen drie jaar stevig vast in het dossier. Hij was er wekelijks mee bezig en vastberaden om zonodig tot aan het Europees Hof door te procederden. ,,De reus Engie is ge veld. Het is nu tijd om deze sla pende reus definitief te verslaan", aldus ChristenUnie-raadslid Huib Bouwman vooruitlopend op de raadsvergadering van vandaag. BRESKENS Uitgeverij Mira Loves Books schreef een dieren- verhalenwedstrijd uit Fiona Hack uit Goes reageerde met succes. Haar verhaal is uitgekozen voor pu blicatie in de verhalen bundel Woef Miauw Kwaak. Hack woont al ruim twintig jaar in Zeeland. Ze werkt sinds zeven jaar in het wes ten van Zeeuws-Vlaanderen als fysiotherapeute: ,,Ik hoor veel ver halen van mijn patiënten, zoals het in dit boek geplaatste verhaal over een herdershond. Het gaat over een dier dat hele dagen opge sloten zat en min of meer zelf een ander baasje ging zoeken en over een jongen die geen hond mocht en zo toch aan een eigen speelkameraad kwam. k Hack publiceerde al Bk drie kinderboeken, bin- nenkort verschijnt IIF nummer vier. „Ik schrijf y meestal over thema's zo als pesten, anders zijn en vriendschappen. Alles ver pakt in avontuur, magie en de bij behorende moraal, wel met een goed einde." Ook al is schrijven haar grote passie, Hack kan ook niet zonder haar werk als fysiotherapeute en het contact met mensen: ,,Ik zou meer willen schrijven, liefst iedere dag. Maar ik schrijf langzaam. Het is ook heel moeilijk bekendheid te verwerven. Het kan alleen via so cial media. Mijn boeken en ook die van veel andere, nog niet bekende, schrijvers zijn alleen te vinden via dit medium." De verhalenbundel Woef Miauw Kwaak bevat vijftien dierenverha len voor kinderen vanaf zeven jaar. Het is geschreven door diverse au teurs, onder wie ook de uit Vlis- singen afkomstige schrijver John Brosens. Hij mocht zelfs twee ver halen aanleveren. Het boek kost 12,95 euro en is te bestellen via bol.com. Daarvan gaat twee euro naar de dierenambulance van de Stichting DierenLot. dinsdag 23 juni 2020 VL Wegwerkzaamheden aan de Julianastraat in Heikant lopen ten einde. foto anne hana - Patrick de Bakker, dorpsraad Oudbouw zit groei in de weg Zeeuws-Vlaanderen kan het woord 'bevolkingskrimp' in de geschiedenisboekjes bijschrij ven, maar dan moet het verou derde woningbezit wel snel wor den aangepakt. Anders dreigen er juist mensen het gebied te verlaten. Harmen van der Werf Hulst -Onderzoek In.Fact.Research öutm<

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55