Vuilvissen in de Middelburgse grachten loont de moeite Tiny houses vallen in de smaak 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Alternatief plan Ecomaire 'imm Colberts v.a. 98, Vesten v.a. 59, Pantalons v.a. 69, Pullovers v.a. 49, Polo'S v.a. 39, Jacks v.a. 98, Overhemden korte m. v.a. 39, De plannen voor herinrichting van Kijkuit krijgen langzaam maar ze ker vorm. Delst wil meer de nadruk leggen op een combinatie van land bouw, recreatie en natuur. In hoofdlijnen komt het er op neer dat rond de bestaande landschapscam ping een paar hectare natuur en bi ologische proefveldjes worden aan gelegd. Blikvanger wordt een nieuwe kreek, die als zoetwaterbuf fer moet gaan dienen. ,,Dat water kunnen we dan tijdens extreme droogte gebruiken voor de gewas sen", ligt Delst zijn plan toe. Bij heftige buien kan de kreek overtol lig water uit de polder opvangen. De kreek is zuidelijk van de be staande oude kreekrest tussen Kij kuit en camping De Zonnehoeve ingetekend. Aan de rand wil de jonge ondernemer zestien kam peerplaatsen inrichten. ,,Ruim van opzet met een eigen sanitairge- bouw", aldus Delst. ,,Zodat je het gevoel houdt dat je midden in de natuur staat met je tent of caravan, maar toch voorzien van alle com fort. Aan de andere kant van de zoetwaterbuffer heeft hij nog eens 21 toeristische kampeerplaatsen in gedachte. De landschapscamping biedt nu 85 plaatsen. Gaat het plan in deze vorm door, dan wordt de capaciteit uitgebreid tot 111 eenheden, waar van 33 huisjes. ,,Ons streven is nog steeds van Kijkuit het meest duur zame verblijf van Zeeland te ma ken", zegt Delst. ,,We gaan die uit breiding natuurlijk niet zomaar te gen de bestaande camping aanplak ken." De huisjes, groot genoeg voor vier personen, komen in de plaats voor de kampeerplekken aan de noordkant van het bestaande ter rein. ,,Her en der verspreid over het terrein willen we ook collectieve kruiden- en moestuinen aanleg gen. Zodat onze gasten kunnen zien waar ons voedsel vandaan komt, voordat het in de schappen van de supermarkt belandt." Bedenkingen Met dit alternatief voor Ecomaire, hoopt Delst alsnog de goedkeuring binnen te slepen van de gemeente raad. Burgemeester en wethouders lieten in maart al weten positief te staan achter het nieuwe plan. Eco maire sneuvelde na tien jaar voor bereiding in het zicht van de finish, na aanhoudende protesten uit de omgeving en procedurefouten door de gemeente. Ook nu hebben omwonenden nog hun bedenkingen bij de opzet. Vooral de inrichting van de huidige natuurbuffer tussen Kijkuit en De Zonnehoeve stuit op bezwaar. In het vorige plan stonden daar zoge heten ecolodges ingetekend, waar Delst nu kiest voor zestien kam peerplaatsen. De omwonenden hebben aangegeven nauw betrok ken te willen blijven bij de uitwer king van het alternatief, maar heb ben (weer) de indruk dat de onder nemer zich niet aan de afspraken houdt. Uiterlijk komend voorjaar moet duidelijk worden of dit plan het wel haalt. Het viel nog best mee met de rommel in de grachten van Middelburg. Het vuilvissen vanuit de rondvaartboot leverde gisteren vooral kleinere drijvende rommel op, zoals plastic en blikjes. De afgelopen drie weken kwam veel meer troep boven water, van verkeersborden tot zelfs een kerstboom. Iisschien was het daarom nu redelijk schoon', merkte Jeroen Sakko van de gemeente op. ,,Maar laten we dat vooral positief zien, want we willen het graag zo hou- den." Het vuilvissen is een nieuw initiatief van de gemeente, de on dernemersvereniging VOM, Ser vicecentrum Zusterplein en Rondvaart Middelburg. Zij be gonnen er drie weken geleden mee als extra aanpak om niet al leen de stad maar ook het water Waar de grote boot niet kan komen, worden kleine bootjes ingezet in Middelburg schoner te maken. Het schoonmaken van de grachten behoort tot de vaste ta ken van de gemeente. Voor het opruimen van zwerfafval zoals plastic en verpakkingsmaterialen krijgt zij een vergoeding van 1,19 euro per inwoner. Dat geld komt uit een fonds waar verpakkings bedrijven geld in storten om zwerfafval tegen te gaan, legt Sakko uit. Handen uit de mouwen Bovenop de inspanningen van de gemeente besloten de onderne mersvereniging en Servicecen trum Zusterplein ook de handen uit de mouwen te steken. De ste wards die bezoekers van de bin nenstad wegwijs maken en bij voorbeeld fietsers naar de juiste plekken verwijzen, ruimen tege lijk de rommel op straat op. Het vuilvissen komt daar nog eens bij, zegt Sakko. ,,De rondvaartboot vaart daar voor in de zomer elke maandag ochtend door de grachten. Waar de grote boot niet kan komen omdat bruggen te laag zijn, wor den mogelijk kleinere bootjes in gezet, om ook die grachten op te schonen." Op het voormalige hoofdveld van de voetbalvereniging in Renesse staan straks 24 van zulke kleine huizen. Bedoeld als huisvesting voor starters en tijdelijk personeel in de horeca en recreatie en ge schikt voor één of twee personen. Dat hoeven niet alleen jongeren uit Renesse of werknemers in Re- nesse te zijn, de bewoners mogen ook van elders op Schouwen-Dui- veland komen. De provincie bestempelt dat project als 'innovatief en 'als goed Provincie betaalt voor20.000euro mee aan het project in Renesse voorbeeld voor anderen'. Het is de eerste ervaring met verplaatsbare units die geëxploiteerd worden door een woningcorporatie in Zee land en er is een mix van doelgroe pen, beargumenteert ze. Daarnaast wil het provinciebestuur flexwo- nen in Zeeland stimuleren en is ze erg te spreken over de manier waarop het project tot stand kwam: met inbreng van verschil lende partijen. Reden om 20.000 euro over te maken naar de ge meente Schouwen-Duiveland. Dat geld heeft geen speciale bestem ming, maar wordt gebruikt in het totale budget. Hoewel de huisjes pas aan het einde van dit jaar worden neerge zet, komt er eentje al eerder naar Renesse. Die staat er naar ver wachting in juli, zegt Zeeuwland bestuurder Marco van der Wel. Speciaal voor huurders en andere geïnteresseerden om alvast te kij ken hoe-ie eruit ziet. Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - Tel. 0118-612508 www.lavooymode.nl dinsdag 23 juni 2020 SD Kreek en vlashuisjes bij Kijkuit Kamperen of recreëren op land schapscamping Kijkuit bij Zon- nemaire moet uitgroeien tot een 'complete beleving'. Overnach ten in een huisje dat is geïso leerd met vlas of hennep, terwijl het gewas zelf vlakbij wordt ver bouwd. ,,Hoe duurzaam en cir culair wil je het hebben", glun dert Remco Delst bij het idee aan dat plaatje. Marcel Modde Zonnemaire - A- Kijk op de site bij /video Marloes van de Ven vist met haar anpikkelateur een plastic zak uit de gracht. Jeff ry Aalbersberg staat klaar om haar te helpen: vanuit de rondvaartboot wordt in de zomer elke maandagochtend zwerfvuil uit de grachten van Middelburg gevist. foto dirkjan gjeltema Maurits Sep Middelburg -Jeroen Sakko, gemeente Middelburg Een 'financieel schouderklopje' zou je het kunnen noemen. Omdat ze lovend is over de bouw van de tiny houses in Re- nesse, betaalt de provincie 20.000 euro mee aan het pro ject van Zeeuwland, de ge meente Schouwen-Duiveland en de lokale ondernemersver eniging. Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49