't Boevekotje 9 SPORTPALEIS OMGEVING MOET VEILIGER De moord op Julie Van Espen vorig jaar, was het zoveelste misdrijf in de buurt van het Sportpaleis. Antwerpen gaat de omgeving daarom aanpakken. Zuiderburen Streektaal De stad Antwerpen maakt de fietsverbinding langs het Albertkanaal veiliger en aangenamer. Langs het kanaal dat Luik met Antwer pen verbindt, werd in mei vorig jaar de 23-jarige Julie Van Espen vermoord. Ze vertrok op zaterdag 4 mei vanuit haar woonplaats Schilde naar Antwerpen. Daar had ze afge sproken met haar vriendinnen. Bij de Gabriël Theunisbrug trok S. B. haar van de fiets. Daarna ver moordde hij Julie. B. was een Ant werpse dakloze met een lijvig strafblad. In juni 2017 kreeg hij vier jaar cel voor een verkrachting, maar B. ging in beroep. De rechter besloot hem in afwachting van die procedure niet op te sluiten. Zo kon hij in mei vorig jaar vrij rond lopen. Het zorgde voor een zoveel- ste schandaal bij de Belgische jus titie. Niet alleen rond de aanpak van justitie kwamen bedenkingen. De buurt van het Sportpaleis was wel vaker het toneel van moord. En die lijst is helaas lang. In juli 1999 werd in het nabije Lobroekdok het lijk gevonden van de 9-jarige Roe meen Puia Marinescu, die in de Antwerpse cafés bloemen ver kocht. Een maand eerder was er de moord op de 12-jarige Steve Vis sers langs de kleine rivier het Schijn. In januari 1994 verdwenen Kim (11) en Ken (8) Heyrman in de desolate buurt. Het lichaam van Kim werd een maand later gevon den in het Asiadok. In 1991 was er rond het Asiadok ook nog de ver dwijning van de 15-jarige Katrien De Cuyper. Ook hier met een fa tale afloop. Het zijn niet alleen fei ten uit de jaren 90, een donker de- cennium in België, met de zaak Dutroux als trieste climax. In 2006 schoot een onbekende schutter de 36-jarige Anne Bourgoin dood. Ook zij fietste nabij het Sportpa leis. Na de moord op Julie Van Espen was de luide, massale roep om een veiligere omgeving niet meer dan logisch. Maar wat verandert er nu echt? De tweede week van juni begon de opruiming van het zwerfvuil en het sluikstort bij de fietsverbin- ding langs het Albertkanaal. Street Art Antwerp zorgt naast de Ga- briël Theunisbrug voor een kunst werk voor alle slachtoffers van seksueel geweld. Op pijlers van bruggen komen nog andere kunst werken, wat gepaard moet gaan met meer sociale controle. Aan de IJzerlaanbrug komt een ontmoe tingsplek. Aan het Lobroekdok staat een Ringpark gepland. Het Straatsburgdok-Noord krijgt meer zitbanken en aan het Dokske in Merksem komt er volgend jaar een onderzoek naar de mix tussen wo nen en industrie. Kritische lezers merken vast op dat daders ook via parken en zit banken kunnen toeslaan. Daarom krijgen de nog donkere delen van de fietsverbinding extra verlich ting. De ontbrekende verlichting aan de Gabriël Theunisbrug werd intussen aangebracht. Daarbij komt de belofte dat die verlichting voortaan ook zal vallen op de om geving van het fietspad bij de bruggen. En dan is er uiteraard nog het ca meratoezicht. Bij de oversteek plaats aan de IJzerlaan staat nu een camera die de omgeving 360 gra den in beeld brengt. Er kwam nog een camera bij aan de Vaartkaai. En er moet een bijkomende ca mera volgen in de omgeving van het Lucerna College in Merksem. Dat lijkt fraai, maar ook in dit ge bied duiken in de nabije toekomst de werven op van de Oosterweel- verbinding. Daarom maken de stad Antwerpen en het overheids bedrijf Lantis (Leefbaar Antwer pen door Samenwerken en Inno vatie) samen werk van een over koepelend werftoezicht. En nu maar hopen dat drama's uitblij ven. I'n aode vroeher op Renisse an de kaarke rechts van de groóte deure 't brandweerkot in lienks stieng 't boevekotje. Zó wier dat dü de kinders genoemd. D'r zat zó noe in dan 'n vint in die te diepe in 't glaesje ekeken ao. 't Is gelokkig of 'ebroke want d'r bin gin boeven mi in mien durp. In as t'r noe kaerels op'epakt ore, dan gae ze trek nae Zur- rikzeê. Ik most daeran dienke toe dat ik wi 's bie de fysiotherapeute op 't martel- bed lag vanwehe pien in m'n rik. Mien fysio is eêl wat mans in ze mot ok gereheld naer jeugdgevangenis sen. Nie vó de joengers die daer vast zitte m3 vó 't perseneêl. Ze mot dan de spanniengen uut ulder rik kniepe, z3'k m3 zaahe. M3 de leste tied waere de bladzij den in eur ahenda aarg leeg dü de co rona. Vee maansen dorste nie naer de fysio te gaen. Net toe dat ze docht: maarhe kan ik wi naer de gevangenis, kwam d'r bericht dat 'r eêne ziek was dü de corona. De zaek gieng in qua rantaine, ze mocht 'r nie naer toe. Daer gae dan de broódnoódihe in komsten. M3 de leste keer dat ze mien onwil- lihe spiere wat losser eknepen ao ver taalde ze, dat ze wi naer de gevange nis mocht. In daer was ze eêl blie om. Ik zei d3'k nog noóit meehemaekt ao dat iemand blie was om naer de ge- vangenis te gaen. M3 zie vertaalde: ik kwam 'n keer bie 'n gevangenis an in toe wier d'r net 'n nieuwe veroor- deêlde binnegebrocht. Die was eêl blie toe dat 'n mien fysio zag in riep: Ah, bin jie d'r ok, wat leutig. 't Was zó'n vint, die tevree is as 'n onderdak in eten eit in 't boevekot. Waarkgelehen'eid Zukke maansen bin d'r ok. In noe dienk ik toch andester over de komst van 'n gevangenis in Zeêland. Eêne vó zwaere gevallen! Dan zü de gevan- genbewaerders vast wè 's pien in ul- der rik kriehe in dan mot daer 'n fysio an te pas komme. Die bajesklanten kriehe nie zó-as vroeher waeter in broód, neênt, z'ore tehenwoordig ge- butterd in gesukerd mit eêl goed eten. Daer bin koks vó noódig. In bakkers in groentemaansen in gae zó m3 dü. Wat 'n waarkgelehen'eid! Dust lae m'n noe nie te gauw klaehe as Wientjes dat vó Zeêland be- docht eit. Ik g'loave dat 't vee groóter in moóier oort as 't boevekotje wat ons vroeher op Renisse aode. Ik zie 't eêmae vó m'n: wulder laete die kae- rels aalken ochen ulder zonden of- wasse in 't zeêwaeter, 't eêle jaer, dust ok in de winter as 't lekker koud is. Zaalf gae ik pas in juli de zeê in as 't waeter 'n bitje waarmer is, m3 mit zukke lui m'n netuurlijk gin meelie. Lae ze m3 's goed bibbere. Aalke nacht ard loape om 't standbeeld van Mi- chiel de Ruiter. As dat 'r dan nog staet. dinsdag 23 juni 2020 Moord op Julie was de druppel In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Antwer pen maakt de omgeving van het Sportpaleis veiliger. Dominique Piedfort Antwerpen Sportpaleis Antwerpen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Henk Blom De politie zoekt in mei 2019 naar de (toen nog) vermiste Julie Van Espen in het Albertkanaal nabij het Sportpaleis. FOTO JONAS ROOSENS BELGA AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41