8 ZEELAND JANIS BEAUDIL ELZENGA PAKT ZEEUWSE TOURNEE WEER OP^ De recensies waren goed, het publiek was ent housiast, maar vanwege de coro nacrisis werd de Zeeuwse tournee van Janis, de eerste solovoorstelling van Beaudil Elzenga, half maart abrupt stilgelegd. Binnen kort pakt ze de draad weer op, in grotere theaters. ,,Ik sta echt te sprin gen." dinsdag 23 juni 2020 Ernst Jan Rozendaal Middelburg De in Middelburg opge groeide actrice heeft twee maanden lang gevreesd voor haar toekomst. ,,Ik kon me gewoon niet voorstellen wat ons overkwam. Dat je wel wil spelen, maar dat het echt niet mocht. Wat een rare tijd. Ik was terneergesla gen. Ik was bang voor mijn vak, voor de kunst überhaupt. 'Dat is toch wel het laatste waar mensen straks behoefte aan hebben of waar geld voor is om te ondersteu nen', dacht ik aanvankelijk." Legendarische zangeres De goed begonnen tournee van Ja- nis, we are ugly but we have the music werd na acht voorstellingen stilge legd. Het door Gerardjan Rijnders geschreven en door Theaterpro ductiehuis Zeelandia geprodu ceerde stuk zou Elzenga naar alle uithoeken van Zeeland brengen, meest in kleine zalen. Liedjes zin gend en vertellend over de paral lellen tussen haar leven en dat van de legendarische popzangeres Janis Joplin, die een halve eeuw geleden op 27-jarige leeftijd overleed. Huis geschilderd In plaats daarvan zat Elzenga thuis. Met haar vriend schilderde ze hun huis. ,,Dat is wel perfect gedaan." Ze kon niet geloven dat Janis dit jaar nog op de planken Ik vind het waanzinnig dat het weer kan en dan ook nog eens in zulke zalen -Baudil Elzenga zou komen. Maar eind juli pakt ze de draad op in het Amsterdamse De La Mar Theater en vanaf 25 au gustus weer in Zeeland. Niet op kleine podia en in dorpshuizen, maar in de Middelburgse schouw burg, theater De Mythe in Goes en het Scheldetheater in Terneuzen, zodat er op een veilige manier plek is voor 100 toeschouwers. Bewust van de magie ,,Ik vind het waanzinnig dat het weer kan en dan ook nog eens in zulke zalen. Anders had het na tuurlijk niet gekund, maar het is ook wel heel tof. Ik ben heel blij dat ik weer kan spelen. Vorige week heb ik vijf dagen gefilmd. Ik realiseerde me dat ik nog meer van mijn vak ben gaan houden. Ik be grijp nog beter hoe bijzonder het is wat ik doe. Juist omdat het een tijd niet kon, ben ik me weer be wust geworden van de magie. Dat geldt denk ik ook voor het publiek. Theater is iets wat je niet ergens anders kunt halen. Je kiest voor een bepaalde avond, je gaat er de deur voor uit en ik speel alleen voor degenen die er zijn. Nu het weer kan, denk ik dat iedereen het nog bewuster zo beleeft." Janis speelt van 25-27 augustus in Middelburg, van 1-3 september in Goes en van 7-9 september in Ter- neuzen. De kaartverkoop begint dinsdag om 12 uur. Wie al een kaartje had voor een voorstelling in Zeeland wordt gevraagd liefst nog daarvóór of in ieder geval zo snel mogelijk (via kaarten@thea- terzeelandia.nl) een voorkeur ken baar te maken voor een nieuwe da tum en locatie. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Corona-app Hugo de Jonge (13 juni) is voor mij een wolf in schaapskleren. Hij oogt aardig en spreekt vriendelijk maar verkondigt een boodschap die niet past in onze samenleving, waar vrijheid, eigen verantwoor delijkheid en zelfstandigheid en kele van de kernwaarden zijn. Hij propageert een wet die direct aan die kernwaarden afbreuk doet. Hij is fel voorstander van een app die ons 'achtervolgt' en durft zon- der enige gêne te beweren dat ver pleeghuizen helemaal niet achter gesteld zijn behandeld. Hij brengt het kalm en zelfverze kerd, maar dat maakt hem en zijn ideeën nu juist zo gevaarlijk. We zitten niet te wachten op een sa menleving waar alles draait om controle vanuit de overheid op de individuele burger. Geen enkele crisis mag daarvoor als motief ge bruikt worden. Han van Poelje, Middelburg Compensatie (7) In de compensatieregeling krijgt Zeeland waarschijnlijk een speci ale rechtbank en gevangenis toe bedeeld. Graag leg ik als verse Zeeuw juist nu de link naar een andere bijzondere rechtsgang. In maart 2003 hebben de Zeeuws- Vlamingen - met stopzetting van de veerboot voor auto's - een vaste tunnelverbinding onder de Wes- terschelde 'gekregen' met de rest van Zeeland en Nederland. Maar wel met een 'gevangenisstraf' van 30 jaren, dus tot maart 2033. Waar kennen we dat nog meer? Hoe rechtvaardig zou het zijn als Zeeuws-Vlaanderen vanwege du bieuze redenen voor de gevange nisstraf in combinatie met voort durend goed gedrag m de gevan genis juist nu vervroegde vrijstel ling krijgt, dus afschaffing niet in maart 2033, maar na 20 jaren in maart 2023? Ingetogenheid mag ook gewoon beloond worden. Ger Haan, Breskens Rotondes In de krant (17 juni) staat een arti- kel over het ongeluk met een wiel- rijdster bij de rotondes van de spoorwegonderdoorgang te Goes. Inderdaad, je hebt ogen op steelt jes nodig om de spoortunnel zon der ongelukken te kunnen passe ren. Het is voor mij onbegrijpelijk dat zogeheten verkeersdeskundi- gen zo'n onveilige situatie hebben kunnen creëren. Daar moeten kennelijk eerst dodelijke slachtof fers vallen eer er aanpassingen worden overwogen. Zelf maak ik gebruik van de spoorweg overgang aan de Buys Ballotstraat om in het centrum van Goes te komen. Peter H.de Dreu, Driewegen 1,5 meter (2) ik maak me grote zorgen. Ik zie dat het personeel van de supermarkt de klant netjes aanspreekt en hen vraagt de 1,5 meter maatregel te hanteren. De toerist negeert het of geeft een grote mond. Waar gaat dit heen, de zomer moet nog be ginnen.Het merendeel van de toeristen houdt geen rekening met anderen en al helemaal niet met de eigen bewoners, die probe ren zich wel netjes aan de voor schriften te houden. Deze situatie vind ik zorgelijk, als inwoner word je op deze manier ongewild in gevaar gebracht. Men lijkt niet te beseffen dat het om een ieders gezondheid gaat. Is het zo'n grote moeite de regels die hier gelden te respecteren, die zijn er voor iedereen! Ik houd m'n hart vast voor de komende tijd met al die eigenwijze toeristen. Marianne van de Graaf, Zoutelande Beaudil Elzenga in de theatervoorstelling Janis foto lex de meester GO 'Ik sta echt te springen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40